| Loredanastanila a întrebat:

Buna, luna trecută am făcut sex neprotejat in a 9a zi de ciclu mai exact in data de 13 aprilie. Țin să precizez că am ciclu menstrual regulat iar lungimea ciclului este de 29, 30 zile. Azi mi-a venit menstruație normal, dar de 4 zile am greață. Poate fi ciclu in timpul sarcinii? Îmi doresc enorm bebe. Mulțumesc

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil este o menstruatie normala. La un ciclu de 30 de zile, ziua 9 are fertilitate destul de mica. In plus, simptomele de tip greata apar la cel putin doua saptamani dupa data calculata a menstruatiei.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual in ultimele 6-9 luni a avut de obicei o lungime de 29-30 de zile, in acel caz poate fi considerat ca fiind de fapt un ciclu foarte REGULAT. In astfel desituatii se poate stabili cu suficient de mare precizie PERIOADA FERTILA, adica perioada celor 3-4 zile care sunt situate inaintea zilei de producere si eliberare a OVULULUI din OVAR in cadrul fiecarui cicl menstrual. In cazul tau perioada fertila se suprapune peste zilele cuprinse intre cea de-a 11/12 si cea de-a 16/17-a zi a ciclului menstrual numerate fata de prima zi a ultimei menstruatii. Fiindca iti doresti un copil in acest caz va trebui sa intretineti/aveti/mentineti zilnic o activitate sexuala sustinuta care sa se concretizeze prin minim 2 acte sexuale la 12 ore diferenta intre ele, incepand din a 12 zi a ciclului menstrual pana in cea de-a 17-a zi. Este indicate pozitia misionarului si dupa ejacularea spermei in vagin este indicat sa mai ramai culcata pe spate inca minim 15 minute de fiecare data. Spor la treaba si multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca menstruatia a fost normala si nu ai pete de sange de culoare maroniu inchis nu se poate vorbi de ciclu peste sarcina, greturile au alta cauza.

| eliancodrut a răspuns:

Ai dat date dupa care nu se poate calcula. Cum ai calculat a noua zi de ciclu? Daca este de la prima zi de menstruatie, peioada fecunda la ciclu de 29 de zile incepe in a 10-a zi dupa aceasta si se termina in a 17-a zi. La 30 de zile a 11-a, respectiv a 18-a. Dar probabilitatea din primele 2 zile si ultimile 2 zile considerate fecunde este mai mica.
Sex cu 2 zie inainte de ziua de ovulatie, probabilitatea de a fi fata este de 75%, sex in ziua ovulatiei 80% baiat.

| CristinaMatei97 a răspuns:

EXISTĂ FOARTE MULTE CAZURI DE FEMEI ÎNSĂRCINATE CĂRORA LE-A VENIT CICLUL REGULAT! Aici depinde de zilele fertile, pe care sincer nu stiu cum sa le calculez, dar cum spuneau și ceilalți, cel mai sigur fa un test peste o săptămână

| SashaMalmed a răspuns:

Este imposibil ca atunci cand esti insarcinata sa ai menstruatie. Dar ca sa fii sigura fa o vizita la farmacie si cumpara o "Barza". laughing sunt sigura ca iti va iesi negativ.

Stai linistita tot ce ai tu este o indigestie adica stomacul tau nu a digerat cum trebuie mancarea. Probabil ai mancat ceva gras. Îți recomand o pastila de Ranitidină când ai stări de greață și vomă. Multă sănătate! happy