| skriil a întrebat:

Buna,am nevoie de ajutor urgent fix in ziua de Paste. Bun.am avut contact sexual neprotejat in jur de 22 :30 23, adica 30 aprilie, ieri. Se pare ca niciunul dintre noi nu e sigur de locul in care a ejaculat. sau daca a facut o. Am gasit pete de sange...maronii pe lenjeria intima azi dimineata si ieri ..pete mici ..si ma simt de parca trebuie sa imi vina menstruatia, ma simt balonata si tensionata si regret enorm actul de ieri, neprotejat. A fost o prostie din partea mea. Ideea e ca nu am cum sa ajung in oras sa iau Escapelle si maine dimineata as vrea sa merg dar 1 : Mai e eficienta dupa 30 sau 30 si ceva ore? 2. Eu nu am un ciclu regulat si nici OVULATIE REGULATA. Dar mi a venit la 28 de zile luna trecuta ..asa cum trebuie si ovulatia a avut loc in a 20 a zi a ciclului menstrual, dupa ziua ovulatiei, seara...
3. mai are vreun efect pastila daca maine nici nu mai sunt fertila si am trecut de ovulatie?
Va rog... judecati ma dar macar AJUTATI MA. Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva se foloseste numai in cazul in care in proportie de peste 90% nu se mai poate evita formarea unei sarcini. Acest lucru se poate intampla DOAR in cazul in care sexul buclucas este intretinut in preajma zilei de ovulatie adica cam in perioada de mijloc a ciclului menstrual. Din descrierea ta rezulta ca sexul a avut loc in preajma inceperii menstruatiei adica intro perioada in care formarea unei sarcini este teoretic IMPOSIBILA. Daca ciclul tau menstrual chiar si neregulat are o lungime care poate fi incadrata ca fiind oarecum medie si se produce cu o ciclicitate in jur de 26-30 de zile, atunci in cazul in care au trecut mai mult de 20 de zile de la inceperea ultimei menstruatii se poate considera ca posibilitatea formarii unei sarcine se poate exclude in totalitate. De asemenea este stiut faptul ca eficienta pastilei contraceptive scade la circa 50-55% in cazul folosirii in a 3-a zi dupa intretinerea sexului iar efectele adverse de natura hormonala in timp de obicei sunt dintre cele mai nedorite. Probabilitatea de sarcina este extrem de mica. Multa sanatate.

| skriil explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte mult. Nu ai idee cat de stresata sunt fix astazi ...si cat de vinovata ma simt. Multa sanatate si tie

| corbulalbrosu a răspuns (pentru skriil):

In ce data ti-a inceput ultima menstruatie? Mai tii minte cam ce lungimi au avut ultimele 2-3-4 cicluri menstruale? Este stabilit atat stiintific cat si medical ca in ultimele 8-9 zile al ciclul menstrual, formarea sarcinii este IMPOSIBILA.

| skriil explică (pentru corbulalbrosu):

11 aprilie a inceput menstruatia. ultimul 28 de zile, penultimul 30 de zile si ras penultimul am avut o raceala la ovare.20 de zile.

7 răspunsuri:
| cosmin986522 a răspuns:

Potit sa-mi spui cat timp a durat contacul neprotejat?

| skriil explică (pentru cosmin986522):

20 de minute.25. Prima ejaculare a avut loc rapid...si a fost in afara din cate stiu eu. dupa care am inceput iarasi/.si a doua ejaculare nu stiu unde a avut loc, nu am reusit sa vad asta..sunt foarte speriata tocmai din cauza asta

| cosmin986522 a răspuns (pentru skriil):

Depinde si cum ai norocul, adica in cazul meu iubitul a ejaculat de 2 ori in mine si nu am ramas, bine ca eram si dupa ciclu. cel mai indicat este sa intrebi la farmacie, din cate stiam eu nu mai are efect dupa 2 zile

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc cu cateva zile inainte de venirea menstruatiei, nu poti fi gravida.