| fshfahydfts a întrebat:

Luna trecuta mi.a venit ciclul pe 8 feb. Si azi suntem in 4 martie. Azi am avut contact sexulal, dar mai putin de 10 minute. El si.a dat drumul ceva alb, dar nu in mine.E posibil sa raman gravida?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece nu ai precizat de care tip iti este ciclul tau menstrual, adica REGULAT sau NEREGULAT, nu se poate da un un singur raspuns care sa fie considerat ca fiind probabil si cel corect. Din acest motiv pot exista 2 variante si anume. In cazul in care ciclul tau menstrual este REGULAT si de la inceperea ultimei menstruatii au trecut 26 de zile, in consecinta in cazul unui ciclu menstrual considerat normal de 28 de zile, actualul ciclul ar trebui sa fie pe terminate si dupa circa 2-3 zile sa se produca menstruatia. Este determinat stiintific si constatat medical faptul ca in ultimele 7-9 zile ale unui ciclu menstrual REGULAT, formarea unei sarcini teoretic este IMPOSIBILA chiar si in cazul in care sexul se termina cu ejacularea spermei in mod intentionat in vagin. Insa in cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT nu se poate formula un raspuns cert/corect deoarece nimeni nu poate sa prevada momentul urmatoarei menstruatii pentru ca in baza acesteia sa se poata determina perioada fertila. Din acest motiv nu se poate stabili in ce moment s-a consumat acest ultim act sexual, in perioada fertila sau in afara acesteia fiindca lungimea actualului ciclu nu poate fi determinata. In primul caz, daca ciclul tau menstrual este REGULAT si cu o periodicitate de circa 28 de zile, formarea unei sarcini este teoretic aproape IMPOSIBILA. In cazul al 2-lea si anume; daca ciclul menstrual este NEREGULAT in acest caz nimeni nu poate stabili DACA se poate forma o sarcina sau nu, fiindca exista o anumita probabilitate insa cat este de mare sau mica este IMPOSIBIL de a se stabili procentual. In consecinta poti trage o concluzie in functie de tipul menstruatiei tale. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti ramane gravida.