| irenealesa1993 a întrebat:

Ma confrunt cu o oarecum problema, in urma cu 2 luni am facut un avort, totul a decurs foarte bine dupa spusele tuturor care au participat la acest proces. Dupa avort mi-a venit ciclul (care era si normal) (mentionez ca avortul a fost facut in octombrie 2019 ) dupa in noiembrie mi-a venit ciclul normal, cu o cantitate normala de sange, dar acum in luma decembrie, dupa nici macar un act sexual in tot acest timp (avort-27 dec) nu mi vine ciclul ca la inceput. Mi a venit pe 25 decembrie 2019, dar pot spune ca este egal cu 0, abia daca se vad 5 picaturi de sange (dar este sange) nici un tampon la 2 zile nu se umple. Credeti ca ar putea avea de a face cu intreruperea de sarcina? Astept pareri personale, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Nu este o regulă ca după un avort, ciclul să fie normal.
Un avort, implică și un zbucium sufletesc. De asemenea, de când a fost făcut. Prima lună sau până în luna a treia.
Iar, aici, mai este vorba de o traumă sufletească și trupească, un viol.
Iar, pentru cel care susține că trebuie păstrat copilul rezultat dintr-un viol, îl sfătuiesc să se mai documenteze!
NICIODATĂ un medic, nu recomandă o astfel de sarcină, pentru că există riscul de a naște un copil cu handicap grav.
Motive: alcool, droguri, siluirea fetei, poate bătaie.
Sănătate și putere de a trece peste acest necaz!
Să facă consiliere psihologică!

| irenealesa1993 explică (pentru romeo78):

Un raspuns insfarsit constient in cazul unui avort dupa viol? Avortul cum am si zis a fost facut la cererea parintilor cat si a doctorului care a stiut cum sa ia aceasta sarcina. Multumesc tuturor pentru raspunsuri, cazul fetei s-a rezolvat azi dis de dimineata cand a fost la medic, aceasta mica dereglare a avut de face cu alimentatia copilei. Fata a fost dusa la consilier iar acum se simte mai bine dar se reface?☺️

| romeo78 a răspuns (pentru irenealesa1993):

Niciodată nu se va reface sufletește! Trupește, da!
Dar, trebuie să găsească, în viitor, un partener căruia să îi spună prin ce a trecut, iar acel partener să îi fie alături și să o ajute să depășească blocajul sufletesc.
Sănătate!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa un avort, corpul are nevoie de 2-3 luni ca sa se refaca, in special organele reproducatoare, care au fost direct afectate.
Ca atare, ciclul nu va mai veni normal, ca inainte, pana nu se ajusteaza si intra in normal.
Pentru perioada asta este obligatoriu sexul protejat cu prezervativ, pentru a se evita o alta sarcina, mai ales ca nu se poate estima sau calcula, perioada fertila si ovulatia.

| irenealesa1993 explică (pentru Violleta2022):

Buna seara, multumesc de raspuns! Dar daca prima oara a venit normal n ar fi trebuit si a 2 oara sa fie la fel? Sau nu se tine cont de acest aspect? iar chestia pe care am uitat s o mentionez este ca la nivelul secretiei care este destul de abudenta vine insotita si cu un miros indeajuns de mirositor ( in ciuda faptului ca igiena este una chiar regulata )iar acest miros este de dinaintea sarcinii?

| Violleta2022 a răspuns (pentru irenealesa1993):

Nu exista miros cand esti insarcinata, sau la ovulatie!
Mirosul apare doar cand ai o infectie cu un virus sau o bacterie, produse de boli cu transmitere sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intro astfel de situatie este indicat sa te prezinti de urgenta la o consultatie amanuntita, care sa fie efectuata de acelasi medic ginecolog care a efectuat si intreruperea de sarcina. Medicul ginecolog care a efectuat respectiva interventie de avort, este singura persoana autorizata sa-ti ofere un raspuns profesional in astfel de situatii. Multa sanatate!

| ancaval a răspuns:

Câți ani ai?

Sincer, mie nu-mi place că ai făcut avort, nu era vina copilului, era vina, strict, a ta și a tatălui. De ce plătește copilul în locul părinților?

Repet: De ce plătește copilul în locul părinților? De ce? NU E CORECT!

"Avortul a decurs foarte bine" - Serios? Cum poți zice că o crimă decurge bine? Medicul care face treaba asta, are pe conștiință multe vieți, pentru care v-a trebui să răspundă.

Te rog să mă crezi că NU te judec, critic, jignesc, sau cum vrei tu să zici.

Îmi pare rău că NU ai intrat pe TPU, înainte de avort, și că NU am dat de tine, poate reușeam să te conving să păstrezi copilul.

Cât despre menstruație, e o problemă foarte mică, de ignorat chiar. Corpul trebuie să-și revină.

| irenealesa1993 explică (pentru ancaval):

Buna,nu am niciun cuvant rau de spus la comentariul, nu te judec, nimic. Problema este in felul urmator, mesajul cu pricina descrisa pe TPU, apartine unei tinere cunoscute, varsta nu as vrea s o prezint (pastrez ascuns caracterul fetei) dar este -18 ani, avortul a fost facut in urma unei scene de viol. Cu acordul parintilor, totul a fost semnat de catre parinti, nimic nu a fost procedat "la negru" in legatura cu avortul Am preferat sa nu descriu despre intamplare, deoarece m ar fi interesant raspunsuri cat mai simple si cat de cat sfatuitoare si de la femei experimentate, dar tin cont de orice sfat?

| ancaval a răspuns (pentru irenealesa1993):

Nu contează cum a apărut copilul, TREBUIA păstrat. Punct!
Înțeleg că e greu, ca minoră, să ai copil, dar avort nu se face.

Îmi pare rău de fetele tinere care fac avort.
Îmi pare rău și de fata violată, sper că porcul e la pușcărie.