| iriiinaaa a întrebat:

ma numesc irina si am 16 ani. sunt cu prietenul impreuna de 7 luni, ne iubim foarte mult, avem planuri mari de viitor si mi-am inceput viata sexuala acum o luna. problema este ca atunci cand facem dragoste el ejaculeaza afara tot timpu si are grija sa nu se intample nimic... voi ce credeti?:-s sunt sanse sa raman insarcinata? e bine facut pasu acesta? el spune ca ma iubeste ca vrea sa fim o familie si de astea... mentionez ca mi-a venit menstruatia dupa 2 zile dupa primul act. fundita pentru cel mai bun raspuns :X va pup >big grin

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sunt sanse sa ramai insarcinata astfel. Fiecare act sexual are risc intre 4 si 27%, in functie de ziua ciclului menstrual in care te gasesti.
Eu nu cred ca ai facut bine incepandu-ti viata sexuala atat de devreme. Fiindca ai risc crescut de cancer de col uterin si esti obligata sa te duci la ginecolog la fiecare 6 luni, toata viata ta. Ceea ce mie mi se pare cel putin apasator, aproape un handicap. Fiindca de-acum inainte, orice ai face trebuie sa ai grija sa nu intarzii, sa nu amani consultul ginecologic. Stiu ca aparent o data la 6 luni nu inseamna mult, dar daca vrei sa-ti programezi o vacanta, o excursie, o bursa in strainatate, trebuie sa tii cont de asta. Dar sunt convinsa ca ginecologul la care te-ai dus deja (trebuie sa incepi in prima luna de la primul contact sexual) ti-a explicat deja riscurile la care te-ai expus si ce masuri trebuie sa iei ca sa te asiguri ca vei duce o viata normala. Daca tu consideri ca poti face fata, ca merita sa iti asumi riscul si responsabilitatea asta, atunci nimeni nu se poate opune. Sincer, mie mi-ar fi foarte greu.

| monyk a răspuns:

Buna, e bine ca nu se termina in tine, nu sunt sanse mari sa ramai insarcinata, insa aceasta metoda care o foloseste el adica coitus intreruptus, nu este foarte sigura si poate e mai bine sa gasiti un alt mijloc de contraceptie care sa ofere o siguranta mai mare. Daca ti-a venit menstruatia nu esti insarcinata, insa trebuie sa aveti grija.Multe cupluri folosesc aceasta metoda prin care baiatul ejaculeaza in afara vaginului, dar gandeste-te ca e de ajuns sa scapte o picatura si poti ramane insarcinata, depinde si de perioada ta fertila si multi alti factori.In plus exista un lichid preejaculator in caz ca nu stiai, si care poate contine spermatozoizi.
Cea mai buna metoda tinand cont si de varsta ta, mi se pare prezervativul.

Abh
| Abh a răspuns:

Draga mea, eu lucrez in ginecologie si am vazut zeci de femei care au ramas gravide in urma acestei metode care NU este contraceptiva. Esti tanara, ai grija de tine, respecta-te si fa-l sa te respecte, protejandu-te cu adevarat( eventual cu prezervativ). Am vazut familii distruse din cauza ca adolescente minore au ramas insarcinate.Nu te ghida dupa vorba" mie nu mi se poate intampla"!

| Alex0194 a răspuns:

Folositi prezervativu ca sa nu aveti surprize inca

| pacalici a răspuns:

Desigur ca poti ramane vezi ca mai sunt antrebari de genul asta. Asa ca protejativa.

Răspuns utilizator avertizat