| anonim_4396 a întrebat:

Bună,
Ma numesc Violeta și am o relație de 3 ani, l-am primis de multe ori pe iubitul meu ca ar vorbi cu altele fete. I-am zis ca știu și nu recunoaște niciodată, deși eu am văzut mesajele. Nu i-am spus niciodată ca i-am umblat în telefon. Am găsit mesaje cu mai multe fete și le zicea ceva de genul "dacă as fi împreună cu tine" "credeam ca ai prieten" "te-as fura scumpete mica". Nu știu ce sa ma mai fac, nu pot înțelege si nu recunoaste deloc, ma deranjează. Nu mai suport. Pe mine mereu ma acuza ca il înșel și nu e asa si de fapt vorbește el cu altele. Dati un sfat, va rog.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Hotului de hot i-e frica!
Te acuza pe tine pentru ca stie ce face el si ori crede ca poti face su tu la fel, ori vrea sa mascheze ceea ce face prin aceasta manipulare, acuzandu-te pe tine.Sau ambele...
Daca erati la inceputul relatiei, mai avea o scuza, sa zicem.Dar dupa 3 ani, este clar ca asa a facut mereu si asa va face in continuare.
Oamenii nu se pot schimba.Pot doar sa isi controleze anumite porniri sau atitudini prin vointa proprie, dar din moment ce el nici macar nu recunoaste ce face, este clar ca nu are intentia de a lucra la acest capitol.Pentru ca aceasta dorinta de schimbare trebuie sa porneasca de la el.

Din moment ce ai adresat intrebarea aici, banuiesc ca tu ai vrea sa salvezi relatia, nu sa te desparti.Eu te inteleg intr-un fel. Poate ca atunci cand iubesti vrei sa lupti, sa nu renunti pur si simplu, sa crezi ca se poate face ceva.Si asa este! Numai ca pentru asta este nevoie de amandoi.In cazul tau, numai tu ai aceasta intentie.

Eu nu stiu daca are "motive" sa faca asta, daca voi aveti probleme in cuplu, dar indiferent de situatie, comunicarea ar fi cea mai buna cale si nimic nu justifica acest comportament.Desigur, sunt doar conversatii, dar tu nu stii daca a fost mai mult de atat sau daca ar putea fi mai mult.
De ce spun asta? Pentru ca unii barbati, cu diverse traume, apeleaza la acest flirt excesiv pentru a-si demonstra ca pot, ca sunt "alfa". Unii nu trec niciodata de flirt, altii da.
Unii o fac pur si simplu pentru ca sunt afemeiati.Din cele 3 categorii, eu nu stiu in care se incadreaza iubitul tau si e posibil ca nici tu sa nu stii sigur (eu tind spre aceea in care este afemeiat dupa replicile pe care le da acelor fete).

De aceea, cea mai buna cale ar fi comunicarea, daca nu esti dispusa sa renunti la el.Insa pentru a ajunge la un rezultat, este necesar ca si el sa vrea sa participe.Dar oare merita efortul?
Tu il iubesti? Cel mai probabil da.
El te iubeste pe tine?

| cristi202 a răspuns (pentru Floridori):

Ultima ta întrebare e sugestiva: el o iubește pe ea? Greu e crezut dacă in mintea lui flirtează cu altele.

| Floridori a răspuns (pentru cristi202):

Desigur! Era o intrebare pe care ar trebui sa si-o puna ea...

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Dacă nu ești "the Best" în viata lui, nu mai merita sa fiți împreună. Dacă nici nu recunoaște ce greșește, cu atit mai mult.
Meriți pe cineva care sa fie înnebunit sa îți trimita doar ție mesaje, pe cineva care sa aibă ochi doar pentru tine. Și care sa fie sincer pe deplin cu tine.

| ania a răspuns:

Mai bine rozga-te luiDumnezeu prntru viitorul tau sot si cauta sa frecfentezi o comunitate crestina care valorizeaza fidelitatea absoluta in relatii cu sexul opus. Daca sotul meu ar fi scris mesaje si la altele cand eram prieteni il paraseam instantaneu.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i un sut in dos, fiindca asta nu-ti poate fii iubit, atata vreme cat isi cauta alte iubite si le scrie.
la ce dumnzeu pierzi timpul cu el?
Chiar nu vezi ca nu da doi bani pe tine si nici nu te iubeste?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Next, următorul.

| alina2k18 a răspuns:

Stai linistita, la ce dume are in el sigur nu fufu niciuna laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa.i cu mana iubita, nu te merita.

| AndreeaWTS a răspuns:

Pe tine te deranjează ce face sau te deranjează că nu recunoaște? laughing
Și dacă va recunoaște ce faci?

De ce stai cu el?
Nu ți-e clar că o să "zboare din floare în floare" toată viața dacă te măriți cu el? Oamenii ăștia nu se schimbă niciodată.
Asta e viața pe care ți-o dorești?

| Rux04 a răspuns:

Bună. Trecând peste faptul că nu este frumos că i-ai umblat în telefon. Sincer l-aș părăsi. Un om care te iubește nu mai vorbește și cu altele.Iar în cazul lui: în momentul în care nu mai iubești pe cineva mai bine te desparți de acel partener și apoi te cuplezi cu cine vrei. Nu te merită.

| Annaaaaaa5115 a răspuns:

Te acuză pe tine sa se scoată el.Ce barbat ar recunoaste ca inseala? Ei nu recunosc niciodată

| Curiozitățitpu a răspuns:

Dacă nu se oprește lasă l, ești prioritate. trebuie sa tina cont de tine