| Gabi3243 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 3 zile si sunt putin ingrijorata, fiind de obicei regulata. Am avut 2 contacte sexuale luna aceasta, ambele protejate, cu verificarea prezervativului. Ar putea si vorba de o sarcina sau doar o dereglare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli/sa cunosti si totodata sa intelegi fiindca este in interesul tau sa stii ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, poate sa apara si ca atare sa existe si posibilitate de a se produce mici dereglari ale lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile. Durata abaterii poate prezenta variatii mici de doar +/- 3-5 zile, insa dereglarile pot fi si mai mari chiar si de 7-10 zile. Astfel de dereglari ale lungimii ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, activitatea hormonala este dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele existente in organismul tau. Numai daca o astfel de situatie se va repeta si in cazul viitoarelor cicluri menstruale, in acel caz este indicat sa te prezinti la endocrinologie pentru consultatie si un set de analize pentru a se stabili factori care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale.
Revenind la intrebarea ta, se poate afirma ca in cazul descris de tine atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina este egala cu 0 (ZERO), in conditiile descrise si mai ales in momentul in care a fost intretinut actul sexual. Multa sanatate!

| Gabi3243 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru timpul acordat!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dereglare, cat timp le-ati verificat si n-a fost nicio patrundere fara n-ai cum sa fi ramas.

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca este vorba de vreo dereglare a ciclului menstrual.

| sofisis a răspuns:

3 zile NU reprezinta intarziere!

| Gabi3243 explică:

Mi-a venit astazi? Multumesc tuturor!