| Maria1678 a întrebat:

Buna! Mi-am inceput viata sexuală si nu simt nicio plăcere, ci doar durere. Care ar fi cauza? Am făcut sex doar de 3 ori pana acum. Am folosit prezervativ mereu si am fost excitati la maxim amândoi. Mentionez ca am 17 ani jumate.

6 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Daca erati amandoi excitati, e ceva super, la fel si cu folosirea prezervativului.
Prima oara e mai dureros pentru fete din cauza ruperii himenului. Daca ati facut foarte rapid una dupa alta cele 3 partide, e posibil sa fie de la aceeasi cauza.

Mai poate fi felul cum el te abordeaza. Chiar daca erai excitata ( de obicei asta ar insemna sa fii fleasca jos, deci alunecoasa pentru penetrare), s-ar putea ca putin lubrifiant sa nu strice, dar mai ales cum patrunde el. Sa incerce sa fie gentil, sa fie foarte atent la miscari.

Incearca sa vezi daca atingerile in zona clitorisului te fac mai happy, sau atingeri ale sfarcurilor ( pune-l sa te exploreze, daca te explorezi doar tu, s-ar putea sa simti altfel).

Pe de alta parte, nu vreau sa fiu negativist, dar voi faceti doar de dragul de a face, sau simtiti o chimie intre voi? Faceti pentru ca el vrea si tu esti doar putin excitata la inceput ( ceva normal pentru o femeie heterosexuala cand intalneste un barbat in momente erotice)? Sau simtiti ceva special intre voi ( ah, am uitat, ai 17 ani, ce sa simti mai special, e doar curiozitatea pentru placerea fizica! )

Durerea va trece, mai ales daca el stie cum sa te trateze. Placerea insa depinde foarte mult de pasiunea cu care o faceti, daca stie sa te trateze incat sa fii foarte in largul tau... si nu uita sa-l ghidezi! E foarte important! Fiecare are corpul lui, felul lui de a fi, temperamentul lui, fanteziile lui, deci comunicarea e esentiala.

| helpforyou a răspuns:

Mai trebuie sa capeti si experinta, astfel sa ste cunosti si sa stii ce iti face placere.

| helpforyou a răspuns:

Felicitari, vad ca sunteti pregatiti pentru viata sexuala, si folositi prezervativ. Dragoste multa va doresc.

| Andreiut96 a răspuns:

Pune-l sa-ti faca sex oral si asa poti sa simti si placere

| FreeLancerAnimațion a răspuns:

Inainte trebuie sal pupi bine sa til bagi intre falci sa iti vină placerea?

| Andreeas210123 a răspuns:

Deocamdata esti la inceput in aceasta arie, dar dupa ce te vei obisnui, nu o sa fie numai durere, tot ceea ce conteaza este sa va protejati si sa pastrati un sex activ, daca o sa luati pauza, durerea va reveni, un raport sexual normal pentru a va satisface pe amandoi ar fi de 2/3/4 ori pe saptamana pentru o viata sexuala sanatoasa.