| anonim_4396 a întrebat:

Bună,mi-au venit sangerarile dupa pastila de a 2a zi dar menstruatia inca nu.Sangerarile s-au terminat pe 20 iar mie pe 25 trebuia sa imi vina.Tin sa mentionez ca am luat 4 pastile de a 2a zi din septembrie pana acum deci s-ar putea sa fie dereglat?

Răspuns Câştigător
| StefanChriss a răspuns:

Daca ai luat Escapelle sau orice medicament cu substanta activa Levonorgestrel: În general vorbind, nu ar trebui să se ia mai mult de o dată în timpul unui ciclu menstrual.
Dacă Escapelle este utilizat de mai multe ori într-un ciclu menstrual, este mai probabil să deregleze ciclul menstrual. Totodata scrie ca daca menstruatia intarzie mai mult de 5 zile, ar trebui sa te adresezi medicului.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acum 3 ore | Taetae58 a întrebat : si a afirmat :
''... tin sa mentionez ca am luat 4 pastile de a 2a zi din septembrie pana acum deci s-ar putea sa fie dereglat?''
Fiindca prin comportamentul tau complet ILOGIC, IRATIONAL si de o asemenea grava si crasa IRESPONSABILITATE, care poate fi apreciata si considerata cu foarte multa ingaduinta/indulgenta ai dat dovada de ''o inconstienta'' incalificabila. Se poate aprecia si concluziona ca cel mai probabil in urmatoarele multe luni (care pot fi chiar si 9-12 luni), ciclul tau menstrual va fi foarte/extrem de grav/sever DEREGLAT. Astfel ca din acest motiv, va fi cu totul IMPOSIBIL ca multe luni de acum incolo sa poti aprecia chiar cu o marja foarte mare de aproximare, lungimea ciclului menstrual si momentul in care vor porni urmatoarele menstruatii. De asemenea sangerarile menstruale s-ar putea sa se manifeste cu totul anormal si atipic, comparativ cu cele de pana acum. Multa sanatate! Fiindca in mod cert/sigur vei avea nevoie de asa ceva.

| Eireann a răspuns:

Este in mod sigur dereglat. Ai luat pastila de 4 ori in 2 luni - nu e tic tac sa iei cand ai chef.