| bbnnmm a întrebat:

Mi s-a oprit menstruația după ce am făcut dragoste protejat. Azi trebuia să fie a 3 zi. Ar trebui să merg la ginecolog? Am început să iau și niște anticoncepționale și mi-e frică să nu pățesc ceva. Sunt motive de îngrijorare? Nu mă refer la sarcină.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E de la anticonceptionale, e normal. Atata timp cat anticonceptionalele sunt recomandate de medic si le iei corect, nu ai motive de ingrijorare

| corbulalbrosu a răspuns:

Faptul ca ai inceput sa-ti administrezi pastila AC, uneori poate sa deregleze intr-o anumita masura activitatea hormonala proprie si din acest motiv procesul menstrual poate sa fie perturbat. Nu trebuie sa fii deloc ingrijorata in privinta modului in care se va desfasura ciclul menstrual, fiindca nu ti se poate imtampla nimic rau ba din contra, ciclul menstrual se va regla la lungimea ''ideala'' de 28 de zile. Din moment ce ti-au fost prescrise de catre medicul ginecolog care te-a consultat poti avea incredere ca totul va fi bine. Multa sanatatE!

| Donsavas a răspuns:

Da,la ginecolog mergi sa te supravegheze cand urmezi un tratament. Sa ti fie frica de sarcina, dereglari hormonale sau infecții, nu de medicatie care iti e prescrisa.

| bbnnmm explică (pentru Donsavas):

Nu-mi e frică de sarcină. Nu sunt lămurită cu stoparea ciclului după sex. Era doar a doua zi, iar de obicei sunt 5-6 și din acest motiv eram îngrijorată. Plus că iau anticoncepționale ca să pot face fără prezervativ, iar acum mă întreb dacă își vor face efectul după cele 7 zile