| Roxanaelena1922 a întrebat:

Mie luna trecută mi-a venit de doua ori. Pe 27 Decembrie fiind ultima data când mi-a venit. Am avut contact sexual cu partenerul și protejat și neprotejat, însă nu a ejaculat deloc in mine. Am făcut și un test de sarcina in care a ieșit ca nu sunt însărcinată, nu am nici semne de sarcina sau etc. Singura nedumerire e ciclul care încă nu a venit, de ce? Aștept răspunsuri bune ❤️

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Stressul prea mare poate determina intarzierea ciclului si cu 10-12-14 zile. bea un pahar de vin rosul mijlociu seara, si o sa vina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil ciclul tau mestrual este de tip mai mult sau mai putin NEREGULAT. Din acest motiv lungimea ciclului menstrual ca numar de zile variaza in limita a cateva zile diferenta intre cel mai scurt si cel mai lung ciclu menstrual. Se poate aprecia ca ciclul menstrual din luna Decembrie a avut o lungime de circa 24-25 de zile in cazul in care la inceputul lunii a inceput penultima menstruatie. Daca ciclul are lungimea mai mica de 30-31 de zile, in acel caz se pot produce 2 menstruatii in aceeasi luna.
Deoarece ultima menstruatie a pornit in data de 27 Decembrie, actualul ciclu in acest moment a ajuns in cea de a 28-a zi a sa si este posibil ca in zilele urmatoare sa porneasca sangerarea menstruala insa numai in cazul in care NU s-a format o sarcina.
Fiindca ciclul tau menstrual cel mai probabil este neregulat, in astfel de situatii chiar si in cazul celui mai scurt ciclu menstrual ovulatoriu posibil cum este cel de 21 de zile, ovulatia ar fi avut loc in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului, astfel ca fecundarea ovulului s-ar fi putut produce cel mai devreme in 2 sau 3 Ianuarie si doar intr-o astfel de situatie mai aparte rezultatul testului de sarcina efectuat in 21 sau 22 Ianuarie, poate fi luat in considerare si se poate apreciat ca fiind corect.
Insa in cazul in care ciclul menstrual a fost programat hormonal sa aiba lungimea de peste 25-26 de zile, la fel cum a fost si cea din luna Decembrie, in acel caz atat ovulatia cat si sarcina se putea forma numai dupa data de 6 sau 7 Ianuarie (dupa a 11-12 zi a ciclului) si in acest caz rezultatele testelor efectuate nu pot fi considerate ca ar fi valide si valabile doar in proportie de 70-80 % si in astfel de situatii testele se repeta din 2 in 2 zile, in situatia in care au fost intretinute acte sexuale neprotejate cu mai putin de 7-10 zile in urma. Multa sanatate!

| Roxanaelena1922 explică (pentru corbulalbrosu):

Testul de sarcina l am făcut Marți 21 Ianuarie 2020. E de bine sau de rău? A ieșit ca nu sunt însărcinată

| Roxanaelena1922 explică (pentru corbulalbrosu):

Testul de sarcina l am făcut Marți 21 Ianuarie 2020, e de bine sau de rău? Testul a ieșit ca NU sunt însărcinată

| Sofer a răspuns:

Testul ala l-ai făcut după 21 de zile de la ultimul contact?

| Roxanaelena1922 explică (pentru Sofer):

Mi a venit menstruația, e totul bine

Răspuns utilizator avertizat