| biancaIon a întrebat:

Bună! Pastila de a doua zi mai este eficientă dacă a fost folosită în ziua ovulației sau după aceasta?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi este eficient cand o iei imediat dupa sex, neavand nici o importanta daca ovulatia a debutat ieri, azi sau va debuta maine.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun, eficacitatea unei pastile este de 94-95% venind din fabrica, cel putin asa scrie pe pachet.
Asadar, nu-ti garanteaza nimeni 100% protectia cu pastila asta, daca corpul tau o rejecta, fiindca exista si aceast risc.

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi NU este anticonceptional si nu se ia dupa ureche, ca produce modificari hormonale grave, in corpul femeii.

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e nu.Pastila de a doua zi e efectiva luata doar inainte de ovulatie, fiindca trebuie sa o amane. Daca o iei fix in ziua in care ti-a inceput sau dupa, nu ai facut nicio afacere, mai bine nu o mai iei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Pastila de a doua zi este mai eficientă cu cât este luată mai devreme după actul sexual neprotejat.
Oricum nu este o metodă
de contraceptie foarte eficientă și nu ar trebui să fie folosită în mod regulat în locul altor metode contraceptive.

| biancaIon explică (pentru anonim_4396):

Dar are efect dacă a fost luată în perioada ovulației? Mai exact a doua zi după ziua în care a avut loc ovulația

| anonim_4396 a răspuns (pentru biancaIon):

Bună! Pastila de a doua zi poate fi eficientă atunci când este luată în termen de 72 de ore după actul sexual neprotejat, indiferent de momentul ovulației.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bună! De obicei este mai putin eficienta in ziua ovulatiei. Dar, cu cât este luată mai devreme de la incident, cu atat este mai eficienta.