| Ðίдηд a întrebat:

Pe 14 ianuarie am avut "contact sexual" neprotejat...actul a durat 1min-2, iar iubitul meu nu a ejaculat in mine. De atunci nu mi-a mai venit ciclul... Pot fi însărcinată? Nu am absolut niciun simptom de sarcina si deja au trecut 2 luni..nu ma dor sanii, in loc sa mă ingras, slabesc, sunt stresata, nu am greturi, nu am pofte..Mentionez ca am mai patit o data asta si mi a venit ciclul dupa 2-3 luni...

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca se prefigureaza un nou ciclu menstrual foarte lung din moment ce ai un ciclu neregulat. Deoarece nu a ajuns sperma in vagin probabilitatea formarii unei sarcini este destul de mica, insa nu se poate elimina in totalitate. Aceasta poate fi una dintre explicatiile posibile in cazul tau mai ales ca nu se manifesta si/sau nu au aparut nici simptomele premenstruale specifice. Pentru a fi sigura ca nu este vorba de o posibila insa doar ipotetica sarcina, va trebui sa efectuezi un test de sarcina. Acest test poate fi efectuata acasa pe baza urinei colectate dimineata imediat dupa trezire sau printrun test de sarcina facut intr-un laborator de analize medicale prin efectuarea unei analize sangvine in vederea identificarii hormonului de sarcina beta hCG in sange. Multa sanatate.

| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât ai făcut sex neprotejat te-ai expus la un risc foarte mare de sarcină. Șansele să fii însărcinată sunt cu atât mai mari dacă nu te protejezi.

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic ginecolog si vezi ce-ti spune daca esti sau nu gravida.

| Ceva123 a răspuns:

De obicei intretinerea actului sexual produce o dereglare de hormoni in cazul fetelor/femeilor, dar chiar si 1-2 minute sunt fatale daca esti in perioada fertila pentru ca, asadar si prin urmare, lichidul seminal masculin (daca am zis bine) curge automat pe nesimtite si contine spermatozoizi, acuma daca zici ca ai maj avut asa s-ar putea ca tu sa ai o problema hormonala si cel mai bun sfat e sa consulti endocrinologul sau ginecologul.