| Yoanna15 a întrebat:

Prietena mea care imi spune totul mi-a zis ca s-a culcat cu iubitul ei si a ramas gravida, dupa 3 luni si o saptamana a facut avort, iar medicul i-a spus ca in jur de 3 saptamani sa nu se mai culce... si ea dupa doua saptanani s-a culcat cu iubitul ei si o doare rau sub burta. Ce are? Ce se intampla inauntrul ai de o doare asa de tare. Ce ar trebui sa faca? Are 16 ani... Multumesc :*

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil o ruptura de col uterin. Urgent la ginecolog (de preferat in seara asta in garda, la un spital mare). Neaparat cu parintii, probabil va ramane internata o vreme si e posibil sa aiba nevoie de investigatii sau tratamente invazive care se fac pe semnatura unui adult.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Își merită soarta.
La 16 ani să o intereseze școala, nu bărbații, nu avorturile!
Pa, pa.

| DNSK a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Ce scoala mah? daca ea se arde cum stie ea mai prost la 16 ani. hai sa fim seriosi..generatia..pacii. nu-i mai opresti. vor deveni oameni si asta e.

| DNSK a răspuns:

Omg..la 16 ani are un avort? eu zic sa-i da-i pace la prietena ta care iti spune tot. vezi ca te trage in jos si nu cred ca ai vrea sa fii ca ea. tine langa tine oameni de la care poti lua un exemplu bun, nu tine tot felul de depravati si inconstienti. zi sa mearga urgent la medic. vai de mine..las-o in pace ca-i praf. vezi ce se intampla daca-ti place...shaorma?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu s-a vndecat complet.
Deoarece colul uterin este intredeschis in acea perioada dupa avort, nu are voie contacte sexuale.
Riscul de sarcina e iarasi crescut, ce lucru slab!
Te pup!

| Violente a răspuns:

E colul uterin care doare, are 16 ani, de abia dacă organismul era dezvoltat pentru un contact sexual, cu atat mai puțin pentru un avort.

Să se ducă la un consult ginecologic, la 16 ani are avort făcut și tot nu se astampără? Mai are 2 ani de copilărie, să profite de ea, sex are timp destul să facă de la 18 ani pană moare! Of of, cu toții ne vom lecui după ce o vom vedea cu ochii noștri, și ne vom astampăra.

Șanse mari de rană pe col și de multe alte maladii are organelor reproducătoare. Să facă cat mai repede un consult ginecologic + ecograf!

| madalinamadu a răspuns:

Inseamna ca are ceva la cap, scuza-ma dar la 16 ani ar trebui sa te intereseza scoala dar in ziua de azi... daca de la 16 ani face avorturi pai nu ii vad un viitor prea roz.Si daca asa ia recomandat medicul pai asa trebuia sa faca!

| Ankutzaaa a răspuns:

Spune-i sa astepte inca vreo 2 saptamani pana sa se mai culce cu iubitul ei.
Trebuie sa aiba rabdare!
Succes!:*

| Leopoldina a răspuns:

Nu s-a vindecat. totusi un avort nu se vindeca cu una cu doua si trebuie respectate cu strictete toate recomandarile medicului. Inlauntrul ei nu e refacut 100% tot. mai bine sa stea 1-2 luni pana se reface tot.