| antoniaidk a întrebat:

Buna prieteni! Timp fe 8luni m-am inteles perfect cu iubitul meu, nu ne certam, ne respectam vorbeam frumos, in ultimul timp am început sa ne certam încontinuu, sa vorbim urat unul cu celalalt.
Și incerc sa-l ameninț ca ma despart de el crezând ca așa poate își revine, dar nimic.
Nu are pe altcineva, am verificat.
Recunosc ca și eu am fost puțin diferită dar nu atat de rau ca și el. Ce putem face ca sa revenim la vechile noastre obiceiuri? Nu ma mai alinta așa ca mai de mult, pana acum dacă unul greșea ne explicam frumos, acum ne enervam și ne înjuram. Nu vreau sa ne despartim.
Ce putem face?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa vorbesti cu el ca sa vedeti unde e problema

| Violleta2022 a răspuns:

S-a saturat de amenintarile atle si de urlete, tipete...probabil ca prefera sa ramana singur decat cu una care se comporta asa de mahalageste.

Ce-i de facut?
Sa intelegi ca nu te iubeste si nu te mai vrea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ultimul timp am început sa ne certam încontinuu.
Subiectul, sau subiectele în discuție de ce natură sunt? Operative, referitoare la acțiuni? Filosofice, referitoatare la doctrine, credințe?
Cearta denotă o stare de conflict. Modalitatea de rezolvare aleasă este cea violentă, învinuire, ton ridicat, impunerea prin forță a argumentului asupra celuilalt.
Uneori motivul invocat deschis îl ascunde pe cel real.
Care este starea relației? Conviețuiți sub acelaș acoperiș, mâncați din aceeași farfurie, împărțiți acelaș pat?
nu vreau sa ne despartim.
Nu vrei, dar ce înseamnă pentru tine să fii împreună cu el? Dar pentru el ce înseamnă asta?

| mihai69 a răspuns:

Terapia de cuplu.

| VoidEternal a răspuns:

"Și incerc sa l ameninț ca ma despart de el crezând ca așa poate își revine, dar nimic"

Jocuri de copii. Un pic de maturitate nu ar strica.

Anyway, când trec primii fiori și se instalează rutina atunci se vede cu adevărat compatibilitatea dintre doi parteneri.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Uneori este important sa accepți ca sentimentele sunt " moarte".
Și nu are rost sa tragi doar tu într o relație dacă cealaltă persoana efectiv nu vrea asta.
Poarta o discuție cu acesta, una calma unde sa ii spui ce s-a întâmplat cu voi și dacă mai are rost sa continuați.
Și știu ca nu asta îți dorești să auzi, dar de ce sa stai într o relație unde respectul și iubirea au dispărut?

| AdioTPU a răspuns:

Prin amenințări de genul acționezi copilărește și nu dai dovadă de multă maturitate. Nu așa se menține o relație, acesta este șantaj emoțional. Cel mai probabil a intervenit rutina și nici unul dintre voi nu a făcut nimic că să mențineți suspansul in relație, ceea ce a dus la tensiunile din ce in ce mai dese dintre voi.

| GeorgeCazan a răspuns:

"acum ne enervam și ne înjuram.nu vreau sa ne despartim".
Dacă ați ajuns să vă înjurați, nu sună ok. Adică în 8 luni ați ars niște etape și ați ajuns la ură; un cuplu normal "ajunge" la "performanța" asta dupa 3-4 ani, sau dacă cei 2 sunt cumpătați nu ajung deloc acolo (să se injure).
Consider ca în momentul în care nu mai ai ce să discuți cu partenerul, e mult mai bună o despărțire de comun acord, decât ce faceți voi, certuri și înjurături.
Posibil că sunteți căposi amandoi; posibil să aveți probleme la muncă (sau unul dintre voi), posibil ca anumite glume să fie interpretate greșit, posibil tu ca femeie sa-l cicăli prea mult (și sa nu-ți dai seama) sau el să fie gelos.
În orice caz, dacă nu vreți să vă despărțiți, discutați între voi. Ca degeaba ai postat ai problema ta, noi nu vă putem ajuta.
Și încă ceva, consider ca 2 oameni care se iubesc sau s-au iubit odată, nu trebuie să se injure NICIODATĂ; așa ceva nu am făcut vreodată unei partenere și la rândul meu nici o partenera nu m-a înjurat. Și crede-mă am fost intr-o situație nasoală, ca am anulat o nuntă cu 2 săptămâni înainte de a avea loc. Și oricât de nasoală e despărțirea, un loc de bună ziua trebuie lăsat.

| OmBanal33 a răspuns:

Relatia are mai multe etape.
La inceput totul este "flower power", unde totul este roz si alinturile sunt la ele acasa, se numeste "obsesie"
Dupa aceea, relatia se sentimenteaza si persoanele devin mai personale in comportament si atitudine, daca voi doi ati fost imaturi si faceti lucruri de genul "l-am verificat" sau jigniri, trebuie sa mai cresteti, daca tu crezi ca se rezolva, nu, nu se rezolva asa o sa continue...