| MariaIoana1709 a întrebat:

nu vreau sa va plictisesc dar as vrea sa ma ajutati cu un sfat. Totul a inceput la inceputul anului scolar cand am facut cunostinta cu un baiat din acelasi scoala cu mine.Recunosc ca niciodata nu mi-a placut modul in care am facut cunostinta, el "abordandu-ma"pe facebook, dar totusi am continuat sa vorbim.Pe parcursul timpului am descoperit ca aveam multe lucruri in comun si chiar ne intelegeam.El mereu se coporta frumos cu mine, ma sustinea si parca stia ce simt pentru ca mereu isi dadea seama ca sunt suparata si incerca sa ma faca fericita.Cu toate acestea,mereu ma comportam mai rece cu el din pricina vorbelor auzite prin liceu, el facand parte din "vedetele " liceului si eu sincer nu voiam sa fiu o alta pe "lista"lui. Vorbeam in fiecare zi dar eu niciodata nu salutam prima.El mereu incepea o discutie, fapt care recunosc ca am gresit.Insa problema din punctul meu de vedere era ca noi ne intelegeam prea bine pe facebook, iar in realitate nici macar nu ne salutam desi ne vedeam in fiecare zi.Asadar noi nu am vorbit niciodata fata in fata, fapt ce ma deranja.Mereu imi reprosa ca trec pe langa el si nu il salut, dar eu ii explicam ca nu fetele saluta primele.De la aceea discutie, noi ne tot certam si nu mai aveam discutiile alea lungi si neplictisitoare. Dupa ultima discutie plictisitoare convorbiriile noastre s-au oprit.Acum,dupa mult timp de cand nu am mai vorbit,ma intreb si nu stiu de ce,pentru ca eu sunt foarte sigura ca nu am nici un sentiment pentru el, dar totusi ma intreb ce la facut sa renunte asa de usor, dupa ce in jur de 6 luni am vorbit in fiecare zi. Acum nici macar nu ne mai uitam ochii in ochii cand trecem unul pe langa altul si chiar ne comportam ca doi straini.As vrea sa ma ajutati, cum sa repar situatia sau cum sa uit de el, cum sa fac sa nu imi pese.Pentru ca acum imi dau seama ca am pierdut un prieten.

Răspuns Câştigător
| Fluflosenie a răspuns:

Saluta-l tu prima, nu o sa para ciudat, eu mi-am salutat un prieten dupa ce nu am mai vorbit cu el un an, si nu nu e normal ca numai el sa inceapa. Eu zic ca a inceput de prea multe ori el, incepe si tu.

8 răspunsuri:
| Ciumpi35 a răspuns:

Pai dupa 6 luni in care el deschidea conversatia de fiecare data s-a saturat. Mi se pare normal. Trebuie sa arati ca-ti pasa, altfel omul isi pierde interesul. A vazut ca tu nu incerci nimic, a zis ca nu-ti pasa.

| MariaIoana1709 explică (pentru Ciumpi35):

Si acum ce sa fac?

| Ciumpi35 a răspuns (pentru MariaIoana1709):

Flufosenie spune foarte bine big grin Baga-te in seama cu el, arata-i ca-ti pasa de el.

| Fluflosenie a răspuns (pentru MariaIoana1709):

Saluta-l tu prima, nu o sa para ciudat, eu mi-am salutat un prieten dupa ce nu am mai vorbit cu el un an, si nu nu e normal ca numai el sa inceapa. Eu zic ca a inceput de prea multe ori el, incepe si tu.

| Fluflosenie a răspuns:

Pai nu ai cum sa faci sa nu iti pese sau sa uiti. Am incercat. Ai putea incerca sa repari relatia. In primul rand scuze daca te jignesc dar nu cred ca afirmatia ca nu fetele saluta primele e adevarata. Eu una cred ca doar s-a saturat sa faca el mereu primul pas, si poate a asteptat sa il faci tu la un moment dat si cand a vazut ca nu ai reactionat el s-a retras. Dupa parerea mea ar trebui sa incerci sa incepi o discutie cu el si sa vezi unde duce. Si sa incerci sa iti ceri scuze ca nu l-ai mai contactat. Cateodata e greu ca numai o persoana sa inceapa mereu o discutie.

| MariaIoana1709 explică (pentru Fluflosenie):

Nici eu nu cred ca afirmatia aia este toatal adevarata laughing dar vezi tu, eu mereu m-am gandit ca este mai mare decat mine si nu am vrut sa creada ceva, ca ma bag in seama sau ca sunt insistenta laughing..si tinand cont ca a trecut atata timp, nu ar parea ciudat sa ma bag asa in seama?

| Dearfully a răspuns:

Nu inteleg cum te facea fericita, daca nu ati vorbit niciodata fata in fata.

| MariaIoana1709 explică:

Si nu v-a parea ciudat, ca ma trezesc dupa nu stiu cat timp sa il salut, sa il intreb ce face, de ce nu ar face el asta?laughing

| MariaIoana1709 explică:

Nu am spus ca ma face fericita, am spus ca ne intelegeam.