| PussicatDolls a întrebat:

Bună seara am și eu o problema cât se poate de urgenta.
Menstruația mea a venit marți, pe 10 mai și mi-a trecut duminica sau luni. Astăzi am avut contact sexual protejat cu prietenul meu și la un moment dat am simțit amândoi ceva ciudat și a scos-o, am observat ca s-a rupt prezervativul. Nu a ejaculat. Eu nu am ciclu regulat. Luna aceasta mi-a venit la 37 de zile. În general se încadrează undeva la 35-40. Ar trebui sa îmi fac griji? S-a dus la farmacie sa îmi cumpere pastila de a doua zi și farmacista a zis ca nu îi da, deoarece dereglează foarte mult și nu are rost, pentru ca șansele sa fiu însărcinată sunt 0. Vreau și părerea dvs.

Va mulțumesc și va rog, seriozitate!

4 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Sansele sa ramai insarcinata nu sunt deloc mari! Asa ca stai linistita!

| corbulalbrosu a răspuns:

Doar in cazul in care ultimele minim 6 cicluri menstruale au fost constant mai lungi de 35 de zile, se poate considera ca ciclul tau este unul destul de stabil si probabilitatea de a se deregla foarte mult teoretic se poate exclude. In cazul descris de tine ovulatia a avut loc de regula cam intre a 21-26 zi a ciclului menstrual. Deoarece in acest moment te afli in a 10 a zi a ciclului menstrual adica cu mult inainte de ovulatie si de asemenea fiindca nu a avut loc nici ejacularea, se poate considera ca fiind teoretic imposibila formarea unei sarcini in aceste conditii. Merita numai cuvinte de lauda acea D-na farmacista, deoarece a pus sanatatea ta mai presus de profitul pe care l-ar fi obtinut prin vanzarea pastilei respective. Multa sanatate!

| neutrino a răspuns:

Atunci cand faci sex neprotejat sau prezervativul s-a rupt, intotdeauna trebuie sa-ti faci griji.

| Emilian65 a răspuns:

In acest caz asteptati sa treaca cel putin 21 zile de la ultimul act sexual, faceti un test de sarcina si acesta va va spune daca ai ramas sau nu gravida.