| portocala11 a întrebat:

URGENT!
Bună! Am 17 ani si am facut sex cu iubitul meu. Înainte ca el sa termine, am observat ca prezervativul era rupt. Nu cred ca a apucat sa ejaculeze în mine, dar totuși am luat pastila de a2a zi undeva la 20 de minute. Țin sa menționez ca nu eram în perioada fertila, am un ciclu regulat. La momentul incidentului mai erau 6 zile pana sa-mi vina menstruația. Duminica ar trebui sa-mi vina. Sa-mi fac griji? Sunt foarte îngrijorată și de la stres abia mai mănânc... Nu mi-a fost rau de la pastila si nici pete de sânge nu am avut cum li se intampla altora. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Dacă ai luat pastila nu are rost să îți faci griji, această pastilă este o bombă hormonală care împiedică formarea sarcinii.

| portocala11 explică (pentru mastadont):

M-am mai liniștit... sper ca totul sa fie bine având în vedere ca am luat-o destul de repede și nu eram intr-o perioada prea riscanta. Mulțumesc mult pentru răspuns!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Griji ar trebui sa iti faci ca ti ai dereglat organismul. nu ar fi iesit din comun sa iti dereglezi si menstruatia de la bomba aia hormonala.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, "bomba hormonala" pe care ai luat-o este inutila si extrem de riscanta, fiindca nu doar ai luat-o fara nici un sens nefiind in perioada fertila si neavand cum sa ramai gravida, dar de acum vei avea ciclul menstrual, ovulatia si perioada fertila modificate drastic, pe urmatoarele 6-12 luni.
Stresul ti l-ai indus singura cand ai luat acea pastila toatl inutila.
Cum o alta pastila de acest gen nu s emai poate lua in viata ta, sexul trebuei sa se faca cu prezervativ.

Acum sa-ti explic de ce se sparg/rup prezervtaivele, dintr-un singur motiv: sunt prea MARI/largi pentru cucul baiatului, ca atare se rasuces pe penis in timpul sexului, se intind la maxim si pocnesc.
Baiatul ori nu stie ce masura de prezervativ sa cumpere, ori a vrut sa impresioneze vanzatoarea de la farmacie cand a cumparat prezervtive cu numere atat de mari, care ti-au adus nenorocirea, fiindca s-a rupt.

Prezervativul trebuie sa intre foarte greu pe penisul erect si sa stea perfect intis pe penis, fara cute si falduri, precum pielita de la salam pe salam, in asa fel incat nu se mai poate misca sau rasuciii deloc, in timpul sexului, deci nu se mai poate intinde si nici rupe.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cel mai probabil nu vei ramane insarcinata.Chiar si asa, pastila aceasta e posibil sa iti amane menstruatia, deci daca iti intarzie nu te panica. Data viioare verificati prezervativul sau alegeti marimea corecta, ca sa nu va mai regasiti in aceasta situatie.

| VoidEternal a răspuns:

Daca zici ca menstruatia ta este regulata atunci ar trebui sa fie in regula. Pastila de a doua zi intarzie ovulatia cu 5 zile pentru ca eventualii spermatozoizi sa nu mai fie viabili cand ea se produce.

| Celibataruexcitat a răspuns:

Ia mai multe pastile