| AndrMaxim a întrebat:

Buna seara, am luat pastila Ella one pe 30 octombrie, menstra trebuia sa imi vina pe 13 noiembrie si au trecut 15 zile de atunci si nu a venit..am inceput sa prezint simptome de ameteala si dureri de cap.
O fi simptome adverse de la comprimat sau o fi sarcina?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din momentul in care ai luat Ella one (escapelle sau orice alta apstila de a doua zi), uita de menstruatie pe urmatoarele 6-12 luni, fiindca NU va mai veni nimic la date fixe, nu se mai poate estima, calcula nici ovulatie, nici perioada fertila si nici urmataorea menstra.
Acum experimentezi efectele secundare ale acestei bombe hromoanle.
Atentie: "pastila de a doua zi" se recomanda 1 singuar data in viata femeii, fiindca este o bomba hormonala care afecteaza major corpul femeii, putand declansa formarea de chisturi ovariene, fibroame uterine, tumori, noduli mamari sau chiar cancere.

De acum poti folosii numai PREZERVATIV la sex sau abstinenta totala, cel putin 6-12 luni, pana cand ciclul isi revine in totalitate si ovulatai poate fii aproximata.

Durerile de cap si ametelile sunt de la altceva, posibil gripa, covid, raceala samd.

2 răspunsuri:
| Anuskaa a răspuns:

Fa un test de sarcina, au trecut deja 21 de zile de la actul sexual.

| Anna71 a răspuns:

Bună! Noi nu avem de unde să știm, singurul mod în care poți afla este să faci un test de sarcină după 21 de zile de la actul sexual, dar dacă până atunci îți vine menstruația nu ești însărcinată, deci nu va mai avea rost să faci testul.