| ElisaAna a întrebat:

Am o nelamurire, o sa sune putin aiurea si cum ca as fi foarte prost informata...insa am nevoie de niste pareri.
Am 22 de ani, nu am intretinut niciun act sexual pana acum. Ideea e ca prietenul meu m-a atins cu penisul in zona anusului. El spune ca nu a ejaculat pe mine.
Ciclul menstrual mi-a venit, insa la inceputul si sfarsitul perioadei de sangerare a fost mai vascos si mai inchis la culoare. M-am simtit si destul de rau, stari de voma, dar posibil datorita abundentei sau a fricii?
Am mai citit anumite articole care spun ca exista acea posibilitate de a fi insarcinata chiar si fara act sexual si exista posibilitatea sa fii insarcinata chiar daca ai c.m.
Parerea voastra care este? As dori daca se poate raspunsuri pertinente si fara raspunsuri rautacioase.
Multumesc!

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata

| ElisaAna explică (pentru Brigaela):

Credeti? Multumesc mult!

| Brigaela a răspuns (pentru ElisaAna):

Sunt convinsa, e prea putin pentru o sarcina

| ElisaAna explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult! Citisem despre acele cazuri izolate de sarcini aparute fara contact sexual, prin patrunderea spermatozoizilor daca a existat o ejaculare in acea zona. Si am mai citit despre femei care erau insarcinate si cu toate acestea, aveau menstruatie
Sunt cazuri izolate, insa asta nu insemna ca nu pot fi un caz izolat tongue de aceea ma speriasem putin. Ar fi trist sa fi fost atat de ghinionista

| Brigaela a răspuns (pentru ElisaAna):

Nu exista sarcina fara contact sexual, ci doar sarcina fara penetrare. Tu ai avut deja un contact sexual fara penetrare. Am vazut si eu femeie insarcinata in urma unui contact sexual fara penetrare, dar i s-a ejaculat pe vulva.
Nu exista femei insarcinate cu menstruatie, exista insa sangerari in primele luni de sarcina care pot mima menstruatia, dar niciodata foarte convingator.
Ceea ce povestesti tu nu are legatura cu ghinionul, ci cu lipsa de protectie. Daca toate actele sexuale, cu sau fara penetrare sunt protejate cu prezervativ, nu mai exista temeri

| ElisaAna explică (pentru Brigaela):

Asa este!

| RAY a răspuns:

Alta fecioara maria

| Violleta2022 a răspuns:

Pana la urma ai avut sex anal, sau vaginal?
Ca la 22 de ani, ma astept sa cunosti anatomia corpului tau si sa stii ca fara penetrare vaginala, nu poti ramane gravida.

| ElisaAna explică (pentru Violleta2022):

Nu am avut niciun fel de penetrare. Cunosc faptul ca fara penetrare nu poti ramane gravida, ma temeam de cazurile izolate in care se intampla acest lucru doar prin ejaculare pe vulva sau zona apropiata acesteia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ElisaAna):

Bineinteles ca se intampla accidente.
Te sfatuiesc totusi sa folositi pezervativul cand va jucati asa, ca riscul este mare sa ramai gravida.
Mai este risc si de infectie bacterina, atata vreme cat se joaca pe la anus si apoi iti atinge vulva, tranportand resturi de fecale de la un organ la altul si infectandu-l.

| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa devii RATIONALA. Si nu mai citi tot felul de raspunsuri aiurea, care sunt postate de tot felul de habarnisti, dar care din nnefericire se considera ''experti'' sarcina nu se poate forma oricand, oricum si mai ales sa ia nastere... din nimic. Pentru informarea ta EXACTA dar mai ales CORECTA, citeste cat mai atenta urmatoarele informatii in privinta atat al modului cat si al momentului in care se poate concepe un copil. Orice baiat dar nu doar el ci la fel si fata indiferent de varsta, care au ajuns in acel moment al relatiei lor in care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi foarte bine ca inainte de a intretine contacte sexuale (si mai ales neprotejate), cei 2 sa fie deja bine informati incat sa stie ca pentru a se putea forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa existe si sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa existe in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand orice fata care are deja ciclu menstrual, poate sa ramana insarcinata, insa NUMAI/DOAR daca SEXUL sau chiar si MASTURBAREA (neglijenta) se produce/are loc intuna sau in toate cele 4-5 zile apartinatoare PERIOADEI FERTILE, adica in timpul zilelor care sunt situate inaintea zilei de ovulatie. Sau chiar in ziua ovulatiei cand deja exista un OVUL VIABIL in uter si acesta poata fi fecundat de catre un spermatozoid provenit insa NUMAI din sperma si NU si din din lichidul preejeculator fiindca in continutul acelui lichid NU exista spermatozoizi.
2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga si sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), in una din zilele ce apartin perioadei fertile, fiindca doar atunci spermatozoizi existenti in sperma au posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga pana in cele 2 trompe uterine pentru a fecunda ovulul in vederea formarii unei noi forme de viata.
In situatia descrisa in prezenta intrebare se poate aprecia fara nicio teama de a gresi, ca posibilitatea sa apara o sarcina, este exclusa... in totalitate.
Te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti articolele si informatiile prezentate intr-un mod foarte accesibil si pe intelesul tuturor, utile si stric necesare de a fi cunoscute www.seximus.ro
Multa sanatate!

| ElisaAna explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspunsul complex!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu te-a penetrat vaginal si nu a ejaculat in interiorul tau nu poti fi gravida.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insarcinata nu ai cum sa fii, mai ales ca ti-a venit si menstruatia.Bine,eu sunt barbat, nu prea ma pricep, dar ti-am scris ce mi-a zis iubita.Sau fosta,nu sunt prea sigur - i-am trimis un mesaj cu ce-ai intrebat tu si mi-a raspuns „nu are cum sa fie insarcinata,dar in fine,vorbim când ajung acasa,sper sa imi spui totul!"...
In fine, deci calm ca nu se intampla nimic, bea ceva tare si linisteste-te...
Asta era pentru mine, de la un amic, scuze...

| ElisaAna explică (pentru anonim_4396):

Hm, ok...mersi. Cam ciudat sa trimiti mesaj iubitei cu intrebarea mea. Ma rog..multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ElisaAna):

Pai nu i-am trimis mesaj cu întrebarea, i-am scris simplu daca o fata poate ramane insarcinata in conditiile expuse de tine.Eu vreau sa ajut comunitatea si unde e treaba de barbat raspund dupa cum stiu, iar când e cu menstruatia si vopsele de par o intreb pe (fosta) iubita. Apropo de asta - inca n-a ajuns acasa...
Ok, deci am glumit mai devreme, am vrut sa te înveselesc putin, dupa jignirile pe care le-ai primit cu ocazia ca esti virgina la 22 de ani.Caragiale avea dreptate - trebuie sa fie si un Titirica inima rea, care daca nu faci prostii la 16 ani zice ca esti proasta, iar daca le faci se intoarce si iti scoate ochii ca de ce nu stai cu burta pe carte sa iti vezi de invatat.Noroc cu nea Chiriac si cocoana care te mai scapa de afurist...

| ElisaAna explică (pentru anonim_4396):

E ok, nu ma afecteaza parerile si injuriile unor frustrati happy

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Nu esti insarcinata! Dar tu stii deja asta. Intrebarea reala este: "de ce nu ai avut nici un contact sexual pana la varsta asta?"
Si avum intrebarea ta devine raspuns! "Pentru ca iti este frica de necunoscut si pentru ca nu esti destul de informata."
Stai de vorba cu medicul tau de familie!
Iar pana atunci, prezervativ in ori ce instanta si vei putea sa te bucuri si tu de atingerea prietenului tau fara sa pierzi nopti de somn gandindu-te daca esti sau nu insarcinata.

| ElisaAna explică (pentru Ionescu_Marius_1980):

Nu, raspunsul nu este acela. Informata poate nu sunt extrem de bine, si mie mi s-ar parea absurda intrebarea pusa de mine daca as vedea-o pusa de altcineva...insa am fost putin paranoia si am avut nevoie de confirmari happy
Nu am avut niciun contact sexual pentru ca nu am simtit nevoia si nu o sa fac pana nu simt cu adevarat ca "ard" de nerabdare

| ElisaAna explică:

Nu imi este absolut deloc rusine. De ce mi-ar fi? Da nu tavalesc patul tuturor baietilor? Asta e o viata normala si nu una "de rahat"?
Interesant... dintre noi doi, nu stiu cine ar trebui sa isi faca acel control la cap mai urgent

| antiqque a răspuns:

E din cauza prostiei, din pacate nu se vindeca.

| Toteu78 a răspuns:

Nu rămâi însărcinată doar cu o atingere. Astea sant doar povești.

| CosminAka123 a răspuns:

Ca sa ramai insarcinata, ejacularea trebuie sa aiba obligatoriu loc in interiorul vaginului. https://youtu.be/n7rpmbFaSVs

| ElisaAna explică (pentru CosminAka123):

Exista si acea mica probabilitate si posibilitate in care ejacularea este undeva in zona intima, si sa patrunda in vagin. Nu stiu daca ma intelegi tongue
In fine, de asta imi era teama