| Alexxx40383736 a întrebat:

Buna seara, am o problema care dupa părerea mea este groaznica si imi este frica.Am avut de la naștere fimoza dar nu aceea in stadiul de a te opera, doctorul spunând ca va trece in timp.Acum am 15 ani si pot sa-mi decalotez pensiul dar nu complet si imi este frica ca dacă încerc sa il decalotez în stare de erectie ma va durea foarte tare si voi face numai rau.Nu il pot decalota chiar cu ușurință dar nu simt nicio durere cand il decalotez asa.In plus am mai observat un lichid galbui cu aspect branzos si nu știu ce este si ma doare dacă încerc sa il îndepărtez.Ce trebuie sa fac?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca reusesti sa decalotezi COMPLET/IN TOTALITATE glandul penian (capul penisului) in starea flasca (''moarta''/neintarita) doar atunci si numai in acel caz se poate indeparta/elimina prin spalare cu apa calduta si sapun a SMEGMEI (lichidul galbui cu aspect branzos) care in cazul in care nu este eliminat constant, zilnic intra in descompunere si poate provoca infectia localizata a penisului. Chiar daca simti durere acea smegma intarita poate fi inmuiata prin tinerea penisului in apa calduta timp de cateva minute.
Fiindca NU reusesti sa-ti decalotezi glandul penian in totalitate, prin retragerea preputului suficient de mult incatcapul penisului sa se dezveleasca complet, este indicat si mai ales recomandat sa te prezinti la un cabinet medical de Urologie pentru consult medical de specialitate.
In caz contrar, daca fimoza care iti afecteaza penisul NU va fi eliminat/rezolvat prin exercitii de largire a deschiderii preputiale sau printr-a operatie chirurgicala (daca altfel nu se poate), atunci poti fi convins ca in mod absolut cert si sigur, activitatea sexuala va fi in mod cert afectata intreaga viata in cel mai neplacut mod. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In momentul in care il decalotezi, spala capul penisului si pielea de pe el cu apa calda si sapun si unge zona spalata cu crema de galbenele cu propolis procurata de la orice farmacie. Daca vei proceda asa in fiecare zi, ve scapa si de durerile de la decalotare si de smegma(branza) formata sub piele.

| Alexxx40383736 explică (pentru Emilian65):

Este bine dacă ma dau cu o crema cu vitamine?

| vasile2222 a răspuns:

Decaloteaza si spala-te bine.

| alinaelina a răspuns:

In momentul de fata, este vorba de o infectie

| Răzvi42 a răspuns (pentru alinaelina):

Alo,habar nu ai ce vorbesti fetito. De "branza" scapi in cateva zile daca te speli cu apa calda, asta e ca te doare, trebuie sa suporti.ai acea "branza" acolo pentru ca nu ai decalotat capul penisului mai deloc si s-a acumulat acolo, sub preput.nu mai speria copilul cu infectiile tale.infectie ai tu la cap.alex,te sfatuiesc sa faci exercitii de decalotare zilnic, unge-te cu dermovate inainte pentru ca ajuta pielea sa fie mai elastica. De 2 ori pe zi iar intr-o luna poate 2 o sa scapi de fimoza.asa am avut si eu, aceeasi problema. Bafta.

| Alexxx40383736 explică (pentru Răzvi42):

Mulțumesc frumos pentru ajutor