| BMA92 a întrebat:

Am si eu o problema. Luna acesta am inceput pentru prima data sa i.au contraceptive Artizia. Mie menstruatia trebuia sa imi vina pe data de 22 si nu mi.a venit. Ce ar trebui sa fac sa i.au contraceptivele pana în momentul in care îmi vine menstruatia sau sa întrerup contraceptivele. As dori un raspuns cât se poate de repede. Va multumesc frumos.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai luat corect contraceptive (adica din prima zi de menstruatie), menstruatia va aparea in perioada de pauza. daca le-ai luat oricum altcumva, trebuie sa mergi la o consultatie la medicul care ti le-a prescris. Nu le intrerupe, dar programeza-te de urgenta la ginecolog

| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns catusi de cat real/corect se poate formula doar daca raspunzi la urmatoarele 3 intrebari : In ce data a lunii octombrie a inceput/a fost prima zi de menstruatie? In care/a cata zi a lunii noiembrie ai inceput sa-ti administrezi prima pastila AC? La ce data ai intretinut primul contact sexual neprotejat dupa inceperea folosirii pastilelor AC. Te-am intrebat si in urma cu cateva zile insa nu ai raspuns. Fiindca se pare/reiese din explicatiile prezentate in acea intrebare ca exista posibilitatea de a se fi format o sarcina. Sanatate!

| BMA92 explică (pentru corbulalbrosu):

Ac le.am început la 4 zile după terminarea menstruatiei. Am avut contact sexual neprotejat la 5 zile după ce am luat prima pastilă. Dar în schimb in prima zi când mi.a întârziat menstruatia am facut un test, acesta ieșind negativ.

| BMA92 explică (pentru BMA92):

Dar precizez faptul ca saptamana trecuta si aceasta am avut si o gripă ceva mai puternica.

| BMA92 explică (pentru corbulalbrosu):

V.am cerut dumneavoastră parerea cum ar trebui sa procedez deoarece medicul meu nu esti în tara. Si m.ar interesa ce ar trebui sa fac

| corbulalbrosu a răspuns (pentru BMA92):

Nu ai raspuns la prima intrebare si anume in ce zi a inceput menstruatia sau cate zile a tinut menstruatia fiindca aceasta informatie este cea mai necesara, importanta. Deoarece numarul zilelor de menstruatie este vaiabila si difera de la o femeie la alta lungimea menstruatiei poate fi de 3 zile, de 5 zile sau 7 zile, sau chiar mai multe. Din acest motiv nu se poate deduce in ce moment al ciclului menstrual a fost intretinut acel prim contact sexual. Astfel ca in functie de numarul de zile de menstruatie, rezulta ca sexul putea fi intretinut la inceputul perioadei fertile adica in a 12 zi a ciclului (3+4+5=12) cand probabilitatea de sarcina este destul de mica, in preajma sau chiar in ziua de ovulatie adica a 14 zi a ciclului (5+4+5=14) cand probabilitatea de sarcina este maxima, sau in ziua a 16-a a ciclului (7+4+5=16) cand teoretic probabilitatea de a se mai putea forma o sarcina este extrem de mica sau chiar imposibila. Nu are absolut nicio valoare/relevanta informatia ca sexul s-a produs la "n" zile DUPA TERMINAREA MENSTRUATIEI, din motivul prezentat in explicatia data. Testul de sarcina a fost efectuat prea devreme si din acest motiv rezultatul trebuie privit cu retinere, fiind irelevant. Va trebui sa astepti inca 5-6 zile si daca nu se pormeste menstruatia sa-ti faci testul in a 22-a zi numarat de la data intretinerii sexului pentru a obtine un rezultat sigur, precis si corect. Daca nu s-a format o sarcina atunci in mod normal ar trebui sa se porneasca menstruatia cam dupa 23-25 de zile de la momentul administrarii a primei pastile AC. Situatia este destul de greu de analizat fiindca ai inceput sa-ti administrezi prima pastila AC mult dupa termenul limita la care se poate incepe sa fie folosita aceasta. adica in loc de maxim a 5-a zi a ciclului, probabil ca prin a 8-a sau a 9-a zi. Deocamdata tot ce poti sa faci este aceea sa astepti sa treaca inca minim 5-7 zile. Si de asemenea sa transmiti data exacta a celor 3 intrebari puse initial fiindca doar asa se poate face o analiza corecta si obiectiva, altfel se pot formula doar pareri, presupuneri, supozitii mai mult sau mai putin subiective. Sanatate!

| BMA92 explică (pentru corbulalbrosu):

Imi cer scuze ca nu am raspunz si la prima intrebare, menstrautia ma tine cam 7 zile.

| BMA92 explică (pentru corbulalbrosu):

Menstruatia mi-a venit luna trecut pe data de 26 pana pe 1 noiembrie. Dupa am avut 20 de zile si pe data de 22 mie trebuia sa imi vina.

| BMA92 explică (pentru corbulalbrosu):

Si testul l-am facut la 10 zile dupa.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru BMA92):

In cazul tau concret, fiindca menstruatia a inceput in data de 26 octombrie inceperea administrarii primei pastile AC Artizia se putea face incepund cu prima zi de menstruatie (asa cum era indicat) adica 26 octombrie pana cel mai tarziu in a 5-a zi de menstruatie adica 30 octombrie. Fiindca ai afirmat ca "Ac le.am început la 4 zile după terminarea menstruatiei" inseamna ca prima pastila AC ti-ai administrat-o in data de 5 noiembrie, adica dupa trecerea a 6 zile fata de perioada limita pana la cere se putea administra. Din acest motiv in organismul tau s-a produs o dereglare hormonala a carei amploare nu poate fi determinata si in consecinta nu se poate stabili in ce situatie sau ce moment al ciclul tau menstrual a fost intretinut sexul neprotejat dupa trecerea a doar 5 zile de administrare de AC, chiar daca sexul a fost intretinut in a 16 zi a ciclului. Situatia fiind deosebita si cu prea multe necunoscute, NU se poate trage nicio concluzie in privinta gradului de protectie indus de pastilele folosite. Dar am si o alta nelamurire si anume : daca ai inceput sa-ti administrezi prima pastila AC in data de 5 noiembrie ultima pastila de pe blister cea de a 21-a, ar urma sa fie administrata in data de 25 noiembrie, adica maine, astfel ca asta inseamna ca menstruatia nu se poate porni mai degraba de data de 27-29 noiembrie adica peste circa 3-4-5 zile. Fiindca ai folosit pastilele AC (chiar si incorect) nu te mai poti raporta data la care a avut loc ultima menstruatie, astfel ca momentan nu ar trebui sa fii ingrijorata decat doar daca nu se va porni menstruatia dupa data de 29 noiembrie. Pana atunci incearca sa te linistesti. Sanatate!

| BMA92 explică (pentru corbulalbrosu):

Am inteles, va multumesc frumos pentru raspunsurile pe care mi le-ati oferit.

| BMA92 explică (pentru corbulalbrosu):

Va ma deranjez cu o scurta intrebare in cazul in care imi apare ca o mica sangerare, ce inseamna?