| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema, si as vrea sa-mi dati un mic sfat.
Am o relatie, si parca pe zi ce trece merge tot mai prost.Nu ne mai intelegem, ne certam zi de zi din lucruri banale.Eu sunt o fire mai sensibila, si ma doare orice vorba care nu e spusa cum trebuie.Mai ales cand vad ca imi mai si greseste cu unele chestii, chiar daca sunt chestii minore, da eu ma enervez foarte repede.
Ajungem cateodata si la certuri mai mari.Si la nervi sunt pornita ca sa ma despart de el.Dar el nu renunta la mine, si face in asa fel incat sa ma linisteasca si sa ramanem impreuna.Dar certurile astea zilnice ne strica relatia. Noi ne iubim foarte mult, si avem planuri impreuna, dar trebuie sa rezolvam cumva.
Cateodata cand aleg sa ma despart de el, crezand ca ne va fi mai bine separati, dupa ce ma linistesc imi dau seama, ca nu as fi facut bine.
Ce ar trebui sa facem?
*O seara buna in continuare!*

7 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Ma tem ca trebuie sa aveti nu doar o discutie extrem de serioasa pe marginea "certurilor din nimicuri" si in acelasi timp sa tratati serios fiecare mic incident in parte. Unul si de preferat amandoi trebuie sa gaseasca un compromis in ceea ce priveste lucrurile marunte. Ce stiu eu, de exemplu certurile pentru ca el nu lasa colacul de la toaleta lasat, sau ca-si arunca hainele peste tot, sau reprosurile lui ca ai fi pus cine stie ce lucru pe unde lui nu-i convine, astea pot fi unele dintre cele mai intalnite motive extrem de marunte ce pornesc cearta iar viata e prea scurta sa ne luam de la nimicuri cum se spune.

Apoi depinde si despre ce sunt certurile mai serioase.

Totul trebuie discutat serios calm si aplicat, adica functie de situatie. Daca el refuza sa va despartiti e clar ca relatia voastra e serioasa iar tu spui la randul tau ca preferi sa rezolvi situatia de conflict decat sa recurgi la gestul drastic si ultim.

Multe cupluri se cearta din nimicuri, si doar prin discutii serioase si comunicare se poate rezolva in timp problema.

E bine sa incerci la randul tau sa te de-sensibilizezi si sa nu mai pui la suflet foarte mult unele nimicuri. Chiar daca face o boacana nu rezolvi nimic daca te enervezi repede si rabufnesti cu tipete, majoritatea barbatilor reactioneaza gresit la tipetele femeilor si nu iese nimic bun.Iar el trebuie convins sa-si controleze mai bine vorbele spuse cum nu trebuie.

| forever4u a răspuns:

Te inteleg ca si eu am avut o perioada asemanatoare cu a ta.dar daca tot vrei a fie bine, chiar daca face lucruri care te deranjeaa, incearca si nu mai te enerva sau supara asa repede.Eu nu aveam mereu certurile zilnice, dar o data l 2 zile,trebuia sa ne certam. Si m-am gandit, data viitoare cand mai zice ceva si eu ar trebuie sa ma supar, sa trec peste, sau sa ii zic lui "asta e", si uite acum au trecut aproape 2 saptamani si nu ne-am mai certat. Oricum ma bucur ca nu vrei sa renunti la relatie, multe cupluri in ziua de azi renunta la relatii din cauza la 2-3 certuri. :* Cand iubesti pe cine, lasi si de la tine ca sa fie mai bine pentru aman2. Gandeste-te la lucrurile din cauza carora te certi cu el, si data viitoare daca mai face acelasi gest, treci cu vederea, ca o sa fie altfel daca se intampla asta o data-de 2 ori:* Am o relatie de 8 luni, sper sa te gandesti la sfatul meu. Fata si comunicarea e buna, sa vorbesti cu el, sa nu va mai certati, si dupa aia vezi ca seara sau a 2a zi va certati.Dar mai bine ai lasa de la tine, si ai incerca sa nu te mai superi asa repede sau chiar daca te dor unele lucruri, si stii ca pentru el merita sa faci un efort sa treci cu vederea si sa zambesti, atunci lasa si de la tine :* te pup :*

| forever4u a răspuns (pentru forever4u):

Scuze pentru greseli dar am scris repede. :*

| sofisis a răspuns:

In loc sa va certati, taceti. Nu mai porniti scandaluri din nimic.
Pe toti ne enerveaza multe chestii la partenerii de viata dar daca am sta sa facem scandal de fiecare data cand isi lasa sosetele in drum... apai am lua-o cu capul.
Poate inca nu v-ati maturizat destul, poate nu va cunoasteti suficient cat sa stiti cum sa aplanati conflictele sau poate pur si simplu ati ajuns intr-un impas.
Trebuie sa discutati si sa vedeti care sunt de fapt frustrarile reale si ce va nemultumeste atat de mult ca izbucniti asa.
Nu este ok ca de fiecare data cand ai o cearta sa ai impulsul sa pleci. Inseamna ca in subconstient asta vrei sa faci. Intr-o relatie exista si perioade dástea. Daca primul tau impuls e sa fugi...inseamna ca nu ai pentru ce sa lupti. Analizeaza-ti mai bine sentimentele.
Daca o faci doar de ochii lui si ca sa te dragaleasca el...atunci e alta poveste.
Dar sa stii ca va veni acea zi in care el iti ca spune : vrei sa pleci? Acolo e usa. Si s-ar putea sa ai un soc. Se va satura sa te tot auda ca pleci si te desparti si te va lasa sa o faci.
Cu rabdare si mult calm se rezolva orice problema.

| Danysan a răspuns:

Incearca sa nu mai gandesti asa. Minoritatile astea care poate pentru el sunt Involuntare o sa se stranga si odata o sa refuleze si el.Acum trebuie sa il intelegi si tu si sa fi mai detasata.Pe langa asta sa nu mai vb ca daca nu imi convine aia gata.E Normal sa te Superii daca iti Greseste cu ceva Serios dar nici atunci sa nu mai vb de faptul ca nu mai vrei sa continui.TE atentionez ca el poate sa o ia de Buna si dintr-o nimica sa regreti.TE Inteleg ca esti Sensibila dar il cunosti destul de Bine si poate ca Glumeste si el sau nu o face Intentionat.Barbatii chair si eu imi supar Iubita fara sa vreau dar ma Intelege.Ba ma trezesc ca Pune Boticu si eu vin FEricit la ea si nu stiu ce are laughing dar imi spune ce a deranjato si apoi ii trece.Incearca sa nu mai faci atata taraboi din ceva minor. Incearca sa fie Bine.

| Zabbyel a răspuns:

Ce ar trebui sa facem? incercati sa evitati certurile happy fi-ti maturi nu copii happy
daca vedeti ca incepe cearta love struck STOP! schimbati subiectu...

| numeletrandafirului a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa discutati despre acele certuri dupa ce va trece supararea si sa gasiti o rezolvare/o cale sa evitati acele certuri care incep chiar si de la chestii minore cum ar fi puneti-va de acord ca atunci cand unul din voi incepe sa se enerveze/supere sa terminati conversatia si sa vorbiti mai tarziu pana va linistiti.