| Andreeastefi21 a întrebat:

Eu cu iubitul meu combinam intodeauna prezervativul(durex) + coitul intrerupt + metoda calendarului. Eu am ciclul menstrual regulat ( prima menstruatie am avut o in 2016). Credeti ca este de ajuns pentru a evita o sarcina nedorita?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Wtf? De ce? Dacă ești în perioada infertilă e 0 risc de sarcină. Coitus întrerupt e inutil dacă porți prezervativ. Momentan metoda calendarului și prezervativul sunt cele mai sigure metode, și chiar ar trebuie folosite seperat.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Oh doamne e mega exagerat, doar prezervativ verificat la sfârșit e mai mult decât suficient.
de metodele celălalte nici nu mai zic la cât sunteți de panicați laughing)

| Andreeastefi21 explică (pentru Adry05):

Pai si crezi ca e posibila o sarcina cu toate astea? Ca eu sunt mai panicata asa?

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeastefi21):

100000000% nu, vreo 98% șanse să nu rămâi ai și doar folosind corect prezervativ... vă luați toată plăcerea la cum o faceți voi

| Andreeastefi21 explică (pentru Adry05):

Iti multumesc pentru raspuns! Eu sunt destul de panicata dupa ce o fac si asa, sunt majora, insa nu-mi doresc un copil, de aceea ma protejez asa.

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeastefi21):

știu da nu e normal nici așa. gândește-te că trebuie să ajungă spermă să rămâi însărcinată, cu un prezervativ intact cum crezi că poate să ajungă? îl chinui pe el mult așa cu scosu...

| Andreeastefi21 explică (pentru Adry05):

Iti multumesc extrem de mult ca ai avut rabdare sa mi explici!

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeastefi21):

Nu ai pentru ce, cu tot dragu, nu mai fiți așa panicați, prudenți și e suficient. E păcat să nu te bucuri de ce e frumos din cauza fricii.

| SG1995 a răspuns:

Da, totuși metoda coitului întrerupt e foarte riscantă, așa că sfatul meu ar fi să nu o folosiți. Cel mai bine să e să folosești metoda calendarului și prezervativul, la contraceptională nu te sfătuiesc să apelez, decât la pastila de a doua zi, în cazuri extreme, când ești sigură că a ejaculat în vagin când erai în perioada fertilă.

| Andreeastefi21 explică (pentru SG1995):

Multumesc! Eu insa ma refeream ca le folosesc pe toate 3 in acelasi timp, in niciun caz separat!

| Andreeastefi21 explică (pentru SG1995):

Iti multumesc! Dar imi place sa fiu sigura, mai bine asa decat sa fiu ingrijorata dupa!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreeastefi21):

Daca ai ciclul menstrual REGULAT asa cum ai afirmat in intrebarea ta, in acel caz cele circa 5-6 zile apartinatoare de PERIOADA FERTILA, se stabilesc/determina cu o acuratete de peste 95-98%.
Eventual in timpul celor 5-6 zile fertile, ar avea o anumita logica ''rationala'' sa folositi o protectie contraceptiva atat de stricta :
acum 40 minute | Andreeastefi21 explică (pentru Intum) :
Multumesc! Eu insa ma refeream ca le folosesc pe toate 3 in acelasi timp, in niciun caz separat!
Se poate aprecia si considera ca este cu totul exagerat sa folositi o asemenea protectie si in timpul zilelor care sunt sigur INFERTILE in fiecare ciclu menstrual. Multa sanatate!

| SG1995 a răspuns (pentru Andreeastefi21):

Wtf? De ce? Dacă ești în perioada infertilă e 0 risc de sarcină. Coitus întrerupt e inutil dacă porți prezervativ. Momentan metoda calendarului și prezervativul sunt cele mai sigure metode, și chiar ar trebuie folosite seperat.