| Aanonnim a întrebat:

Mi-am început viata sexuală acum o lună iar de 3 saptamani am avut usturime plus mancarime pe care le-am tratat însă am si o iritatie ca niste crestaturi la intrarea in vagin(spre interior). Poate fii de la faptul că partenerul tine actul sexual cat mai lung deoarece isi poate controla momentul ejacularii, sau ca la început este foarte uscat si încă de la primele contacte ritmul a fost unul crescut. Cand ating ustura dar și doare in acelasi timp. Am folosit si prezervativ o singură data iar atunci am simtit ca a fost forțată penetrarea.
De la ce poate fii? Ce sa fac?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai 15 ani impliniti, in acel caz te poti prezenta singura, fara sa fii insotita de altcineva la orice cabinet medical de obstetrica-ginecologie atat privat cat si de stat, pentru a fi consultata, dar si pentru a ti se prescrie medicamentatia necesara, adecvata in cazul in care se considera ca este necesar sa folosesti un anumit tratament. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai luat o boala cu transmitere sexuala, pentru ca nu-i normal sa ai mancarimi sau usturimi.
O boala sexuala netata. evolueaza si iti afecteza sistemul reproducator, fiind extrem de greu de vindecat, putandu-te lasa sterila sau chiar fara organele intene reproducatoare.

| Aanonnim explică (pentru Violleta2022):

Numai am usturime sau mancarime. Am fost la medic am luat pastile si m-am tratat. Însă singurul lucru rămas este iritatia aceea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aanonnim):

Cand dumnezeu ai fost la medic, daca in 26 dec ai postat intrebarea?
Si cand ai avut timp sa faci tratament, care de obicei dureaza cateva saptamani sau luni, cand tu faci sex doar de 3 saptamani si de 2 zile ai postat intrebarea?
Sa minti, nu te ajuta cu nimic, ca de suferit tu esti aceea care sufera, nu noi.
Iritatia aia este generata de o boala cu transmitere sexuala, asadar, mergi la medic si fa-ti investigatii medicale, acum, cand poate fii luata din pripa si tratata.
Pe viitor, invatati sa folositi prezervativul, ca nu musca, nu mananca, nu doare, nu irita si nu costa mai mult decat o bomboana.

| Mariavasile a răspuns:

Folosește Lomexim. Este foarte bun acest unguent pentru asa ceva. Eu cu prietenul meu nu o facem cu prezervativ deoarece nu mai exista acea lubrifiere și ma doare. Atunci când treaba nu e unsă și e uscat totul folosiți ulei sau lubrifiant astfel nu te va mai durea. Noi asa facem