Întrebare recomandată | Azµre a întrebat:

Bună Seara!
O lecție de viața nimic mai mult, sper să înțelegeți ceva din asta și să țineți cont despre astfel de situații și să nu vă treziți să faceți ceea ce vedeți aici că a făcut respectiva fată.

http://stirileprotv.ro/......avort.html

O adolescentă de 15 ani și-a pus viața în pericol. Medicii cred că a încercat să-și provoace avortul.

Lipsiti de EDUCAȚIE SEXUALĂ și uneori de sprijinul PĂRINȚILOR, adolescenții își pun viața în pericol. Așa s-a întamplat cu o eleva de 15 ani din Argeș, care a încercat să scape de o SARCINĂ nedorită, banuiesc medicii.

Gravidă în două luni, fata a ajuns la urgență cu splina ruptă și hemoragie puternică. N-a spus nimanui ca asteaptă un copil, iar doctorilor le-a DECLARAT ca are dureri abdominale.

Poliția și Protectia Copilului au început o anchetă în acest caz delicat. Copila a fost părăsită de mamă și este crescută de tatăl ei, care susține ca nu știa prin ce trece.

Însoțită de tatăl ei, adolescenta a ajuns la spital cu dureri abdominale foarte mari. Încă de la primele investigații, medicii și-au dat seama că este însărcinată în două luni, însă în același timp au observat că avea foarte mult lichid în abdomen. Au mers cu ea direct în sala de operație.

"Nu a fost chiar COMUNICATIVĂ, nu a spus nici dacă e însărcinată sau nu, nici ce s-a întamplat cu starea ei generală. S-a constatat o ruptură de splină, cu hemoragie masivă", a declarat Marcel Buzatu, șeful secției Maternitate I Argeș.

Medicii bănuiesc că fata a încercat SĂ SCAPE de sarcină, provocându-și singura rău.

Adolescenta de 15 ani comunică foarte greu și singura mărturisire pe care a făcut-o a fost ca a căzut pe scări.

Anchetatorii au mers în anchetă socială acasă la fată. Ea și sora ei sunt crescute doar de tată. Bărbatul este convins că fata lui nu a căzut întâmplător pe scări.

Acest caz atrage din nou atenția asupra lipsei de educație sexuală în randul adolescenților. Atât în FAMILIE, cât și în ȘCOLI, este adesea un subiect TABU. Dovadă că nici la liceu elevii nu au ore în care profesorii, medicii sau psihologii să îi îndrume.

Din pacate, cazul tinerei nu este singular. Multe fete iau ANTICONCEPȚIONALE după URECHE sau recurg la ÎNTRERUPERI de sarcină.

Pe de alta parte, dascălii spun că nu reușesc să ajunga la un consens cu părinții când se pune problema educației sexuale în școală.

PS: Am Editat întrebarea, și am pus în evidență lucruri esențiale de care trebuie să țineți cont.

Uita-ți și PETIȚIA de care am vorbit.

http://www.petitieonline.ro/......01142.html

Sper doar atât că nu voi încălca regulamentul cu acestă întrebare. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Întâi, o "mică observaţie" : eu şi ACUM sunt tânăr [ şi "neliniştit"winking, am DOAR 42 de ani ] - până la vreo 80 de ani când voi fi "bătrân" mai am o jumătate de viaţă în faţă!

Apoi, dacă vorbim de tinerii anilor 1970-1990, pot să-ţi spun cu SIGURANŢĂ că erau mult mai RESPECTUOŞI, mai serioşi, cu mult bun simţ, etc.
Deci, din aceste puncte de vedere, este o mare DIFERENŢĂ între tineretul acelei perioade şi tinerii din ziua de azi!

În acea perioadă, NU cred că erau 5 fete din 10000, care să-şi înceapă viaţa sexuală ( de bună voie ) la 13-17 anişori.
Tinerii îşi începeau viaţa sexuală după 19-20 de ani, nu aveau prietene de la 8-10 anişori şi NU se sărutau peste tot ( prin tot oraşul ) aşa cum fac tinerii de azi - EXISTA acea minimă DECENŢĂ!
Ca să nu mai spun că, ACUM, tinerii de azi se întâlnesc în parcuri publice, stau pe bancă şi fac SEX în văzul tuturor ( e un aspect constatat/văzut personal de mine, de vreo 7-8 ori pe an )...

Ori, ţie ţi se par "normale" aceste comportamente ( ale tinerilor din ziua de azi )?

Apoi, în privinţa educaţiei sexuale, în acea perioadă părinţii îşi FĂCEAU timp pentru a-şi EDUCA copii ( şi din acest punct de vedere )!
Iar copii îşi ASCULTAU părinţii din RESPECT şi nu-i considerau "plicticoşi" ( doar pentru faptul că le dădeau nişte sfaturi BUNE )!

DA, acum voi aveţi mai MULTE "surse" din care vă puteţi "educa"/autoeduca, deoarece majoritatea părinţilor NU se mai "deranjează" cu aceste aspecte.
Doar că NICI voi NU prea vă "deranjaţi" să vă INFORMAŢI înainte de a face o anumită chestie!
Întâi faceţi o PROSTIE şi apoi vă gândiţi dacă vor exista consecinţe...
În trecut era exact INVERS!

Iar la celelalte aspecte despre care vorbeşti ( "Din cate stiu, pe vremea aceea femeile mureau in soc septic sau hemoragic din cauza ca-si faceau avort acasa. Si nu vorbesc de fete speriate de parinti, ci ma refer la femei in toata firea." ), evident, eşti în NECUNOŞTINŢĂ de cauză!

DA, se foloseau MULTE prezervative; NU făceam sex fără prezervativ.
Dar, ca şi acum, ele se mai rupeau ( NU existau, în România, aceste Durex ) - prezervativele erau de o calitate foarte "proastă" şi se găseau foarte GREU ( uneori chiar cu "relaţii" ).

Iar acele "accidente" şi avortul "casnic" erau consecinţele LEGII care INTERZICEA avortul ( la cerere )!
NU era vina acelor femei, ele erau chiar informate ( mult mai informate decât voi ), dar în momentul în care o familie avea 2-3 copii NU-şi mai permitea să mai crească încă unul.
Atunci, acea mamă îşi RISCA viaţa ( prin acel avort "casnic" ) şi o făcea TOCMAI pentru că era RESPONSABILĂ ( şi educată ), dar şi conştientă de riscurile care existau.
Preferau să-şi rişte VIAŢA pentru ca vouă să vă meargă mai bine!
Ca să nu mai amintesc că, în situaţia în care "scăpa" de sarcină şi nu avea probleme de sănătate, EXISTA riscul ca cineva s-o denunţe la Miliţie şi ea să "înfunde" puşcăria!

Deci, acele femei/mame erau MULT mai RESPONSABILE decât sunteţi voi, fetele din ziua de azi - FĂRĂ supărare!

Dacă nu crezi aspectele explicate de mine aici, poţi să-ţi întrebi părinţii ( dacă nu consideri că e prea "plicticos" )...

Educaţia sexuală de acum este mai "bună" DOAR din punctul de vedere al existenţei multiplelor posibilităţi de informare - pe care voi ( în general ) NU le valorificaţi!
Aveţi posibilitatea să vă informaţi/documentaţi, există multe "surse" pe net - dar o parte sunt greşite şi voi NU ştiţi care sunt mai corecte/reale.
Apoi, chiar dacă întrebaţi, NU vă "convine" răspunsul primit - şi aici mă refer la acele sfaturi care "nu vă laudă" fapta/intenţia - şi tot faceţi cum VREŢI voi, în ciuda faptului că aţi primit un răspuns care vă prezenta "riscurile" la care vă expuneţi.
Apoi, tot voi veniţi şi întrebaţi cum puteţi "rezolva"/evita o "problemă" creată din NEASCULTARE şi desconsiderarea sfaturilor primite anterior...

Toate acestea denotă o IRESPONSABILITATE din partea unor tineri din ziua de azi.

Deci, ceea ce am scris eu NU sunt "clişee", ci este "purul adevăr"!

Cel mai important este să faceţi VOI "ceva" ( NU aşteptaţi "totul de-a gata" ) pentru a remedia aceste "probleme", să mai şi "ascultaţi" de cei mai în vârstă ( părinţii ) - fi SIGURĂ că părinţii NU vă vor răul, doar BINELE!

Dacă voi porniţi de la premisa că "părinţii sunt plictisitori", atunci e evident că NU ascultaţi de sfaturile acestora şi ajungeţi să puneţi aceste întrebări pe TPU ( sau pe alte site-uri ) şi ajungeţi să aveţi astfel de probleme!

SFATUL meu ( atât pentru tine, cât şi pentru ceilalţi tineri ) : DISCUTAŢI cu părinţii, sfătuiţi-vă cu ei ÎNAINTE de a accesa diverse site-uri şi de a pune întrebări dubioase, ASCULTAŢI de sfatul dânşilor deoarece vă vor binele!

SPER că nu mi-am pierdut timpul degeaba, explicându-ţi aceste lucruri şi vei "învăţa" ceva de aici...

O zi frumoasă.

78 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Este cumplit ceea ce se intampla,cazul acestei fete ar trebui sa fie un mare semnal de alarma pentru toti,parinti,scoala,copii!
Parintii dau vina pe scoala,scoala pe parinti si copiii,in tot acest timp,sunt complet scapati din mana!
Nimeni nu-i asculta,nimeni nu pare interesat in mod real de educatia lor,de informarea lor corecta!
Materiile scolare ii pregatesc pentru a deveni utili societatii candva,dar cati din ei vor putea fi cu adevarat utili,plini de boli cu transmisie sexuala,condamnati la infertilitate sau traumatizati psihic in urma avorturilor si sexului la varste mici?
Sexul a devenit subiectul maxim de interes,in scoli,in mass media,in autobuz,in tramvai,peste tot!
Si,pentru ca nimeni nu e preocupat sa explice copiilor cum stau lucrurile de fapt,copiii nu se multumesc cu vorbe, trec la fapte, experimenteaza inconstienti, fara sa afle decat prea tarziu, ca isi distrug viata!

Avem aici o fata de 15 ani,care nu numai ca si-a inceput viata sexuala la o varsta inacceptabila,dar ramanand insarcinata,a incercat singura sa scape de nenorocirea care i s-a intamplat,cu rezultatul sa treaca pe langa moarte!
E imposibil de presupus daca din copila asta va mai iesi vreodata un om intreg si sanatos,daca va mai putea deveni vreodata mama, daca viata ei va putea fi candva frumoasa sau normala!
Si ea este doar una din victime, sunt mii de cazuri zilnice, faptul ca nu sunt pe prima pagina a stirilor, nu inseamna ca nu exista!
http://www.ziuaveche.ro/......22608.html

Adolescentii sunt inconstienti, grabiti in a creste, societatea nu mai stie sa le canalizeze constructiv interesul si am ajuns cu totii, in loc sa crestem si sa formam oameni sa dam societatii generatii intregi bolnave fizic si mental!
http://medlive.hotnews.ro/......eptia.html

Degeaba se gandesc multi parinti "copilul meu nu face asa ceva",ar trebui cu totii sa se intrebe ce educatie i-au dat copilului lor ca "sa nu faca asa ceva",cati dintre ei stau sa-si ASCULTE copilul cu adevarat,cati gasesc modul sa discute real si pe intelesul copilului lor!
Pe de alta parte,copiii,obositi sa tot astepte explicatii care nu vin,de la cei mari,se informeaza unii pe altii,considera ca devin "eroi" si teribili de interesanti in cercul lor,in lumea lor mica, incepandu-si viata sexuala la varste inimaginabile, se considera inteligenti luand anticonceptionale fara sa le fie prescrise de medic, refuza folosirea prezervativului considerandu-l o masura "comunista" de diminuare a placerii(!), toate acestea cu rezultate tragice!
http://www.ziare.com/......ni-1187771

Educatia sexuala ar trebui sa devina materie de examen in scoli,nu motiv de discutii inutile!
Avem armate de pedagogi,psihologi si profesori lipsiti de locuri de munca si generatii intregi de adolescenti debusolati,care au nevoie de ajutor,sunt copiii nostri,ziua de maine a unei tari intregi!
Si, daca situatia continua, acesti adolescenti nu vor avea sansa sa devina parinti niciodata, nu vor mai avea timp!
Ne condamnam siguri, nu stiu daca cineva realizeaza lucrul asta...

Am semnat petitia.
Macar de-ar ajunge acolo unde trebuie.

| mona a răspuns:

Inca nu imi gasesc cuvintele...pur si simplu am ramas,,muta,, cand am auzit de fetita [adolescenta] la stiri, probleme de genul asta se intampla din ce in ce mai des in ziua de azi si asta numai din cauza anturajului, lipsa comunicarii parinte-copil, educatia proasta care lasa de dorit si multe altele, ar trebui sa se faca o petitie sau ceva de genul asta si prin strangerea mai multor semnaturi sa se introduca educatia sexuala in scoli

| Azµre explică (pentru mona):

Nu e o idee rea, de ce nu.
Tocmai ce am creat o petiție online, urmează să fie aprobată în 24 de ore și apoi o voi posta aici la întrebare.

| DNSK a răspuns:

Dumnezeule..si asta-i din ce auzim. sunt multe altele de care nu stim. numai pe site-ul asta cate vezi..nu vreau sa comentez despre cresterea copiilor, sau despre tinerea lor sub control, sau despre comunicarea parinte-copil, ca poate nici eu n-o sa fiu mai breaz. poate. o sa trag cu dintii ca fata mea (copilul meu) sa nu ajunga in halul asta. drumuri gresite, nu alese prost, din cauza lipsei de educatie. da, am sa semnez petitia, e spre binele tuturor. toti copii de 12 ani ce rup toaletele scolilor generale trebuie sa stie la ce riscuri se expun. sa traiesti si cat mai multe primaveri insorite.

| Azµre explică (pentru DNSK):

Mulțumesc pentru răspuns, adevărat, de aceea am și postat poate vor citi și ei și se vor gândi mai bine ceea ce au de făcut fie semnează petiția și se abțin de a face o prostie fie fac ce vor...

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mda...cutremurator si fara cuvintestraight facestraight face avem atatea stiri la tv cu si despre minori si totusi acei parinti unde sunt? de ce nu se intereseaza de soarta copiilor? oare asemenea stiri nu sunt o dovada vie ca parintii inca nu se intereseaza de soarta lor? daca gresesc, va rog sa ma corectati/criticati.e strigator la cerstraight face altceva nu pot sa zic...
O primavara frumoasa sa aihappy

| Azµre explică (pentru caramela):

Mulțumesc pentru răspuns... Sper ca din acest articol măcar să se trezească și ei la realitate, userii acestui site.

| mada1820 a răspuns (pentru caramela):

Da,intr-adevar cutremurator, insa mai exista si oameni care fac copii fara sa se gandeasca, aceia nu se pot numi parinti, chiar daca le-au dat viata.

| Azµre explică (pentru mada1820):

Mulțumesc pentru răspuns, așa este ai dreptate, încă un punct de vedere.

| mada1820 a răspuns (pentru Azµre):

Daca nu exista comunicare intre parinti se ajunge la astfel de incidente. Iar anturajul isi pune de multe ori cuvantul.

| Azµre explică (pentru mada1820):

Este adevărat lipsa comunicării de acasă, duce la astfel de situații, lipsa monitprizării sau verificării copilului la școală, măcar odată pe lună părintele să vină la școală să vorbească cu profesorul pentru note, comportament.

| mada1820 a răspuns (pentru Azµre):

Nu este vorba numai de asta, dar aici este si vorba de educatie, au ajuns niste pusti sa isi bata joc de profesori, nu se mai tine cont de respect, de limite, Cat despre anumite cadre didactice am ramas fara cuvinte, profesori care sunt la randul lor parinti sa se dea la elevele lor, destul de dramatic au ajuns scolile sa fie loc de destrabalare.

| Azµre explică (pentru mada1820):

Mulțumesc mult de tot pentru răspunsuri.

| mada1820 a răspuns (pentru Azµre):

Cu multa placere.

| AvalohAlyn a răspuns:

Trebuie sa fii fara sentimente si fara moral, fara pic de scrupule ca sa faci avort.Cum sa iei o viata? Chiar daca esti ateu sau nu, credincios sau necredincios avortul ramane o crima.Fiecare are dreptul la viata, viata este un dar, viata este un drept. Buna intrebare si informatii.Multumim.

| Azµre explică (pentru AvalohAlyn):

Mulțumesc la fel pentru comentariu, sper ca majoritatea care vor citi și vor vedea știrea să tragă un semn de alarmă și să se coboare cu picioarele pe pământ.

| GirlLăvHell a răspuns:

In ziua de azi multe minore raman insarcinate iar apoi nu stiu ce sa faca doarece le lipseste educatie sexuala dar si comunicarea cu parintii. Multe nu stiu sa se protejeze iar riscu de a lua boli sau de a ramane insarcinate e mare. Cred ca in toate liceele dar si in scolile gimnaziale ar trebuie sa existe o ora de educatie sexuala.

| Azµre explică (pentru GirlLăvHell):

Mulțumesc, tocmai am postat o petiție tot la această întrebare în josul ei. Dacă sunteți interesați.

| GirlLăvHell a răspuns (pentru Azµre):

O sa semnez si eu happy

| MioaraParalescu a răspuns:

Nu-mi pasa, daca is fraieri asa merita!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Asta este REALITATEA şi asta este "educaţia" sexuală pe care o au ( mai exact NU o au ) tinerii din ziua de azi ( majoritatea acestora )!

Iar dacă noi ne STRĂDUIM să-i "învăţăm" câte ceva, ai văzut care este "replica" : adulţii sunt PLICTISITORI ( "Ce plictisitori sunt adultii" - http://www.tpu.ro/......gandit-la/ )!

Doamne-ajută!

Toate cele bune.

| Azµre explică (pentru bursuc001):

Adevărat, dar tot noi ășita plictisitori trebuie să luăm o decizie și să le luminăm calea...
Sper să înțeleagă și ei ceva din asta. Și poate se va semna acea petiție de care vorbea și mona. Eu unul am postat-o la sfârșitul întrebării acum, sper să nu zică cineva că am încălcat regulamentul. Spam nu am făcut.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru bursuc001):

Iertata-mi fie intrebarea... Dar tinerii de pe vremea dvs cum erau? Foloseati multe prezervative? Din cate stiu, pe vremea aceea femeile mureau in soc septic sau hemoragic din cauza ca-si faceau avort acasa. Si nu vorbesc de fete speriate de parinti, ci ma refer la femei in toata firea. Educatia sexuala de acum e INCOMPARABIL mai buna decat atunci. Desi majoritatea nu stiu, tot e mai ok. Ai informatii, te poti documenta, poti intreba. Hai sa nu mai scriem/ rostim clisee. S-au facut, dar nu s-au facut suficiente.
Toti adolescentii cred ca adultii sunt plictisitori. happy

| Pitzipoanca a răspuns (pentru bursuc001):

Domnul meu. M-ati confundat. Eu nu sunt adolescenta. Nu fac parte din categoria de tineri care considera ca parintii sunt plictisitori. Din contra, am preferat mereu compania adultilor. Am invatat de mica tot ce era de invatat legat de treaba asta - ai mei si-au facut timp.
In alta ordine de idei, v-as ruga sa nu mai fiti atat de teatral, nici sa nu mai dati asa raspunsuri lungi. Riscati sa fiti catalogat, pe buna dreptate, plictisitor.
Nu cred ca aveti copii, la cat de putin intelegator sunteti cu adolescentii.
Stiti bine ca mare parte din respectul acelor ani deriva din teama adultilor de tot. Se asculta Europa Libera pe ascuns, dar si asa riscai sa fii saltat.
Eu am pus accentul pe faptul ca nu aveai cum sa te protejezi in acele vremuri. Nu am nevoie de lectii de istorie de la dumneavoastra, stiu cam tot ce a presupus comunismul. Ma rog, socialismul. happy
Incercati sa nu mai arborati mina aceasta de fiinta superioara provenita din absolut. Nu sunteti. happy A, da. E foarte deranjat pentru ochi sa scrieti atatea cuvinte cu LITERE MARI.

| bursuc001 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Eşti FĂRĂ speranţă!

Am uitat că tu eşti "atotştiutoare" şi cea mai inteligentă de pe planetă...
"Concluzia" se vede din postările tale!

O zi frumoasă.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru bursuc001):

Eu zic ca-ti tocesti degetete degeaba tastand.Vad ca dai raspunsuri bune si la obiect dar unii NU se lasa invatati nu ai ce sa le faci. Daca parintii nu-i invata, scoala si societatea nici atat nici de la cei cu experienta nu se lasa invatati.
Probabil va trebui sa mai fie 10-15 cazuri ca a fetei prezentate, eventual sa moara cineva din cauza asta.Sau mai rau sa-si traiasaca propia drama.

| Azµre explică (pentru Fatamuntilor):

Nu gândesc majoritatea, uită-te la alexa aia de tot postează cu avortul, părinții nici nu știu că ea a făcut avort la 16 ani...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Azµre):

Parca zicea ca are 18 sau 19 ani.Si daca dai pe ultima ei intrebare vei vedea ca s-a sfatuit cu mama prietenului ei.

| Azµre explică (pentru Fatamuntilor):

Și părinții ei? Sunt total pe dinafară...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Azµre):

Nu a zis nimc; ori NU vrea sa se afle, ori a dat-o afara cand a auzit ca e gravida( s-au mai auzit cazuri) sau poate nu-i are langa ea ( plecati afara sa zicem)

| Azµre explică (pentru Fatamuntilor):

Suntem plictisitori laughing Asta e concluzia adolescenților din ziua de azi...

| Fridăm a răspuns (pentru Azµre):

E adevărat că mulţi îi consideră pe cei mari plictisitori, şi asta pentru că se gândesc că ei nu mai sunt adolescenţi, iar atunci când erau, se comportau altfel. Însă mai sunt şi excepţii, puţine, dar sunt. Sincer, eu de fiecare dată când aud de avort, parcă mi se rupe sufletul, ştiind prin ce metode se face. Iar partea cu graba a multor adolescenţi, chiar nu o înţeleg. Bine, poate că nu am eu o vârstă foarte înaintată şi asta o fi cauza, dar mi se pare ciudat să îşi dorească să experimenteze aceste 'plăceri' de la o vârstă fragedă...

| Azµre explică (pentru Fridăm):

Mulțumesc pentru răspuns scumpo, să ai o seară frumoasă.

| Fridăm a răspuns (pentru Azµre):

Mulţumesc, la fel şi tu.happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Azµre):

Mersi pentru fundiţă.
Abia acum am observat" că am primit-o.

O seară plăcută.

| bursuc001 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Bună!

Mersi pentru apreciere.

Într-adevăr, degeaba ne străduium să-i ajutăm pe unii tineri dacă ei NU vor să fie "ajutaţi".
Aşa cum spuneai, când îşi vor "trăi" propria dramă, vor ÎNŢELEGE şi vor "învăţa" ceva.
Dar, este păcat să se ajungă acolo...
De aceea, eu voi încerca să-i ajut şi să le spun de 2, de 5, de 10 ori (... ) aceleaşi lucruri - până vor "învăţa" aceste aspecte "minimale" necesare în viaţa sexuală.

O seară plăcută.

| Azµre explică (pentru bursuc001):

N-ai pentru ce, o meriți din plin happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Azµre):

Mersi happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Bună!

Întâi, o "mică observaţie" : eu şi ACUM sunt tânăr [ şi "neliniştit"winking, am DOAR 42 de ani ] - până la vreo 80 de ani când voi fi "bătrân" mai am o jumătate de viaţă în faţă!

Apoi, dacă vorbim de tinerii anilor 1970-1990, pot să-ţi spun cu SIGURANŢĂ că erau mult mai RESPECTUOŞI, mai serioşi, cu mult bun simţ, etc.
Deci, din aceste puncte de vedere, este o mare DIFERENŢĂ între tineretul acelei perioade şi tinerii din ziua de azi!

În acea perioadă, NU cred că erau 5 fete din 10000, care să-şi înceapă viaţa sexuală ( de bună voie ) la 13-17 anişori.
Tinerii îşi începeau viaţa sexuală după 19-20 de ani, nu aveau prietene de la 8-10 anişori şi NU se sărutau peste tot ( prin tot oraşul ) aşa cum fac tinerii de azi - EXISTA acea minimă DECENŢĂ!
Ca să nu mai spun că, ACUM, tinerii de azi se întâlnesc în parcuri publice, stau pe bancă şi fac SEX în văzul tuturor ( e un aspect constatat/văzut personal de mine, de vreo 7-8 ori pe an )...

Ori, ţie ţi se par "normale" aceste comportamente ( ale tinerilor din ziua de azi )?

Apoi, în privinţa educaţiei sexuale, în acea perioadă părinţii îşi FĂCEAU timp pentru a-şi EDUCA copii ( şi din acest punct de vedere )!
Iar copii îşi ASCULTAU părinţii din RESPECT şi nu-i considerau "plicticoşi" ( doar pentru faptul că le dădeau nişte sfaturi BUNE )!

DA, acum voi aveţi mai MULTE "surse" din care vă puteţi "educa"/autoeduca, deoarece majoritatea părinţilor NU se mai "deranjează" cu aceste aspecte.
Doar că NICI voi NU prea vă "deranjaţi" să vă INFORMAŢI înainte de a face o anumită chestie!
Întâi faceţi o PROSTIE şi apoi vă gândiţi dacă vor exista consecinţe...
În trecut era exact INVERS!

Iar la celelalte aspecte despre care vorbeşti ( "Din cate stiu, pe vremea aceea femeile mureau in soc septic sau hemoragic din cauza ca-si faceau avort acasa. Si nu vorbesc de fete speriate de parinti, ci ma refer la femei in toata firea." ), evident, eşti în NECUNOŞTINŢĂ de cauză!

DA, se foloseau MULTE prezervative; NU făceam sex fără prezervativ.
Dar, ca şi acum, ele se mai rupeau ( NU existau, în România, aceste Durex ) - prezervativele erau de o calitate foarte "proastă" şi se găseau foarte GREU ( uneori chiar cu "relaţii" ).

Iar acele "accidente" şi avortul "casnic" erau consecinţele LEGII care INTERZICEA avortul ( la cerere )!
NU era vina acelor femei, ele erau chiar informate ( mult mai informate decât voi ), dar în momentul în care o familie avea 2-3 copii NU-şi mai permitea să mai crească încă unul.
Atunci, acea mamă îşi RISCA viaţa ( prin acel avort "casnic" ) şi o făcea TOCMAI pentru că era RESPONSABILĂ ( şi educată ), dar şi conştientă de riscurile care existau.
Preferau să-şi rişte VIAŢA pentru ca vouă să vă meargă mai bine!
Ca să nu mai amintesc că, în situaţia în care "scăpa" de sarcină şi nu avea probleme de sănătate, EXISTA riscul ca cineva s-o denunţe la Miliţie şi ea să "înfunde" puşcăria!

Deci, acele femei/mame erau MULT mai RESPONSABILE decât sunteţi voi, fetele din ziua de azi - FĂRĂ supărare!

Dacă nu crezi aspectele explicate de mine aici, poţi să-ţi întrebi părinţii ( dacă nu consideri că e prea "plicticos" )...

Educaţia sexuală de acum este mai "bună" DOAR din punctul de vedere al existenţei multiplelor posibilităţi de informare - pe care voi ( în general ) NU le valorificaţi!
Aveţi posibilitatea să vă informaţi/documentaţi, există multe "surse" pe net - dar o parte sunt greşite şi voi NU ştiţi care sunt mai corecte/reale.
Apoi, chiar dacă întrebaţi, NU vă "convine" răspunsul primit - şi aici mă refer la acele sfaturi care "nu vă laudă" fapta/intenţia - şi tot faceţi cum VREŢI voi, în ciuda faptului că aţi primit un răspuns care vă prezenta "riscurile" la care vă expuneţi.
Apoi, tot voi veniţi şi întrebaţi cum puteţi "rezolva"/evita o "problemă" creată din NEASCULTARE şi desconsiderarea sfaturilor primite anterior...

Toate acestea denotă o IRESPONSABILITATE din partea unor tineri din ziua de azi.

Deci, ceea ce am scris eu NU sunt "clişee", ci este "purul adevăr"!

Cel mai important este să faceţi VOI "ceva" ( NU aşteptaţi "totul de-a gata" ) pentru a remedia aceste "probleme", să mai şi "ascultaţi" de cei mai în vârstă ( părinţii ) - fi SIGURĂ că părinţii NU vă vor răul, doar BINELE!

Dacă voi porniţi de la premisa că "părinţii sunt plictisitori", atunci e evident că NU ascultaţi de sfaturile acestora şi ajungeţi să puneţi aceste întrebări pe TPU ( sau pe alte site-uri ) şi ajungeţi să aveţi astfel de probleme!

SFATUL meu ( atât pentru tine, cât şi pentru ceilalţi tineri ) : DISCUTAŢI cu părinţii, sfătuiţi-vă cu ei ÎNAINTE de a accesa diverse site-uri şi de a pune întrebări dubioase, ASCULTAŢI de sfatul dânşilor deoarece vă vor binele!

SPER că nu mi-am pierdut timpul degeaba, explicându-ţi aceste lucruri şi vei "învăţa" ceva de aici...

O zi frumoasă.

| Azµre explică:

Mulțumesc pentru răspuns, o altă opinie bună! Mass - Media! Mulțumesc mult!

| Azµre explică:

PS: Am creat și o petiție cum a spus și Mona în comentariu, în 24 de ore va fi aprobată iar apoi o voi posta la întrebare dacă e cineva interesat să semneze.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Azµre):

Lasi undeva un link ceva si sigur va fi cineva interesat
felicitari pentru initiativa!

| Fatamuntilor a răspuns:

Auzisem stirea la tv.Inca o data o spun:lipsa de comunice in famile, lipsa educatie sexula in scoli, democratia prost inteleasa.
Cu siguranta nu a fost prima fata in situatia asta si cred ca nu va fi nici ultima dar sper ca acesta postare sa fie un semnal de alarma in special pentru fetele de aici.
Felicitari pentru postare!

| Azµre explică (pentru Fatamuntilor):

Mulțumesc. Sărut mâna pentru răspuns, așa este total de acord, nu trebuie să uităm că printre noi se numără astfel de utilizatori de 12-13-14-15-16 ani care le este gândul numai la asta la sex și nu numai printre care avem și utilizatoare de 15-16-17-18 ani care au făcut avort și nu s-au învățat minte. Sper ca această postare să fie un semnal de alarmă pentru toată lumea nu numai pentru ei.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Azµre):

Cu drag! Tocmai ca sunt utilizatori adolescenti! Sper sa le fie invatura de minte.Dar stiii ce cred eu? Pana nu dau cu,, capul de sus'', pana nu traiesc o experienta urata nu cred ca vor invata ceva.

| Azµre explică (pentru Fatamuntilor):

Mulțumesc mult happy
Am creat și acea petiție de care vorbeau unii utilizatori și am adăugat-o în întrebare la sfârșit.

| h3r a răspuns:

De multe ori și cei care au o familie unită, de la care au primit doar îndrumări și sfaturi bune, o educație de admirat din punct de vedere al bunelor maniere cât și sexuală...tot ajung să facă lucruri nepotrivite pentru ei.
Cazul de mai sus pur și simplu te lasă fără cuvinte, este traumatizant pentru noi, dar ce să mai spună bietul tată?! Pur și simplu dezastru! Pentru sărmana copilă, este o adevărată lecție de viată... asta în cazul în care nu va rămâne cu sechele.

Zilnic sunt înconjurată de copii, elevi...mi-e greu să cred că vor ajunge la fel, respectiv micuțele fete.

Cât despre educația sexuală în școală... nu știu cât o să ajute, însă aș aproba asta!
Te apreciez pentru curajul și efortul depus în acest caz.
Felicitări! happy

| Azµre explică (pentru h3r):

Mulțumesc mult pentru răspuns

| Dariusuu a răspuns:

Chiar e cutremurator ce s-a intamplat cu aceasta tanara.

M-am ingrozit cand am vazut asta la stiri.

Sunt de acord cu tine, problema este in scolii si in familii.

Lipsa de educatia, le baga matematica pe gat si romana dar le lipsesc ceea ce este mai important.

Sper ca se va trezi cineva pana la urma, cred ca sti unde bat.

| Azµre explică (pentru Dariusuu):

Mulțumesc pentru răspuns, așa este problema cea mai gravă este lipsa comunicării în familie, de aceea am reeditat întrebarea și am pus punct pe anumite subiecte

| Exilee a răspuns:

Cutremurator,socant.
Dar, totusi, vina apartine si parintelui, dar si a fetei si in SPECIAL ''partenerul'' cu care aceasta a intretinut relatii sexuale. De-acord aici si lipsa educatiei sexuale, dar problema este evident(a) a parintilor si profesorilor. Ei nu-i invata pe copii ca viata nu inseamna numai sex,iar mass-media, filmele si revistele pornografice ii influenteaza tot mai mult pe adolescenti negativ intrucat li se ''aprinde'' acel ''foc'' al pasiunii.
Acuma, si ADOLESCENTII sunt vinovati in mare parte. De ce? Sustin afirmatia ca ''baietii se gandesc numai la sex'' ( si ti-o spun atat din proprie experienta -dar bine mi-am dat seama la timp ca daca intretii relatii sexuale cu cineva pe care nu-o poti iubi este totul in zadar-, dar si de aproximativ toate cunostintele mele) incat am ajuns, noi baietii ( si nu vb in cazul meu), sa le amagim pe fete sa faca sex cu noi. Acum fratilor, ce castigati daca faceti sex doar pentru ''smecherie'' sau doar in gluma? Nu stiti ca acest DEFECT degradeaza puternic specia umana? NU inteleg cum de unii se injosesc atat de mult.
Dintr-un alt punct de vedere, anturajul ocupa iarasi un rol negativ in ceea ce privesc relatiile sexuale intrucat noi ( si din nou nu vb in cazul meu) sunt amagiti la randul nostru de alti INFERIORI care pentru ei viata se rezuma numai la sex, sau suntem luati in ras ca nu vrem sa intretinem relatii sexuale doar ''in joaca'', dar cum am mai spus, aceasta ''joaca'' are din pacate un pret foarte, foarte scump.
Ce lectie putem invata? Pai, nu poti sa obligi pe o persoana sa te iubeasca, ci poti doar sa fi o persoana iubita!
DIn nou afirm, cutremurator. A da! Si fetelor... aveti grija la viitorul vostru partener intrucat, Doamne fereste, sa nu se ajunga la un astfel de caz.
O seara buna si o primavara frumoasa!

| Azµre explică (pentru Exilee):

Mulțumesc mult, o opinie sinceră! Este adevărat tot ce ai spus acolo, mulțumesc pentru atenția de care ai dat dovadă. Să ai o seară minunată.

| LolaLollita a răspuns:

Mie mi-a scapat stirea asta, nu am vazut-o la tv.
Adevarul este ca Educatia Sexuala este din ce in ce mai necesara in scoli, mai ales ca toti copiii vor sa cresca mai repede si cred ca sexul ii maturizeaza. Din pacate, nu sunt maturi psihic pentru a face asa ceva. Cazul acesta este una din multiplele consecinte ale neinformari si needucarii copiilor in acest sens de catre familie si scoala.

| Cozma27 a răspuns (pentru LolaLollita):

Cred ca ti-ar fi prins bine sa iei si tu parte la o astfel de educatie sexuala

| Pitzipoanca a răspuns:

Ce a patit fetita asta e consecinta logica a catorva factori. Familia, lipsa unei programe coerente de educatie sexuala, varsta clar au contribuit la ce s-a intamplat.
Totusi, in cazuri de felul asta, nimeni nu intreaba de fostul viitor tatic. E important si faptul ca baietii declina orice urma de responsabilitate. Punem accent pe educatia sexuala a fetelor, dar de baieti nu spune nimeni nimic. Majoritatea, mai ales la varste fragede, spun ca "nu tolereaza prezervativul" sau "nu simt nimic cu prezervativ".
Noi, ca indivizi, nu putem face mai mult decat a educa pe cei din imediata proximitate. Noi, ca societate, ar trebui sa ne-reevaluam rapid.
Lumea are tot soiul de idei preconcepute si foarte stupide. Nu se ofera solutii viabile. Fetita asta a ajuns asa pentru ca nu a putut ajunge la un ginecolog care sa rezolve problema. Tatal ori ar fi rupt-o in bataie, ori, mai grav, o forta sa pastreze copilul.

| Azµre explică (pentru Pitzipoanca):

Mulțumesc pentru răspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| BSwwatch a răspuns:

Prin acest topic ar trebui sa treaca fetele de virsat ei,mai mici,mai mari,poate vor intelege ca nu-i de gluma asumand-usi responsbilitatea une-i asa zise relatii,sexu- necestia pregatire fizica si pshihica,dar multe fetite se cred feme-i,vina nu le apartine, vina-i a parintilor, educatia sexuala in famile trebuie tratata cu mare seriozitate, sa depaseasca bariera TABU-ului, si atunci poate kinder-i nu se vor mai bucura de kider-i.

| Azµre explică (pentru BSwwatch):

Mulțumesc pentru răspuns, de aceea am și postat poate vor trege cu ochiul și pe acest post.

| WildDream a răspuns:

Pacat ca din astfel de intamplari nefericite nu invata mai multi tineri din ziua de azi. Sa vada unde duce sexu neprotejat si disperarea unei copile care ramane insarcinata.
Trista stire si din pacate nu este singura, sunt atatea intamplari nefericite cum este aceasta, dar toti isi zic mie nu o sa mi se intample si nu invata din greselile altora (cateodata nici din ale lor)...

| Azµre explică (pentru WildDream):

Mulțumesc pentru răspuns. Rolul acestei postări este de a trezi la realitate o parte din copii care sunt utilizatori și care iau anticoncepționale fără prescriere și care fac avorturi fără ca părinții să știe.

| Morrígu a răspuns:

Din câte cred că am înţeles eu, tipa ' nu are ' mamă.Şi ăsta este un motiv pentru care se întâmplă aşa ceva. De şi sunt unele care au ambii părinţi şi tot fac aşa, de ce? mda, nu au parte de o educaţie bună! Ce a păţit tipa. cine ştie ce tată alcoolic are şi probabil îi era frică şi a încercat să scape de copil. Spun, doar! Cei mai vinovaţi din toată povestea sunt părinţii, apoi şi ..tipa..aia. Mhm, dacă caută Aşa îi trebuie!

| Azµre explică (pentru Morrígu):

Oricum ar fi, e un semnal de alarmă și ar trebui luat în serios, îți mulțumesc pentru răspuns, aceeași părere o am și eu ca tine.

| NoLiesJustLove a răspuns:

Pai cine naiba a pus-o la 15 ani sa faca sex? chiar nu stia nimic despre asta? De asta exista parintii sa vorbesti orice cu ei fie ca e tata fie ca e mama.si ma isi provoace singura avortul, doamne.e de necrezut, la 15 ani, asta ii v-a marca copilaria pe care de fapt a pierdut-o atunci cand a facut asta

| Azµre explică (pentru NoLiesJustLove):

Uită-te în jurul tău la această categorie și ai să observi fete la 14-15-16 ani care fac sex și care au fuct avorturi... este trist, de aceea am și postat acestă întrebare cu acest articol și tot odată am sublineat ceea ce trebuie reținut. Mulțumesc pentru răspuns scumpo.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Vezi ca ruptura de splina nu este de la cazutul pe scari, ci din lovitura directa.
Aici a fost implicata o alta persoana.

Petitia ta este ok, insa educatia sexuala in scoli nu va inlocui invataturile mamelor plecate prin Italia/Spania care tin familii aiuristice, si deja dezbinate.
Sau ce zici : o familie cu 1000 roni pe luna + bonuri de masa mai poate gandi la educatii sexuale? sau la ce sa le puna de mancare la ai lor?
Ma tem de ce am vazut ca se intampla in ultimii ani cu copii nostri Si cred ca prostirea noastra si desfiintarea valorilor sunt deliberate. Na, paranoia din mine happy

| Azµre explică (pentru Stelutza1990):

Mulțumesc mult pentru răspuns, uite un exemplu din cauza căruia am postat acest articol, e doar unul din multe altele

http://www.tpu.ro/......una-si-ne/

| Schatzyyyyy a răspuns:

Da asta este, in ziua de azi multe fete de 13-14 ani raman gravide! Nu as putea spune ca sunt "matura", am doar 18 ani si 4 luni, dar nu as putea sa iau anticonceptionale, sau sa o fac cu prietenul meu, sa raman, apoi sa fac avort!puppy dog eyes Eu de abia la 17 ani aproape 18 am facut pasul asta,cu,cineva care am crezut ca o pot face!
E ceva urat,odata cu satisfactia,trebuie sa te gandesti si la viata ta, si a copilului, inainte de a o face, trebuie sa ne gandim la un suflet nevinovat! Eu sincer daca as ramane as pastra copilul! Pacat de fetele astea care isi distrug copilaria, cand vor ajunge mai mari, vor vrea copilaria inapoi!puppy dog eyes

| Azµre explică (pentru Schatzyyyyy):

Mulțumesc pentru răspuns, ești o scumpă și mulțumesc pentru sinceritate. Corect punctul tău de vedere

| DNSK a răspuns (pentru Schatzyyyyy):

Nu stiu ei de copilarie.n-o traiesc, n-o simt. copilaria pentru ei e ceva depasit. copilarie au avut aia (noi) care au crescut in fata blocului, fara telefoane mobile, ipad-uri, smartphone.uri, laptop-uri, etc. aia era copilarie.ei nu stiu exact ce au, dar in niciun caz asta.

| killllls a răspuns:

Pai nu mai am cuvinte.a ajuns prea de tot lumea.

| detty24 a răspuns:

Stii... totul depinde si de parinti, deci daca fata era educata din timp sigur nu era insarcinata la cei 15 anisori ale ei...

| crack123 a răspuns:

Funda primesc?

| Azµre explică (pentru crack123):

Ție îți dau un biscuite.

| crack123 a răspuns (pentru Azµre):

Sa sti ca te admir, ca poti fi atat de serioasa la atatea chesti pe site-ul asta, nu ma lua in serios, desi as vrea funda.

| CristinaBekka a răspuns:

Parintii si profesorii sunt cei vinovati.Practif,copiii nu au nici o vina.Un copil nu se maturizeaza la 10, 13, 15 ani. Faptul ca pe parinti nu isi dau interesul corespunzator.Du-te la scoala, du-te la vecina sa mananci si faci aia si aia.Un parinte care poate, trebuie sa isi petreaca timpul cu copilul/copii lui pentru a-l invata ceva nou sa pentru a-l lamuri.Nu pentru a-si duce fetele la terapii si manichiuri si mai stiu eu ce.Prea mult rasfat.Profesorii... nu isi permite Basescu sa ii plateasca bine, si de aia isi bat joc de niste copii? Ca asa auzeam si eu la liceu, profa de mate spune ca pe ea nu o plateste nimeni sa predea la 32 de copii.Acum o inteleg, dar nu inseamna ca trebuie sa trateze orele cu nepasare.De aici pornesc nebuniile.Aceasta fata este o fira, sa spun asa, mai inocenta.E prost-crescuta.Nu e vina ei, e vina parintilor.Atat am avut de spus!

| Azµre explică (pentru CristinaBekka):

Mulțumesc pentru răspuns, dar de acest utilizator ce spui?
http://www.tpu.ro/......una-si-ne/

| mada1820 a răspuns (pentru Azµre):

Sunt multe cazuri de acest gen, cel mai rau este ca in loc sa se destepte si sa invete din greselile altora, vad in aceste lucruri ceva bun, dintr-o prostie de moment se distruge viata a mai multor oameni, inconstienta si nepasarea aduce la vieti distruse.

| TemptationLove a răspuns:

Buna! important mesaj, trist dar adevarat ceea ce ai scris tu.M-ai lasat fara cuvinte!