| crystina1 a întrebat:

Buna lume, am o problema sad am 15 ani, am un prieten cu care am o relatie frumoasa de dragoste, avem ceva timp impreuna si ne iubim foarte mult.Acum nu demult cu 5 luni in urma mi-am inceput viata sexuala, el fiind primul baiat care ma dezvirginat.Fratele meu care are 19 ani mereu imi zice sa nu incep viata sexuala la asa ani vazand cat suntem de apropiati noi doi, chestia e ca nici eu nu doream la asa ani, ma consider o copila dar totusi am cazut prada ispitei.De la un timp a inceput sa am greturi si ameteli si intarzierea ciclului menstrual ceea ce m-a dus la unele banuieli, prietenul mi-a cumparat un test de sarcina care a iesit pozitiv.Parintii mei au observat starile mele si doreau sa ma duca la medic sa vada ce am insa eu tot amanam zicand ca mi-i mai bine si va trece dar ei tot au ramas cu parerea ca ma vor duce la medic.Sunt insarcinata si nu stiu ce sa fac, nu vreau sa fiu mamica la asa ani dar nici avort nu prea as vrea sa fac.Prietenul meu mi-a zis ca orice se va intampla va fi alaturi de mine, asta ma incurajat, ca nu ma va lasa.Nu stiu cum sa le zic parintilor mei de chestia asta,stiu ca trebuie sa le spun dar nu stiu cum,ei sunt mai de moda veche si sigur ma vor certa,ce sa fac, merit, prietenul meu imi zice ca trebuie sa fim impreuna orice se va intampla.nu stiu cum sa zic a lor mei, suntem prea tineri sa avem copii, eu am 15 ani el 16 ani.mereu m-am amuzat pe fetele de seama mea care raman insarcinate fara sa doreasca...acum eu sunt una din ele.mi-i foarte frica de parintii mei, m-am gandit chiar sa fug de acasa insa prietenul mi-a zis ca n-am minte si sa le spun.nu stiu cum sa aduc vorba, cum sa le spun.

31 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Iati inima in dinti si spune-le! mai bine stiu de la tine decat de la vecini,medic!
Este o chestie unde nu putem glumi! cu cat mai repede cu atat mai bine!
Nu te judec,orui ii se poate intampla,dar trebuie sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui cum sta treaba! se vor supara cu siguranta, pentru ca sunt parintii tai si te iubesc, isi doreau un viitor mai bun pentru tine, sa termini o scoala, o facultate nu sa devi mama la 15 ani, cu toate astea iti vor arata cat de mult tin la tine, nu te vor omora, stai linistita esti fata lor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru IloveME):

Greșit, nu oricui i se poate întâmpla. Ce naiba a căutat să facă sex la 15 ani? Și prietenul ei, dacă o sprijină atâta acum (bine că măcar nu a părăsit-o, totuși) atunci atunci când i-a propus să facă sex cu ea nu s-a asigurat de riscuri?

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Este ceva grav, poate nu ai avut suficienta maturitate psihica, dar acum faptul este consumat. Trebuie sa vorbesti cu ei, sau din cate stiu in Romania poti face avort cu o suma de bani mergand la doctor (te-ar mustra constiinta toata viata, dar este greseala ta si trebuie s-o asumi). Acuma cat este mica fiinta, ai putea incerca. Si daca ai avea ceva cunoscut de incredere sa fie major incat sa mearga cu tine la doctor, ar fi si mai bine. Daca nu este alt remediu, incearca spunandule la parintii tai, va fi dur, dar nu este sfarsitul lumii, nu esti prima nici ultima caruia ii se intampla asta. Am auzit fete care avortau cu nu stiu ce pastile... in fine, nu vreau sa fiu aici o " criminala ", daca iti doresti sa avortezi pe propia ta persoana fara medic (este decizia TA), ai grija, este dificil si periculos. Acum, restul de pe TPU umflatima de evaluari negative! laughing Incerc sa ajut, decizia este A EI. happy

| Azµre a răspuns:

1)Îți recomand o lectură! http://www.tpu.ro/......itua-ii-i/

2) Bagă-ți mințile în cap spune părinților, nu sta așa gândește-te bine ceea ce vrei să faci, ești într-o postură proastă, dacă stai așa nu spui nimănui în afară de faptul că îți pui viața în pericol, o pui și a copilului dacă ai de gând să-l ții și al familiei!
Atitudinea ta dă dovadă de imoralitate!

| Oana92 a răspuns:

Nu fa avort! Si nu ii baga in seama pe cei care iti spun sa faci, in tine e o viata, chiar crezi ca ai putea sa o omori? Gandeste-te ca spre deosebire de multe alte fete aflate in aceiasi situatie ca a ta tu nu esti singura. Ai langa tine un baiat care vrea sa isi asume responsabilitatea indiferent de consecinte, iar asta e un lucru extrem de important. Cel mai bine e sa mergi impreuna cu prietenul tau la parinti si sa le spui adevarul. Nu esti nici prima si din pacate nici ultima. Si apropo, grabeste-te, sarcina se va vedea curand. Bafta!

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Oana92):

Cresti tu copilul?

| Oana92 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

L-am facut eu? Eu am auzit de prezervativ!

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Oana92):

Nu mai da sfaturi de felul "Nu fa avort". E de preferat un avort in locul distrugerii viitorului catorva persoane, nu? Oricum vei contribui la cresterea lui daca iti vei plati taxele si impozitele. Tu vei tot folosi prezervativ, in timp ce tinere pe care le indrumi sa nu faca avort vor tot puia. happy

| Oana92 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Da tu sfaturi de genul avorteaza! Eu nu o sa fac asta, avortul e o crima si nu pot sugera nimanui sa devina criminal doar pentru a nu-si distruge viata. La acest "detaliu" ar fi trebuit sa se gandesca inainte...

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Oana92):

Nu e logic modul in care gandesti. E normal... mai ai vreme sa cresti.

| Oana92 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Poftim? Eu nu gandesc logic? Dar logica ta unde e? E mai bine sa faca sex in draci, sa ramana insarcinata de n ori si sa faca tot atatea avorturi si sa nu suporte nicio consecinta? Unde e logica? Si tu faci parte dintre cele care considera ca avortul e metoda de contraceptie?

Eu mai am timp sa cresc, dar oare tu mai ai timp sa te maturizezi de la stadiul de "pitipoanca"?

| CosminC86 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Cata prostie geme in capusorul ala al tau. Ai idee cate riscuri iti asumi facand un avort? Cu putin "noroc" nu vei mai putea face copii, iar atunci chiar ca faci umbra pamantului degeaba.
Vorbesti de taxe si impozite, ei bine, afla ca imbatranirea populatiei nu cade bine din toate punctele de vedere.

| Felys a răspuns:

Mai fata,el poate e sincer si te iubeste si vrea sa iti fie alaturi dar si el la randul lui este un copil,pana una alta parintii sunt cei care va intretin,daca tu tii copilul il fortezi si pe el sa lase scoala sa munceasca sa va intretina,si nici tie nu iti va fi bine,lasa prostiile si da-l afara cat se mai poate,daca e sa fiti impreuna toata viata aveti timp sa faceti copii dupa ce va terminati studiile, dupa ce ajungeti majori, acum sunteti doi copii, nu e momentul sa faceti un copil, fugi mai repede si da-l afara

| Manuellllaa a răspuns:

Deci 1 la mana nu am ce sa spun mai mult de atat.
Mergi la medic fara parinti daca se poate cu o matusa ceva si fai avort fata mea, nu sta de la 15 ani la fundul unui bebelus, trebuia sa stii care sunt riscurile odata ce incepi viata sexuala.
Si daca fugi de acasa ce rezolvi? Mai rau iti faci, cum o sa-ti cresti doar tu cu iubitul copilul? La doar 16 ani.Ti-ai distrus viata, in unele cazuri avortul e folositor, mai bine decat saa afle tot orasul si sa-i faci de rusine pe ai tai.Nu le spune lor, spune`i unei rude apropiate. Dupa 3-4 luni nu se mai poate face avort.Deci gandeste-te bine ce vrei sa faci cu viata ta.

Răspuns utilizator avertizat
| mikey06982 a răspuns:

Uite,e mai bine sa le spui tu, decit sa afle din alta parte, sau vorbeset cu fratele tau si fa avort, desi e o crima...adolescenta,mai,ea nu trebuie pierduta, nu o vei mai recapata si vei regreta

| alkhymeia a răspuns:

Hei spune-le alor tai, nu te lua dupa copilasul ala, o sa fie cu tine intotdeauna, pe mama naibi, si cu un plod dupa tine. ai tai o sa iti fie alaturi toata viata, meriti o bataie buna si oricum trebuie sa te inveti minte, dar vorbeste neaparat cu ei, nu mai lasa timpul sa treaba pentru ca e in pierderea ta...prietenul tau poate pleca oricand, nu ai tu nici o certitudine...cum sa fugi? crezi ca te tine pe tine cineva inca cativa ani pana o sa fi capabila sa muncesti si sa ai un loc al tau? visezi sau ce naiba ai?

| xIonutzu a răspuns:

Al dracu de durex era scump ma un set 8 lei ma 8 lei dar acum nu mai erai in situatia asta de scuze k iti zic dar nu ai minte

| TheRageQuitter a răspuns:

PAI,asta se intampla cand nu astepti.Fratele tau te-a atentionat dar tu te-ai dus pe gandurile *iubirii*.
Si,*iubrea* nu prea are acum sa te ajute acum.

Nu ai de ales decat:
1) sa faci avort;
2) le spui parintilor care te vor lua la bataie/te vor da afara din casa/te vor certa
Sa nu crezi ca parintii tai te vor iubi ca ai ramas gravida. Nu ai cum sa nu ii superi.
Nu esti la o varsta la care sa ai un copil, ai scoala pe capul tau si nu ai timp sa stai dupa el, dar mitemi parintii tai care merg la munca.

| TheRageQuitter a răspuns (pentru TheRageQuitter):

Si,*iubrea* nu prea are cum sa te ajute acum.*

| Maria_Ana_1997_il9t a răspuns:

Trebuie sa fii directa si sa nu amani... burta se va vedea si te vor certa mai tare daca vor descoperi singuri. Cere-i prietenului tau sa fie cu tine la momentul deciziv cand vei spune tot parintilor tai si asta ar trebui sa fie curand. La inceput sigur te vor certa, e normal pentru ca te iubesc si vor sa-ti arate unde ai gresit. Au mai multa experienta in viata si ei sunt cei mai buni sfatuitori pe care ii poti avea. Impreuna veti gasi o idee pentru a rezolva aceasta problema. Da, esti prea mica pentru a avea copii, tu inca trebuie sa-ti traiesti copilaria. NU trebuie sa iti fie frica sau sa te simti singura pentru ca alaturi de tine va fi mereu prietenul tau si parintii tai te vor iubi mereu.winking

| crystina1 explică (pentru Maria_Ana_1997_il9t):

Prietenul meu singur a zis vrea sa fie langa mine fara sa ii fi spus eu

| Maria_Ana_1997_il9t a răspuns (pentru crystina1):

Cum ti-am spus : alaturi de el ar trebui sa spui tot parintilor tai. Nu se va intampla nimic rau, e mai bine sa le spui si nu trebuie sa-ti fie frica de asta.

| Dobre_Raducu_Ionut_1986 a răspuns:

+draga... un singur lucru trebuie facut si oricat tiar fii de frica sunt parintii tai si fara doar si poate te vbor certa ca nah nu ai cum sa nu gresesti fara a fii mustrata or fii ei de moda veke dar... se gandesc totusi la tine trebuie sa le spui poti incepe pan a le spune ca vrei un sfat pentru cineva(o fata) si spune-le povestea ta despre acea fata (fata fiind tu) si cerele sfaturi ce e drept ai un prieten de milioane daca nu tea descurajat si din potriva e alaturi de tine si la bine si la greu eu cred ca merita toata aprecierea ta multi ar fi dat bir cu fugitii sau si mai grav tear pune sa faci avort
eu 1 spun sa nu faci avort dumnezeu nu te iarta pentru asta si cand doresti un bebe acesta nu va mai aparea deci sfatul meu e sa nu faci asta cu ce cu nece il cresteti voi pentru ca sunteti 2 mai ai alaturi si familia ta si a lui bineinteles ca veti fii pedepsiti aman2 dar tot o sa fiti impreuna el tatik uh mamik fericirea va cuprinde si deci nu vad nici de ce ai fugii de acasa da prietenul tau are dreptate nu esti sanatoasa sau nu esti tu cand spui asta... sucees

| Maninwhite a răspuns:

Esti foarte sigura ca esti insarcinata ca unele teste mai gresesc. Sa zicema ca le spui parintilor tai, ce sa iti faca sa te certe foarte rau? Ok sa zicem si mai mult? Ok te bat, dar mai mult nu ai ce sa faci! De cand nu mai esti virgina? Eu ti-as zice s afaci avortwinking

| crystina1 explică (pentru Maninwhite):

De 5 luni nu mai sunt.am facut 2 teste sa vad si era pozitiv

| ktalinayony a răspuns:

Parerea mea ca si fata, te-as sfatui sa faci doar de data asta avort pentru ca este prea devreme ca tu sa ai un bebe, copii poti avea toata viata dar anii astia niciodata asa ca trezeste-te la realitate si traiesteti viata asa cum trebuie:*

| aniyka a răspuns:

Ma bucur ca ai decis sa păstrezi Bebele! Nu știi ce va deveni vreodată : președinte, actor cântăreț
Bafta!

| crystina1 explică:

Vad ca aici tot mai vorbiti, noi ne-am folosit si de prezervativ ca vad ca tot imi bagati in cap de ce sunt proasta si nu m-am protejat.am facut si cu prezervativ s-a intamplat si fara.si oricum am vorbit cu prietenul si i-am zis fratelui meu, eu avort nu vreau sa fac, am vazut multe femei ce au facu avort si sufereau, stiu ca sunt prea mica dar vreau sa-l pastrez happy parintii mei si a lui ne-au cam certat ca orice parinti, nu fac avort si nici prietenul meu nu vrea.o sa-l crestem noi.