| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna seara saptamana viitoare pe 4 noiembrie ma operez laparoscopic de chist ovarian...sunt foarte speriata nu de operatie ci de anestezie, pentru ca o sa fiu adormita. Cum e la trezire vreau sa spun cum o sa ma simt, si inainte de asta o sa imi faca ceva analize cardio sa vada daca imi va rezista inima? Mi-e frica, si cam cate zile va dura recuperarea, pe net am gasit mai multe variante, daca cineva a trecut printr-o operatie asemanatoare spuneti-mi cum a fost la voi?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Operatia laparoscopica este usoara, am trecut prin ea si este floare la ureche, nu stimti nimic, adormirea se face cat ai numara la 10, dupa care te trezesti in terapie pentru urmatoarele 24 de ore, unde o sa fii pe anestezice si nu vei simti nimic!
In 2-3 zile vei fii acasa, recuperarea totala facandu-se in 6-8 saptamani.

1 răspuns:
| fratelli a răspuns:

In primul rand nu este o operatie atat de complicata, in maxim 20-30 de minute este gata. Vei primi o seringa de anestezic, care te adoarme vreo 2 ore, de pe o secunda pe alta te i-a somnul. Cand te trezesti este ca si dupa un somm adanc, nu vei avea dureri, dupa maxim 7 zile este recuperata.