| Alexyne a întrebat:

Salut, saptamana viitoare pe 22 o sa trec printr-o operatie laparoscopica de chist ovarian. Mor de frica, dar asa vrea sa stiu 3 chestii...raman urme urate, cum ma voi simti dupa anestezia totala si cam cat timp dureaza recupararea...Pe net nu am gasit mare lucru. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| XxBlueRosexX a răspuns:

Buna operatia laparoscopica de chist ovarian nu e complicata si eu am fost acum 2 ani...deci urme nu o sa ramana decat o perioada o sa fie putin rosii iar dupa nu o sa se mai vada vor fi doar 3 incizii mici, dupa anestezie te vei simtii putin ametita o sa ai o stare de somn si o sa iti fie cald, iar recupararea dureaza cateva saptamani maxim o luna pentru ca in spital vei sta decat 3-4 zile depinde, important e ca dupa ce te intorci acasa sa nu faci efort sa nu ridici si sa stai linistita si apropo de asta nu ai voie sa faci baie cam o saptamana pana iti scoate atele decat dus rapid sau cu un burete moale, cel mai indicat e sa cumperi un sapun antibacterian din farmacie. Nu te speria va fi ok take carewinking

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa mori de frica?!
Nu doare deloc si nu vei simti nimic!
Nici macar nu vei stii cand s-a facut operatia, ca vei fii adormita.
Operatia durea 30-60 minute si te vei trezii din anestezie dupa 2 ore, in terapie. Nu te va durea nimic, pentru ca te vor tine mai departe pe anstezice puternice, iar a doua zi, te vor da acasa.
Pentru 1 saptamana, trebuie sa fi mai atenta sa nu ridici nimic si sa nu faci efort fizic.
Recuperarea dureaza 6 saptamani si esti ca noua!