| AdinaAdinna a întrebat:

Buna seara TPU, am si eu o nelamurire, daca ma puteti ajuta.
Mie trebuie sa imi vina menstruatia pe data de 15 iunie, dar ieri si astazi (6 si 7 iunie ) adica inainte cu 8-9 zile de menstruatie, am avut mici scurgeri maronii, adica doar cateva picaturi.
Este posibila o sarcina, tinand cont de faptul ca am avut contact sexual neprotejat acum vreo 2 saptamani si a ejaculat in mine.
Multumesc frumos pentru sfaturile care urmeaza sa mi le oferiti, si nu o sa uit de fundita pentru cel mai concret raspuns.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa-ti amintesti in ce data a avut loc/petrecut sexul deoarece este foarte important momentul respectiv, daca a fost in afara sau in perioada fertila.Un raspuns clar si corect se poate formula doar daca se poate stabili data cat mai precisa (chiar si cu o aproximare de 1-2 zile) a zilei de ovulatie. deci ar fi utile: perioada ultimei menstruatii, data inceperii urmatoarei menstruatii, daca ciclul menstrual este regulat sau nu, si data exacta a actului sexual. Fara aceste date se pot emite doar simple pareri, sau aprecieri.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca sexul s-ar fi petrecut aproximativ la granita dintre perioadele cu fertilitate scazuta si cea cu fertilitate ridicata. Fiind totusi vorba de circa 4-5 zile pana la momentul ovulatiei, probabilitatea instalarii unei sarcini este inca destul de redusa, mult sub 50%. deoarece sansele ca un spermatozoid sa supravietuiasca atat de mult timp sunt extrem de mici.Aceste speculatii le-am facut in baza putinelor date oferite in intrebare.

| SkyPilot a răspuns:

Ce ar fi fost cu adevarat util ar fi fost sa ne spui prima zi a menstruatiei precedente, lunginea medie a ciclului tau si data exacta a contactului.
Presupunand ca ai avut contactul pe 26 Mai si ca ai un ciclu tipic de 28 de zile, ai fi avut ovulatia cam pe 1 Iunie, deci ai fost in ultima zi a perioadei de fertilitate redusa. Daca ai avut ovulatia cu 2 zile mai devreme sau contactul cu 2 zile ma tarziu, ai putea fi gravida. Acele picaturi maronii ar putea fi nidatia (fixarea embrionului in peretele uterului), care are loc la 6-12 zile de la contact, ceea ce ar intari ipoteza unei sarcini, la tine fiind 11 zile pe 6. Tot ce am scris aici sunt presupuneri, intrucat nu am date exacte.
Sfaul meu este sa mergi sa faci acel test de graviditate in laborator (test de sange) care costa cam 40 lei, este deja relevant si are o precizie ridicata. Chiar daca nu esti gravida, linistea ta sufleteasca merita din plin acei 40 lei.

| Mariusika_Marius_1999 a răspuns:

Eu din cate am citit pe net o fata poate rămâne gravida doar daca este intr-o anumită perioada si in plus si o prietena de a mea avea scurgeri de-astea dar la ea in vagin nu sa ejaculat nimeni așa ca fi mai relaxata ca la voi se observa când ești gravida atunci când : nu va vine ciclul o luna, aveți sincrone, va creste burtica.