| anonim_4396 a întrebat:

Buna Seara TPU am si eu o problema ma cheama Alin am 16 ani si sunt din Zalau va rog sa nu radeti de mine iar baietii care au ceva de comentat mai bine abtineti-va deci povestea este asa:

Am fost vreo 1 an prieten cu o fata care are 15 ani eram prieteni foarte buni discutam orice ne sfatuiam reciproc precizez ca a fost totul pe net ea este la 100km de mine insa eu simteam pentru ea mult mai mult decat o prietenia chiar de era cea mai buna si cam dupa vreo 1 an adica acum in martie a inceput exact pe 1 s-a racit brusc nu a mai vorbit nu imi mai raspundea numai tinea cont de nimic din ce ii scriam vorbea cu toata lumea numai cu mine vorbea naspa stia deja ca sunt indragostit de ea insa ceva a schimbat-o iar acum de 1 luna plang in fiecare seara dupa ea si mereu ma gandesc si imi amintesc de cum vorbeam sunt disperat numai stiu ce sa fac pur si simplu nu o pot scoate din suflt nu imi spuneti ceva de genul "uita, ai sa treci peste" eu i-am gresit ei si acum ma uraste. Daca este cineva dispus sa ma ajute cu sfaturi imi puteti trimite un mesaj pe privat sau va las ID si va povestesc acolo totul Va Multumesc!

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ce trist este cand te indragostesti de o imagine creata de tine...dar e de-a dreptul cumplit cand ajungi sa si suferi pentru ea!
Ar trebui sa realizezi ca tu te-ai indragostit de niste cuvinte scrise pe un ecran,stiu ca suna oribil,dar restul l-au facut mintea si sufletul tau,insetate de afectiune si caldura umana.
Esti la o varsta critica si ai nevoie de afectiune ca de aer.
S-a intamplat ca fata asta a gasit modul sa comunice intr-adevar cu tine,intelegeai ce-ti spunea,iti placeau reactiile ei,iti placeau probabil si fotografiile ei,nu-i trebuie mult unui om sa se indragosteasca.
Acum,ea refuza sa-ti mai vorbeasca si suferi,disperat ca sentimentele tale nu sunt impartasite.
Numai ca aceste sentimente tu singur le-ai creat si,tot tu singur,le poti desfiinta!
Da,e greu,pare imposibil,dar nu e.
Stiu ca te sufoci cand o vezi online,stiu ca innebunesti cand vezi ca numai tie nu-ti raspunde,dar iti da exemplul cel mai bun,exact asta ar trebui sa faci si tu!
Te ajuta mult si faptul ca ea e departe si nu o vezi,poti sa incetezi sa te condamni zilnic la acest chin neintrand pe reteaua de socializare unde stii ca o vei intalni.
Sau, efectiv, nedeschizand calculatorul.
Viata se traieste live, virtualul e intotdeauna un surogat care ne minte frumos.
Nu te minti singur, iesi din asta pentru ca poti.Ca nu vrei,e altceva,ai de lucrat cu propriile convingeri si fixuri!
A venit primavara,nu stiu daca ai bagat de seama,iesi din casa,mergi la un fotbal cu baietii,mergi la sala si trage de fiare sa-ti rezolvi trapezul si patratelele ca vine vara,fa o innoire a garderobei si cauta sa te aliniezi la lumea din jur, la oamenii vii care iti vorbesc, te privesc in ochi, iti zambesc si au pofta de taclale!
Fa un efort si vei realiza ca merita, viata e nemaipomenita cand o traiesti cu adevarat!
Live!

| EnvyU a răspuns:

Sunt curios cu ce i-ai gresit? Oricum nu conteaza ce ai facut. Stiu ca suna urat dar crede-ma ca lumea ta nu a inceput cu ea si nu s-a sfarsit cu ea. Uite iti dau un exercitiu, gandeste-te la lucrurile care te ajuta/te fac fericit cand te gandesti la ea, adica cu ce te ajuta daca te gandesti la ea sau daca ai vorbi cu ea si gandeste-te si la lucrurile negative, faptul ca te face sa plangi si sa suferi, etc. Incearca sa iti impui gandirea pozitiva si rationala. Nu trebuie sa te lasi coplesit de emotii si sentimente. esti foarte tanar daca de acum suferi pentru o fata e rau, mai ai de suferit si nu cred ca vrei sa incepi de acum happy.
Faptul ca este la 100 de km departare te AJUTA, crede-ma distanta este cea mai buna la momentul asta. Si eu la 18 ani m-am indragostit de o fata din Baia Mare, eu fiind din Bucuresti era o distanta de 4-5 sute de km, am fost si la ea un weekend ca sa...stii tu. Dar dupa 2 luni s-a schimbat si aia a fost. Am suferit si eu ceva timp, mai ales ca eram mai emotiv. Dar prietenii si distanta m-au ajutat sa trec peste.
Eu iti recomand cu cea mai mare seriozitate sa fi barbat si sa nu mai plangi pentru ca pur si simplu ..NU MERITA. Daca simti nevoia sa vorbesti mai mult despre asta poti sa imi lasi un mesaj cu id-ul tau de mess sau skype si vorbim. Bafta si incearca sa iti gasesti ocupatii gen invatat, iesit afara la plimbari asa de nebun, etc.

| neutrino a răspuns:

Ghinion, fata se distreaza pe baza ta: tu ai investit sentimente, ea nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu plangi acum pentru imaginea pe care ti-ai format-o despre ea fiindca in realiatate nu ai vazut-o niciodata. Te-ai indragostit de acea imagine si ai impresia ca viata nu mai are sens atat timp cat lucrurile s-au schimbat si nu mai sunt asa cum erau inainte. Dar de ce nu te gandesti ca poate acea fata nu este aceea pe care ti-ai inchipuit-o? Tu stii cati oameni isi pot ascunde defectele in spatele unui monitor? Sunt atat de multi care fac acest lucru. Cu precadere fetelor le place sa faca astfel de cuceriri virtuale doar pentru simplul motiv ca se simt bine sa vada cum unii fraierii tanjesc dupa ele. In realitate insa, probabil in viata lor reala, aceste persoane sunt incapabile sa isi faca prieteni care sa le placa pentru ceea ce sunt si reprezinta cu adevarat. Ar trebui sa te gandesti ca esti innebunit doar dupa o iluzie si iluzia inseamna nimic. Ar trebui sa iesi din casa si sa intri in contact cu persoane reale pe care le poti vedea si le poti percepe asa cum sunt in realitate. Mai mult decat atat, daca vezi ca nu iti mai vorbeste sau iti vorbeste "naspa" asta nu inseamna oare ca de fapt nu da nici doi pe tine? Oare chiar te simti bine stiind ca nu te pretuieste nici cat negru sub unghie? Ma intreb ce fel de caracter o avea si sunt sigura ca nu este vorba despre unul frumos. Eu zic sa iti vii in fire. Nu merita o astfel de persoana sa te consumi pentru ea, nu s-au sfarsit fetele pe pamant si ai viata inainte. Daca stai si iti plangi de mila, inchis in interiorul tau si probabil in casa nu faci decat sa pierzi nenumarate ocazii in care ai putea sa cunosti persoane mult mai demne de sentimentele pe care tu esti in stare sa le nutresti. Dai cu piciorul la clipe pe care le poti trai cu zambetul pe buze si nu cu lacrimi in ochi asa cum faci acum. Da deoparte acest capitol si traieste in prezent si in realitate mai cu seama ca aceasta fiinta nu merita deloc suferinta ta. Esti constient de asta, da?
Tine fruntea sus si, mai pe romaneste, da-o naiba!

| Laura927 a răspuns:

Ai nevoie sa nu mai fii virgin, părerea mea!

| stark47 a răspuns:

Asa se intampla cu aceste relatii online.
incepi aceste relatii cand cei din jurul tau te ignora si te ragesesti n mediul online unde toata lumea e deschisa chatului si toata lumea are curaj sa spuna ce are pe suflet spre deosebire de realitate.
pentru a mentine o relatie online ai nevoie de timp petrecut in fata calculatorului,insa cand apare acel obiect care te scoate din casa, devina imposibil sa mai porti conversatii cu respectivul, mai ales daca ai calcat gresit, atunci chiar nu mai are un motiv sa sacrifice timpul cu prieteni pentru monitor.
e normal sa te simti tradat insa de multe ori una din cele doua parti pateste ceea ce ai patit tu acum.
eu spun sa schimbi relatiile online in detrimentul celor normale si reale, nu doar inchipuite

| zaratu a răspuns:

Ba frate eu am patit la fel, numai ca la mine ea a gresit ci nu eu si am suferit un an si jumatate, deci capu sus ca balta mai are peste

| KatlynKim a răspuns:

Heii, chiar vreau sa stiu intreaga poveste. Da-mi id'ul tau..sau mesaj pe privatlaughing