| Cataley a întrebat:

Buna seara TPU! Mi-am inceput viata sexuala cu cateva zile inainte ca mama sa ma anunte ca vom merge la ginecolog pentru a venea de ce imi curge o secretie din vagin si pentru a imi lua o monstra. Nu stiu cum decurge o consulatatie la ginecolog si nu vreau sa imi controleze himenul. cred ca himenul meu este elastic deoarece am avut niste dureri ingrozitoare la actul sexual si nu putea intra penisul. ma durea foarte rau.

As vrea sa ii zic mamei inainte de consultatie cu o saptamana ca la balul bobocilor am purtat o rochie scurta si ca simteam ca imi vine ciclu si de frica sa nu ma patez si sa imi stric seara mi-am bagat un ob de la o prietena si m-a durut foarte rau dar am crezut ca e normal.

Credeti ca va tine?

Cum decurge o consultatie la ginecolog? oare se va uita la himen daca e rupt? si unde e situat himenul? chiar la intrare in vagin? eu pot vedea daca e sau nu rupt?

Răspuns Câştigător
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna.

Te sfatuiesc sa fii sincerca cu mama ta si sa-i spui adevarul. Nu este nimic gresit ca ti-ai inceput viata sexuala, mama ta trebuie sa accepte faptul ca ai crescut. Atata timp cat ai un prieten stabil si intretineti relatii sexuale protejate totul e in regula.

Nu uita ca mama este cea mai buna prietena a unei fete si ea te va ajuta mereu, indiferent de situatie.

Lasa minciunile astea absurde, de la O.B. nu te poti dezvirgina. Plus ca doctorul ginecolog isi poate da seama daca esti sau nu virgina, nu se poate pacalii.

Si e normal sa te duci la consult ginecologic dupa ce ti-ai inceput viata sexuala, chiar daca nu prezinti simptome de niciun fel, pentru un control de rutina tot trebuie sa te duci pentru a evita eventualele infectii, etc.

Succes

4 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii spui. Daca te prinde cu minciuna e si mai rau! sad
La ginecolog sigur isi da seama, fara sa vrea, daca esti sau nu virgina, si mama ta poate vb cu doctorul inainte fara ca tu sa stii si sa afle daca mai esti sau nu virgina! Asa ca, repet, cel mai bine e sa spui! Stiu ca e greu, dar curaj! Funda?

| h3r a răspuns:

Ești bună de minciuni. Dar tot n-o să țină. Haha!
Mama știe tot despre tine. Chiar și perioada menstruației.

Așa ca...

| Demonull a răspuns:

Balul bobocilor?
esti cumva in clasa a9a? calcul scurt clasa a9a=14,15 ani?-viata seaxuala deja?
Mda, o sa iei bataie.sorry

| Claudia1397 a răspuns:

Ginecologul isi va da seama foarte repede daca mai esti sau nu virgina! Nu cred ca va tine minciuna asta asa ca ar fi mai bine daca ii spui adevarul. dupa poate fi si mai rau, pierde increderea in tine si altele!