| anonim_4396 a întrebat:

Din cate stiu eu, atunci cand o faci pentru prima data si "te dezvirginezi" himenul nu "se rupe" ci mai degraba se intinde. Ei bine, cand mi-am introdus degetele in vagin pur si simplu am prins ceva ca o ata sa spun asa si am putut sa o trag pana la iesire efectiv. Nu m-a durut si nu am scos=o sau rupt=o pana la urma.
Este posibil sa fi fost o parte din himen? Se poate ca himenul meu sa fie sfasiat si poate fi asta o problema? Si va rog nu raspundeti cu "un ginecolog stie mai bine".

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Sunt cel putin vreo 12 tipuri de himene, daca nu ma inseala memoria. da o cautare pe google s ate edifici. Unele se rup mai usor altele mai greu, in functie de mai multi factori - genetici, blonda, bruneta, cat ai umblat pe acolo si cum, etc. Mare atentie la igiena manuala si genitala!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Păi daca nici un ginecolog după părerea ta nu stie, atunci cine stie? Că observ că nici tu nu stii, tu te "joci" pe acolo fara sa stii măcar ce faci, este posibil să ai himen elastic, si jucîndu te tu pe jos pe acolo, ai tras de himen, dar fiind elastic nu ai reusit sa l rupi, ca daca il rupeai fii sigură ca curgea sînge, ca sa nu faci vreo infectie, mergi la medic si vezi ce spune ginecologul, că el are scoală in spate, vrei sau nu vrei sa apelezi la el, nimeni nu te poate ajuta decit el. Ce vrstă ai?

| RAY a răspuns:

Eu nu sunt fata incat sasi spun ce ata e acolo, dar din cate stiu sangerezi cand se rupe himenul si te doare

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul sexului de dezvirginare penisul daca este mai "suplu" poate trece prin perforatia existenta in himen fara sa-l lezeze sau rupa daca aceasta este mai mult sau mai putin elastica, sau poate sa rupa sau distruga complet pielita respectiva in cazul in care aceasta are o consistenta mai rigida si in acest mod din himenul respectiv sa ramana doar niste resturi si/sau ramasite sub forma unor "franjuri" de jur imprejurul intrarii vaginale. In concluzie se prea poate sa fie vorba de asa ceva si in cazul tau. Sanatate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca nu a curs sange si nu te-a durut, nu s-a intamplat nimic. Esti virgina.