| marrr a întrebat:

Buna seara TPUhappy! Vreau sa va intreb pe fiecare dintre voi ce parere aveti despre relatiile de durata. De curand am facut 13 ani(ieri) si m-am intrebat mereu de ce nu multi se gandesc sa aiba relatii care sa dureze mult. Am intalnit fel si fel de oameni care mi-au spus ca intervine monotonia, insa consider ca aceasta se poate alunga cu o vorba buna sau facand un lucru mai neobisnuit pana in acel moment al relatieithinking Stiu ca vi se pare ciudat ca intrebarea vine de la cineva de 13 ani, dar mereu m-a framantat aceasta intrebarehee hee. Poate sunt eu prea visatoare, cine stie?happy Vreau sa aflu parerea voastra.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În 3 relaţii am plecat până acum cu ideea să ţină măcar 5-6 ani.
Prima s-a terminat după 1 an şi 8 luni din cauza geografiei.
A doua s-a terminat după numai 3 luni când m-am prins că de fapt aveam de-a face cu o superficială cu pretenţii de a fi întreţinută şi cu senzaţia că totul i se cuvine doar pentru că-i femei.
A treia, e chiar relaţia curentă în care absolut totul, până la ultimul detaliu aparent insignifiant merge impecabil şi chiar nu am ce-mi reproşa sau ce-i reproşa.
Eu chiar mi-aş dori să mă ţină relaţia curentă măcar 5-6 ani şi, cine ştie, dacă nu mai intervine geografia, zău că nu văd de ce n-ar ţine. Oricum, dacă te gândeşti că te ţine o viaţă, o relaţie s-ar putea termina brusc. Dacă te gândeşti doar până peste maxim 3-4 luni şi apoi când ajungi acolo, peste următoarele 3-4 luni şi tot aşa... chiar s-ar putea să te ţină o viaţă.
Salut!
P. S.: Nu e ciudat că vine de la cineva de 13 ani şi nici nu eşti visătoare. Totuşi, la 13 ani nu cred că ştii şi nu prea ai de unde să ştii tot ce implică menţinerea unei relaţii pe termen lung. Totodată, aşa cum spune şi utilizatorul Cameleon, există şi persoane care au avut lângă ei cea mai bună alegere dar au dat cu piciorul pe motive stupide şi superficiale. Recent am vorbit cu cineva care a ajuns la 29 de ani(femeie) şi care încă nu a mai găsit pe cineva ca prietenul pe care l-a avut la 16 ani şi cu care a stat 3 ani şi care a părăsit-o pentru că se săturase să se tot roge de ea să-şi înceapă viaţa sexuală cu el. Ea a fost pe sistemul "să nu cedez" (aşa cum sunt multe pe-aici) şi iată a ajuns la 29 de ani şi tot singură este iar acel bărbat şi-a găsit fericirea în braţele alteia care i-a oferit ce-şi dorea şi l-a respectat, nu s-a jucat cu fiziologia sa la nesfârşit.

6 răspunsuri:
| Marynna a răspuns:

Buna! am citit aproape toate intrebarile tale, si cand am ajuns la asta, am fost suprinsa ca ai doar 13 ani.esti foarte matura pentru varsta noastra(si eu am tot 13 ani) si asta e ceva de care trebuie sa fii mandra.si eu tot din craiova sunt si sunt de aceeasi parere cu tine, toti cei de varsta noastra sau mai mari ca noi vad o relatie ca un premiu, nu ca ceea ce reprezinta ea cu adevarat. ei stiu doar ca trebuie sa aiba prieten/a si atat, restul nu mai conteaza.eu nu am avut niciun prieten pana acum, iar unii ar putea sa ma considere de joasa speta.eu merg pe principiul, daca e sa fie, bine, daca nu, iar bine.cateodata simt nevoia de cineva care sa imi fie alaturi, dar nu sunt disperata sa am un prieten! Sa stii ca iti apreciez maturitateahappy

| julieta a răspuns:

Buna, eu una am o relatie de ceva timp(am plecat pe 6 ani), am avut momente cand pot spune ca a intervenit monotomia dar am stiut sa o indepartam ca sa nu ne ranim unul pe celalalt.totul depinde de fiecare persoana in parte si de cat isi doreste relatia respectiva. nu ma consider o persoana maturizata complet care a trecut prin multe s. a am doar 22 de ani impliniti acum 2 zile big grin, dar atunci cand iti doresti ceva de la viata lupti sa ai acel ceva indiferent de situatie, dar in cazul relatiilor de durata trebuie sa stii sa o si intretii si sa ti-o doresti cu adevarat alaturi de baiatul cu care esti.

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Nu e ciudat ca vine de la cineva de 13 ani, si eu gandeam ca tine atunci, se vede ca esti inteligenta.
Probabil unii vor sa cunoasca mai multe genuri de persoane, sa vada cum sunt restul ca apoi sa poata face alegerea corecta.
Sunt unii care au cunoscut persoana potrivita, dar au dat sansei cu piciorul deoarece nu si-au dat seama ca aceea ar fi persoana ideala. Si vor alege altceva. Sunt unii care vor doar aventuri, iar pe la 50 de an ise trezesc cu manan-n gura ca nu au o familie. Ma rog... Suntem diferiti unii de ceilalti. Pup.

| alisa05 a răspuns:

Pai sincer cred ca varsta potrivita pentru o relatie de durata e intr 25si 30 de aniwinking iti dai sema 50 de nai petrecuti de presoana iubita cu certuri, griji, copii... uneori chair isi face aparitia monotoniawinking dar ca sa faci mai frumoasa relatia trebuie sa ai mai multe activitati cu peroana iubita! iesit in parc, la gratr, cu bicicleta happy iar in liceu si in faculate reltiile sunt foarte scurte cateva saptamani luni, ani, dar o data ajuns la maturitate reltiile de scurta durata nu mai sunt atat de thinking distractive happy si vine gandul la o famile [asta in jur de 30 ani ] fundita? :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr mine se manifesta exact cum as minca aceeasi mincare timp indelungat.

| biscuit122 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vezi cine e mai intai si,, relatia de durata sa fie de maxim 3-4 ani