| madalinagaroafa a întrebat:

Buna seara, trebuie sa iau o decizie foarte importanta cu riscuri majore pentru persoana mea dar care ma depaseste.Am avut o relatie de lunga durata cu un individ, aceasta a durat un an dar in ultimile 4 luni nu ne-am mai inteles deoarece la el s-au produs niste modificari pe plan personal care l-au schimbat radical si aceasta schimbare a determinat incompatibilitatea noastra.Cu alte cuvinte nu mai eram pe aceeasi lungime de unda,se maturizase prea tare, avea alte asteptari de la viata etc.In aceste 4 luni era sa ne despartim de 3 sau 4 ori dar de fiecare data ne-am razgandit pentru ca ne iubeam si nu puteam rezista unul fara altul.Cu trecerea timpului implicit si al certurilor, am devenit mai rationali si ne-am dat seama ca relatia noastra era una distructiva si in final ne-am despartit chiar daca ne iubeam nespus de mult.Si de aici incepe adevarata problema:despartirea noastra s-a produs acum 10 zile(aproximativ). Tinem legatura, ne spunem ca ne iubim dar:el mi-a propus sa fim prieteni cu beneficii pentru ca el nu poate sa se mai ragaseasca intr-o alta fata pe plan emotional si sexual (concluzia fiind luata in urma unei incercari de-a lui).am purtat lungi discutii pe aceasta tema si am aflat care sunt intentiile noastre.Eu as vrea sa facem acest lucru pentru ca imi este inefabil de dor de el si de afectiunea lui si sper la o impacare, sincer ma gandesc foarte putin la placere.In schimb si el are nevoia de afectiunea mea dar si de placere.Problema e ca el este convins ca nu mai doreste nicio relatie dar totusi sunt mici sanse ca sa isi doreasca una cu mine in urma actului si nu stiu daca e benefic sau nu pentru mine sa incerc asta pentru ca imi este frica sa nu sufar eu iar, din cauza lui deoarece sunt sanse ca lucrurile sa nu decurga dupa asteptarile mele si daca nu ar decurge parca mi-as da cu sutul in toata "vindecarea mea"pentru ca iar m-as atasa de el.Pe moment am zis sa incercam asta o singura data si sa vedem cum decurge dar totusi am nevoia si de alte opinii
decat a celor apropiati.Tin sa precizez ca ne iubim foarte mult si suferim din cauza despartirii

Răspuns Câştigător
| unknøwn a răspuns:

Care-i treaba. Ascultă aici.
Băiatul nu mai vrea o relaţie cu tine.
Vrea să rămâneţi fuckbuddies totuşi. De ce vrea asta? Din 2 motive.
A-ţi fost atât de tare apropiaţi în relaţia aceasta încât a-ţi devenit dependenţi unul de altul. V-aţi întipărit în minte ceva gen : Suntem fericiţi pentru cine suntem când suntem împreună. Dacă ne-am despărţi nu am mai fi fericiţi.
Cam aşa ceva.
Asta şi... vrea să aibă pe cine săfută când are chef.
Înţelegi?!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Lipsa de sex doare si iti ia mintile...

| madalinagaroafa explică (pentru neutrino):

Deci nu mi-ar fi benefic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru madalinagaroafa):

Tocmai te-a facut idioata.

| NuMaContrazice a răspuns:

Eu zic sa nu faci asta, poate ca v-ati impaca, desi ma indoiesc, dar cel mai probabil tu vei ramane foarte atasata de el si tot tu vei suferi la final.
Chiar daca e greu, va trece si il vei uita.El isi va gasi pe alta, spune acum asa ca e suparat dar iti garantez ca isi va gasi pe alta.Voi doi, din cate spui tu, nu va mai potriviti. Daca speri la o impacare vorbeste cu el despre asta ca intre 2 oameni normali, civilizat.Vezi ce simte el pentru tine si puteti incerca din nou lasand de la voi fiecare, sa va mai echilibrati, asta daca tineti intr-adevar unul la celalalt.
Succes!