| Îmiplacesacitesc a întrebat:

Sper ca aveți timp sa citiți și sa mă ajutați, sunt data peste cap complet..scuzați categoria! Sper sa acopăr toată povestea și sa nu omit nimic! Deci eu îmi petrec verile la mamaia mea la tara de când mă știu. Am un vecin acolo, a caror copiii i-a botezat mamaia mea. Și sunt 2: o fata și un băiat de cls a 11a. Eu sunt prietena buna cu sora băiatului și petrecem majoritatea timpului împreună. Ei bine, vara trecuta era ff evident ca fratelui ei îi place de mine, fratele meu îmi spunea asta mereu, ca observa ff multe. Și eu observam. Adevărul e ca și mie îmi place ff mult de el, stăteam pana noaptea târziu și vorbeam. Dar..niciunul nu a făcut vreun pas și nu s-a întâmplat nimic.În fine..vara a trecut și a început un alt nou școlar. În vacanta asta de paste am venit iar la bunicii mei pentru o zi, înainte sa plec la munte. Și s-a întâmplat sa jucam cărți. M am reindragostit de el! Fiindu mi vecin, îl văd ff des, dar și când nu îl văd sunt ca mă strânge inima. În fine. Acum. iarăși mi se pare ca mă place. Dar mai este ceva. Eu am stat mai mult zilele astea pe la bunicii mei, plăcadu mi de el. Avem sala de sport și aseară (cum fac mereu ei ) s-a dus cu băieții sa joace fotbal acolo, dar s au mai dus și niște fete cu care nu mă înțeleg. Am devenit extrem de geloasa, am avut o criza. Astăzi am aflat ca urmează ziua lui peste 2 săptămâni. Face 18 ani și își face ziua acasă la el. Îl văd ca iese pe poarta și pleaca (îmbrăcat frumos ) și îmi zice sora lui ca se duce în alta comuna sa cheme fete, ca în sat nu găsește decât băieți. Și chiar M am simțit ciudat ca pe mine nu m-a invitat! Adica as vrea sa merg.Și el chiar da semne ca M ar plăcea, dar nu sunt sigura și mna! Acum spuneți mi voi ceva...Nu mai pot face nimic fără sa mă gândesc la el, dar mi ar fi rușine sa îi spun ca mi place de el. sfaturi, ceva? Mulțumesc și sper ca ați putut citi totul

13 răspunsuri:
| LittleBugsBunny a răspuns:

Mintea tipilor functioneaza altfel: din perspectiva lui problema sta asa:

1. Ti-a aratat destul de clar ca te place si totusi nu ai facut nimic in directia asta ( desi ai facut el nu a observat pentru ca baietii sunt destul de orbi la chestiile astea)
2. E posibil sa ii fi spus fratelui tau si/sau surorii lui ca te place pentru a afla daca si tu il placi sau nu si iar tu nu ai reactionat in niciun fel pe care el sa il observe ( baietii nu prea vad subtilitatile) de aceea a cautat altundeva fete pentru ca in afara de tine nu mai e nimic interesant.

Din punctul tau de vedere evident i-ai dat destule semnale ca il placi si asteptai sa faca el "primul pas" dupa cum se zice doar ca baietii sunt destul de timizi de chestia asta pentru ca se tem de respingeri ( evident )

De asemenea, este absolut normal sa fii geloasa din moment ce si alte tipe ravnesc la el smug si iti sunt deci concurente, dar din moment ce a spus ca nu sunt decat baieti in sat ( desi in mod evident sunt si alte fete) inseamna ca te prefera pe tine.

Iti sugerez sa ai o discutie cu fratele tau poate o sa te ajute sa rezolvi chestia asta. Sau daca esti destul de increzatoare pe ce simti discuta direct cu tipul in cauza.

Sper ca mai e de actualitate raspunsul. O seara faina

| Îmiplacesacitesc explică (pentru LittleBugsBunny):

Of. ..Cu fratele meu nu amai Cum sa discut..Ar afla lumea întreagă, e mai mic decât mine si e gura sparta. Dar nu e prost, uși da seama de chestii ff repede. De ex eu i am zis : mda...Nu m-a invitat la aniversarea lui și el mi-a spus : nici nu v ați văzut azi ...Despre chestia cu majoratul ce spui?

| Îmiplacesacitesc explică (pentru LittleBugsBunny):

A.da.Și nu as mai ieși din casa dacă ar afla ca îl plac, sunt ff timidaa chestii de genul. Poate ca de asta nu am avut o relație vreodată

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru Îmiplacesacitesc):

Dar daca si el te place? In plus ce s-ar intampla daca ar afla ca il placi? Va vorbi satul despre faptul ca tu il placi pe x si ce? E perfect normal stii vorba aia ""vulpea care nu ajunge la struguri zice ca-s acrii".

In plus, lumea va gasi ceva sa vorbeasca oricum ar fi, daca afla ca il placi pe x va comenta ca il placi pe x si el nu, daca o sa aveti o relatie va comenta ca aveti o relatie, daca nu o sa aveti o relatie va comenta ca nu ai avut o relatie pana la varsta asta, desi niciun studiu nu a spus clar de la ce varsta si pana la ce varsta e ok sa ai relatii in plus, oamenii leaga relatii pe tot parcursul veitii deci nu ai de ce sa fii timida, pana la urma nu ai ce pierde.

| Îmiplacesacitesc explică (pentru LittleBugsBunny):

Așa este...Dar mi ar fi rușine parcă fata de el. Adică lumea crede ca dacă mamaia mea (eu așa îi spun bunicii ) i-a botezat, gata! Sunt și eu ruda cu ei...Dar nu are nici relevanta. Faza e ca îmi e teama de un refuz sau așa, adică sincera sa fiu parcă mi ar fi rușine sa dau ochii cu el..Ca suntem și vecini și vara asta am de gând tot pe acolo sa stau. As încerca, dar vreau sa fiu sigura ca și el simte la fel. Știu. Nu risc, nu câștig. Dar nu știu Cum sa procedez.

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru Îmiplacesacitesc):

Pur si simplu doar spune-i e cel mai usor si sigur ( nu te gandi la biletele, mesaje etc astea pot ajunge pe altundeva de ex la fratele tau) totul va fi ok

| Îmiplacesacitesc explică (pentru LittleBugsBunny):

V am spus...Îmi e teama de un refuz! Sau de badjocura. ceva...off. ..sa ni se strice prietenia intre noi sad

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru Îmiplacesacitesc):

Daca se va strica atunci nu te merita ca prietena. Un om care va intrerupe prietenia cu un alt om doar pentru ca persoana in cauza il place din punctul meu de vedere nu merita prietenia si/sau sinceritatea acelei persoane.

p.s nu am 30 de ani laughing

| Îmiplacesacitesc explică (pentru LittleBugsBunny):

Mda. Așa este. Mulțumesc frumos!

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru Îmiplacesacitesc):

Daca mai vrei sa vorbim poti da mesaj happy

| Îmiplacesacitesc explică (pentru LittleBugsBunny):

Daa, chiar vreau!

| Carrie1 a răspuns:

Probabil de aceea nici nu te a invitat pana acum si cauta alte fete...ca sa ti vada reactia si sa si dea seama daca si tu il placi pe el.

| Îmiplacesacitesc explică (pentru Carrie1):

Mă face geloasa și mă face sa mă simt și nasol. Adică a fost special după ele, în alt sat, dar pe mine nu m-a invitat încă, doar sunt naiba și vecina cu el...m-a demoralizat, îmi vine sa plâng