| Sweety8 a întrebat:

sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu cateva sfaturi. deci cm trebuia sa imi vina cam la inceputul lunii, luna trecuta mi-a venit in 7 insa nu e chiar regulat.Contact sexual am avut cam de o luna insa incep sa am cateva din simptomele sarcinii, stare de oboseala, dureri de burta aproape intruna, ameteli, dureri de cap, foarte mare pofta de mancare, diaree si acum au inceput sa am doara sanii la atingere dar nu is mariti deloc.Am facut 2 teste banda Cara de la ozone insa amandoua au iesit negativ.Se poate sa am altceva sau poate fi o sarcina si testul sa fie negativ?

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Salut. E o intrebare normala, la cate intrebari se pun la categoria asta e greu sa vezi daca a mai fost pusa sau nu, cine e plictisit sa comenteze sa nu comenteze.
Toate simptomele pe care le-ai descris sunt nespecifice, nu apar doar in caz de sarcina, deci nu te poti baza pe ele. Primul semn care poate sa te puna pe ganduri este lipsa instalarii menstruatiei.
Daca trebuia sa vina pe 7 a intarziat mult, e posibil sa fi fost un ciclu anovulator, adica sa sari peste o menstruatie, e ceva ce se poate intampla uneori daca ai cicluri neregulate. Daca ai facut sex neprotejat exista riscul de sarcina, dar dupa 21 de zile de la ultimul contact neprotejat ar fi trebuit sa iasa pozitiv testul daca l-ai facut corect, asa ca probabil nu esti insarcinata. Mai asteapta pana luna urmatoare si ai sa vezi ce se intampla, sper sa iti revina menstruatia si sa nu mai ai probleme. Pe viitor esterecomandat sa faci sex protejat, ca alta data cand intarzie menstruatia sa stai fara grija asta.

13 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Testele de sarcina pot fi fals negative daca le faci pre devreme, la cate zile dupa ce ai facut sex neprotejat ultima data ai facut testul?

| Sweety8 explică (pentru raspunz):

Da ai dreptate,e doar o intarzaiere de ciclu menstrual doar ca eram eu stresata si poate ma gandeam ca am simptomele astea,. testul l-am facut dupa mai putin de o luna, deci cam trebuia sa se vada happy sau macar sa fie scurgerea aia la implantarea embrionului... sper sa apara cat de repede, oricum o sa repet testul si peste cateva zile.multumesc pentru raspuns.:p

| raspunz a răspuns (pentru Sweety8):

Da, asa este, dupa aproximativ 21 de zile de la ultimul contact ar trebui sa se vada. Altfel e riscul de fals negativ, pentru ca testul se bazeaza pe detectarea nivelului unui hormon care se produce in timpul sarcinii si care se elimina in urina. Acest hormon e detectabil abia dupa in jur de 7-8 zile de la implantarea oului în mucoasa uterină, și înainte de implantare oul mai stă cam 7 zile în interiorul trompei uterine și în uter. În plus, fertilizarea se poate face și la 3 zile după contactul sexual, așa că de asta se consideră că abia la 21 de zile e cel mai sigur testul.
Nu în toate sarcinile apare sângerarea aia de la implantarea ovulului fecundat. În unele sarcini cu probleme, de exemplu sarcini extrauterine se poate ca nivelul acelui hormon (HCG-human corionic gonadotrophin) sa creasca mai putin rapid ca la o sarcnina obisnuita, dar din cate stiu eu este oricum detectabil la 21 de zile. Pentru mega siguranta, fa cum ai spus, repeta testul si asteapta sa apara menstruatia. Daca nu apare 4 luni la rand, e nevoie sa mergi la ginecologul tau si sa vezi din ce cauza, pot fi si altele in afara de sarcina.

| Sweety8 explică (pentru raspunz):

Buna,se pare ca ai avut dreptate.Am facut din nou testul si a iesit negativ, ceea ce am eu de fapt este o indigestie de asta simptomele de greata ameteala si diaree.laughing insa menstrutia tot intarzaie sa apara tongue mersi oricum pentru ajutor

| NatureSelf a răspuns:

Durerile iti vin de la menstruatie, isi face semnele sa stii ca va veni. Si apropo mai uitati-va si voi la intrebarile des intalnite. numai postati o intrebare de 1000 de ori pe luna.

| Sweety8 explică (pentru NatureSelf):

Mda...pai asta e prima intrebare pe care o pun si eu pe TPU...mersi pentru raspuns tongue

| NatureSelf a răspuns (pentru Sweety8):

Trebuia sa mentionezi. Marog esti copila.

| Sweety8 explică (pentru NatureSelf):

Fiecare cu parerea lui tongue

| Mann02 a răspuns (pentru NatureSelf):

Ca tu ii fi Hristos laughing

| Sweety8 explică (pentru Mann02):

Acum ai zis-o laughing

| Mann02 a răspuns (pentru Sweety8):

Pai uita-te ce zice laughing

| Mann02 a răspuns:

Ti-a venit = nu esti insarcinata

| Sweety8 explică (pentru Mann02):

Pai nu mi-a venit luna asta de asta ma intrebam daca as putea insarcinata happy