| sasha898 a întrebat:

Sunt dependet de masturbare o fac de 1-2 in fiecare zi citeodata ma abtin si o fac la 2 zile eu as vrea sa nu fac vreo luna dar e imposibil cum imi amintesc de sex nu ma pot opri sa nu o fac ceva sfaturi? care ar fi limitA?

Răspuns Câştigător
| Linguritza a răspuns:

Pai in sine, masturbarea se zice ca este un act de a te satisface singur/a. De a simti acea placere trupeasca pe care o poti simti si in timpul unui act sexual. Din punct de vedere moral, masturbarea te poate duce si jos. In ce sens? In sensul ca iti schimba intr-un fel mentalitatea, se zice, dar nu stiu daca este adevarat, ca te poate face depresiv. Nu stiu sigur daca este adevarat asta, dar cert ca la fiecare se manifesta in alt mod.
In mai putine cuvinte, as zice ca masturbarea, nu ar fi bine sa o faca mai nimeni. Aici nu zic, ca eu nu am facut. Am facut si eu, si regret, si foarte mult mi-am dorit sa scap de asta, sa nu imi mai vina ideea in cap de a ace asa ceva. Mai intai am incercat sa inteleg ce inseamna o masturbare mereu la nivel anatomic. Este o eliberare de energie, pe care corpul mereu doreste sa o elibereze. Energia aceea pe care noi ar trebuie sa o folosim la altele. Iar corpul fiind invatat de a scapa de aceea energie asa, mereu se simte aceea " pofta " pentru asa ceva.
Deci, eu asa cum am facut, iti zic si eu tie. M-am apucat de fel si fel de activitati pentru imi consuma aceea energie. Mereu faceam ceva. De dimineata cum ma trezeam, faceam curat calumea in camera, ajutam parinti la fel si fel de treburi. Citeam carti, stateam non-stop cu baieti, faceam sport, alergam cate 30 de minute pe zi, in special seara, si daca era frig afara, faceam exercitii fizice in casa. Gaseam orice sa fac, numai sa consum aceea energie din mine. Si treptat am simtit ca in sine corpul meu se mai schimba. Nu mai simteam aceea pofta, nu mai eram cum eram oricum. Ma pasiona tot ceea ce faceam. Am ajuns sa gatesc, sa citesc carti, sa imi placa mai bine zis, sa fac sport mereu, ma preocupa mereu ceva ce sa fac. Mai am uneori zilele de lene, dar asta e, mai sunt si din astea, dar mereu am tendinta de a face ceva.
Asa am reusit sa fac asta, sa fac fel si fel de activitatii, sa imi tin mintea in special la distanta de dorinta de a face asa ceva, si sa imi obosesc in acelasi timp corpul.

Hai succes, si incearca sa ai vointa daca vrei sa scapi de asta.

1 răspuns:
| NewTextDocument a răspuns:

Incearca sa iti ocupi timpul, sa nu te mai gandesti la sex. Daca esti singur acasa, sau daca te plictisesti automat iti vine ideea de a te autosatisface.Ti-am zis.incearca sa iti ocupi timpul. iesi pe afara, fa-i altceva. bafta