| deprara a întrebat:

Sunt foarte panicata! Acum o saptamana am facut dragoste cu prietenul meu.Eram in a 3a zi de menstruatie. Tin sa spun ca am ciclu regulat. S-a rupt prezervativul. M-am dus m-am spalat cu apa dupa care cu lamaie. Dupa o ora am luat escapelle.Acum cateva zile am avut o scurgere maronie dupa care am avut alta scurgere, dar neagra. A tinut o zi.Sunt foarte panicata. E posibil sa fi ramas gravida?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai degraba ai niste reactii adverse foarte severe de la Escapelle. Nu stiu unde ai gasit tu intr-o ora un ginecolog care sa te consulte si sa-ti dea Escapelle, dar nu era cel mai bun. In ziua a treia riscul de sarcina era atat de mic incat nu aveai motive sa iei Escapelle. efectul lor in prevenirea sarcinii este practic zero (riscul de sarcina e mic si ireductibil), iar reactiile adverse sunt foarte serioase, avand potential de complicatii grave. Du-te repede la alt ginecolog, prefeabil intr-un spital mare. Trebuie sa te grabesti, fiindca vineri e 31 decembrie si va fi greu sa gasesti atunci un medic foarte bun cum ai tu nevoie in clipa asta.

| lyrics a răspuns:

Daca ai luat pilula de a 2a zi sansele sunt f mici.
te poti duce la ginecolog, sau poti astepta 21 de zile si faci un test cu prima urina de dimineata.
pilulele astea dau peste cap organismul

| TheDaffodil a răspuns:

Vet are dreptate cu ce ti-a zis.

Din cate ai spus tu, ai o reactie din cauza pilulei. Pilulele de genul acesta contin f multi hormoni si de aceea se produc astfel de reactii in organism. S-ar putea chiar sa ti se schimbe si durata si data menstruatiei. Asta este tot o reactie de la Escapelle.

Eu zic ca nu este cazul sa te panichezi. Pe viitor, aveti mai multa grija cu prezervativul. Iar pentru linistea ta, poti consulta un ginecolog. Nu uita ca raspunsurile de aici nu sunt 100% relevante din moment ce nu a avut loc o consultatie!

Succes.

| sabatuzs a răspuns:

Bravo ai un copil!

| Dianka_4924 a răspuns:

Paai, nu stiu la ce ajuta lamiea(La mine a fost aceeasi poveste si tot m-am spalat cu apa, apoi peste vreo 3-4 zile mi-a venit si ciclul.Cind ramii insarcinata ai niste scurgeri asemanatoare menstruatiei, ar fi bine sa mergi la medic pai, sunt sanse mari sa fii ramas, pare ff rausadSuccse=*

| Puyaxxx a răspuns:

Suna-ma, sa imi spui daca ii fata sau baiatbig grin

| Vet a răspuns:

Ca sa fii lamurita, trebuie sa fii la ovulatie pentru a-ti ridica sansele de a face copii, asta nu inseamna ca nu exista o sansa sa ramai si fara sa fi.Ca sa te lamuresc cateva aspecte, daca doar s-a rupt nu-s cine stie ce probleme pentru ca spermatozoizii mor(spermatozoizi=celula reproducatoare masculina, ei pe cat de vii sunt pe atat de repede mor), in schimb daca o cantitate mai mare de sperma ajunge in vagin ma refer la o ejaculare profunda, atunci pot exista probleme.Nu stiu cati ani ai dar presupun ca esti adolescenta, nu stiu cand au inceput sa apara aceste scurgeri, la 1 luna sau 2 sau 3.In situatii de genu nu te panica, poate sa fie o reactie-advers-hormonala la escapelle(si ca sfat pe viitor, numai lua tratamente hormonale fara aprobarea medicului ginecolog de preferat) corpul tau(presupunand ca ai 15 16 17 ani) se schimba dpdv hormonal, iar tu administrandu-ti un astfel de medicament iti dai toata starea de homeostazie(echilibru functional) peste cap.Parerea mea este sa-ti faci testul de sarcina, care-l poti cumpara din farmacie, de preferat sa iei 2, de la firme diferite si pe viitor iti recomand durex ca prezervativ(cumparat strict din farmacie).

| Vet a răspuns:

Pai e clar reactie hormonal adversa, ti-ai dat tot echilibrul peste cap, incearca sa mergi la un ginecolog, eu nu stiam toate detaliile, nu te panica chiar sunt sanse minime, daca vrei sa fii impacata cu tine fa-ti testul totusi.Si data viitoare cand ai probleme da toate detaliile sa stiu ce sa-ti raspund, ca fara istoricul pacientului eu pot sa-ti vorbesc 2-3 ore despre asta, ai mai luat anitconceptionale, ai mai avut probleme de genu, ai o viata sexuala normala, mai urmezi vreun tratament hormonal? Baiatul a ejaculat profund sau superficial? Cat despre spalatul cu apa si lamaie doar mituri, mituri.

| Vet a răspuns:

Stai linistita atunci, nu conteaza cantitate, conteaza ca e superficial, pana la urma doar o singura celula fecundeaza ovulul, eu zic ca e de la escapelle, dar cum ti-am mai zis si mai sus fa-ti testul de sarcina daca vrei sa fii sigura, si du-te la doctor neaparat deorece pot aparea complicatii destul de grave.

| B3lla a răspuns:

Stiu ca in timpul menstruatziei poti s-o faci fara prezervativ si nu ramai gravidawinking dar pentru orice eventualitate poti face un test, sa iai pilula sau sau s amergi la ginecolog. dar eu cred ca poti fi linistita )am fost la niste cursuri si acolo ni s-a explicat despre toata perioada asta, asa ca )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, postinor trebuia sa iai escapelle nu e atat de sigur ca postinorul, am o colega de liceu care a luat escapelle dupa asa o faza si acum are un baietel de 7 luni de zile. sad mergi la medic

| QAlessia a răspuns:

Mergi la medic cat mai repede posibil

| deprara explică:

Dar eram si in a treia zi de menstruatie

| deprara explică:

Am 20 de ani. Mi au aparut scurgerile dupa 5 zile dupa ce am luat escapelle

| deprara explică:

Nu m am dus la ginecolog, am luat pur si simplu pilula.Insa...tot imi este teama sa nu fi ramas gravida.Am auzit de reactie fiind o scurgere maro, am avut-o. dupa care a doua sau a treia zi, am avut una neagra!

| deprara explică:

Abia mi am inceput viata sexuala, cand s-a rupt prezervativul a fost cand el iesea din mine, si a ejaculat cum zice el in buza pidei, adica f in fata, nu in spate, iar lichidul a fost f mic, de un cm cub.Cat o jumatate de lingurita.

| deprara explică:

Luni am luat Pilula și Marți am avut scurgeri negre și maro? E vreun motiv de îngrijoare.
Uite ce spune doctorul.
NU. Nici unul. Fiecare reacționează altfel la PILULĂ...

Oare asa e? asta mi a trimis prietenul meu ce a gasit pe net.intr un site scris in germana si mi a tradus