| Vqio a întrebat:

Sunt într-o situație dificilă din punct de vedere emotional și cum nu am primit sprijin și răspunsuri din partea nimănui, m-am gândit să vă întreb pe voi.
Acum vreo 5 luni am văzut un barbat, de care m-am îndrăgostit la prima vedere. Stiu ca e pueril dar asta am simtit. Nu am vorbit cu el niciodată fata-n fata doar prin intermediul rețelelor de socializare. Ne-am scris aproximativ o lună de zile după care urma să ne întâlnim, dar el a dat inapoi. Tin sa mentionez ca eu am un iubit iar el de asemenea o iubită, însă amândoi am recunoscut că nu suntem fericiți lângă acele persoane. În momentul de față el nu mai dorește să ne întâlnim și nu dorește nici o relatie. A spus că vrea sa-si rezolve probleme personale, nu are nevoie de relații.
Problema este ca eu m-am îndrăgostit nebunește de el, l-am sufocat cu atentie, m-am lipit de el asemenea unui scai.
Intrebarea mea este : Ce pot face să repar lucrurile si să-l determin sa-mi mai acorde o șansă?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Practic dar si stiintific, indragosteala e preponderent autosugestie, il "poleiesti" pe celalalt cu toate calitatile pozitive, ca sa corespunda cerintelor si viselor tale.
Trezeste-te, fi realista, lucreaza la relatia pe care o ai, daca merita, daca nu, ai mare grija la ceea ce vrei sa faci, ca sa nu suferi.
Daca el a fost clar, de ce sa insisti si sa ii mai ceri "a doua sansa" cand nici prima nu a prea fost?!
Vrei sa suferi neaparat?!

15 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Posibil ca el sa-i fie frica sa schimbe relatia.
Eu greu sa mai faci ceva dar poti continua sa-i scrii si sa conunici dar nu foarte foarte des.

| Adry05 a răspuns:

Nicio sansa, l-ai sufocat, ai fost stresanta si omu a fugit cat a putut de repede. Dovada si ca nu e bine sa fii disperata ca imediat alungi persoana de langa tine

| Vqio explică (pentru Adry05):

Dacă las timpul sa treaca si apoi incerc sa vorbesc cu el, crezi ca a-si proceda corect?

| RoCkKiD a răspuns:

Ii spui ce ne-ai spus si noua.

Cel mai probabil a ajuns intr-un punct in care isi re evalueaza relatia.

| RAY a răspuns:

Tu inca mai ai iubit?

| Vqio explică (pentru RAY):

Da

| RAY a răspuns (pentru Vqio):

Nu crezi ca e cam imoral sa ai iubit si sa il inseli cu altul?

| mihai69 a răspuns:

Te-ai gândit vreo clipă dacă nu cumva ești pe cale să cazi victimă sistemului „loverboy"?
Ți-a aruncat momeala, ai mușcat, iar acum ca să fie sigur că nu lași acul din gură se face că nu mai e interesat de tine... De fapt, el nu vrea decât să te atașezi cât mai mult de el, până devii atât de dependentă încât o să faci tot ce-ți va cere, doar ca să fii cu el.
Și nu ești prima, știi? multe sunt acum „la produs" prin țări străine după ce au început fix la fel - prin rețele sociale.

| Freya1 a răspuns:

Intai de toate renunta la relatia pe care o ai pentru ca nu iti iubesti iubitul.Pe urma gasesteti o ocupatie ca sa nu iti mai stea capul nici la iubit nici la barbatul respectiv, punete pe picioare si cand vei avea mintea mai lipede si vei fi mai stabila emotional refati viata.
Lasa-l pe barbatul acela sa isi vada de viata pentru ca e clar ca a vrut doar sex cu tine si nu sa isi paraseasca iubita.

| LoveSleep a răspuns:

Gata, bine ca ati recunoscut amandoi ca nu sunteti fericiti în relatie, totul e bine acum. Sunteti absolviti de orice păcat care ar urma.

| Andreeush a răspuns:

Dacă el are o relație și tu la fel de ce te complici?
Dacă spui că nu ești fericită în relația ta de ce nu pui capăt?
Ar trebui să vă rezolvați fiecare problemele personale înainte de a începe o altă relație.
Nu e frumos cum procedezi.

| sofisis a răspuns:

Cred ca dintre voi el e cel matur si cu capul pe umeri. A inteles faptul ca intai trebuie sa iti faci ordine in viata si abia apoi sa cauti alte complicatii. Nu ar fi rau sa urmezi si tu exemplul lui si sa-i spui amaratului ala care poarta titulatura de "iubit" sa isi vada de viata lui.

| ywar a răspuns:

1. A sufoca pe cineva in dragoste este echivalent cu moartea pasiunii. Il omori si pe el, te chinui si tu.
2.Este o prostie ca o persoana sa se implice in vreo relatie profunda atat timp cat nu are lamurite problemele sale interioare. Deci, cam are dreptate baiatul. Tu esti cea imatura.

| Paul754880338 a răspuns:

Dragostea este un sentiment care ar trebui sa te faca sa te gandesti mai mult la celalalt decat la tine, este oarecum opusul egoismului. Deci a il sufoca este departe de a fi o manifestare de dragoste, ci mai degraba o posesiune egoista. Daca nu il cunosti foarte bine, pentru ca mesajele nu sunt intotdeauna transparente, nu te lasa sa cunosti foarte clar persoana din spate, atunci cum stii ca il iubesti, si de ce anume te-ai indragostit? De mesaje? De poze? Poate el si-a dat seama de asta mai devreme decat tine ..si acum are nevoie de timp sa se clarifice putin. Atentie sa nu numesti "dragoste", curiozitatea, atractia sau nevoia de avea ceva mai bun decat ai. Ar fi o mare greseala.

| Vqio explică:

Update: mi-a spus ca el nu vrea relatie, ca vrea sa fie singur si ca nu vrea sa ma despart din cauza lui. P.S. el s-a despărțit