| piticuta_8497 a întrebat:

Sunt o fata de 16 ani vreau sa plec de acasa la un baiat si vreau sa stiu daca politia poate sa-i faca lui ceva ca ma duc eu la el. Adica mama sa se duca la politie si sa faca plangere impotriva lui. El pateste ceva daca eu nu vreau sa ma duc acasa cu parintii mei?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

SIGUR şi precis nu are ce să-ţi facă. Atâta vreme cât nu eşti forţată şi ai 16 ani împliniţi iar el este major, niciunul dintre voi nu va păţi nimic.
Conform Codului Penal se incriminează ca "viol" sau "corupere" relaţiile (inclusiv cele sexuale) între o persoană majoră şi o persoană care nu a împlinit vârsta de 16 ani.
Dacă se duce mama ta la Miliţie, Miliţia cel mult vă va vizita unde tu vei da o declaraţie că ai venit acolo din proprie iniţiativă.
Pe cale legală, cam atât se poate face.
Am întâlnit sau am discutat în medii online cu destul de mulţi minori care au plecat de acasă chiar şi la vârste mai fragede.
80% dintre ei aveau motive extrem de întemeiate să facă asta.
Salut.

| PerrieEdw a răspuns (pentru kongeriket):

Poti sa ma ajuti cu ceva te rog frumos? Vreau sa stiu clar daca politia sau oricine altcineva iti poate face ceva sau te poate lua inapoi? Eu nu sunt indragostita, doar ca am alte motive sa plec. Au cum sa ma ia inapoi?

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai 16 ani impliniti, politia nu ii poate face nimic partenerului tau.

| mgtow a răspuns:

Daca el e major poate sa fie luat la racoare si tu acasa cu maicata din nou.

| wildthing a răspuns:

Ce-o sa-ti mai blestemi tu zilele peste cativa ani daca te vei marita de la varsta asta! Au mai facut-o si altele...si toate, dar absolut toate, si-au dat pumni in cap pentru ca au luat o asemenea decizie. Au turnat vreo 2 plozi pana la 20 de ani, barbatu' intre timp le-a lasat, educatie zero, viitor zero. Si uite asa, la 23-25 de ani, atunci cand ar trebui sa inceapa viata, vei fi o femeie batrana, trecuta si obosita.

| mdany a răspuns:

Buna.Ai mai pus o intrebare asemanatoare inainte.Acuma ti-am mai spus nu prea e indicat sa iti lasi familia asa repede pentru un baiat pentru ca mai tarziu tu vei suferi din motive n si n.Acuma daca vrei tu fara sa te sileasca el sa mergi la el nu prea vad ce ar avea politia de a face cu el. Daca el te ia cu forta din casa atunci da, poate sa ii faca ceva.Acuma mama ta nu ar avea de ce sa faca o plangere atat timp cat nu ti-a facut nimic, atat timp cat e vorba de dragoste, e ok.Si.nu va pati nimic daca tu nu vrei sa mergi cu parintii tai acasa in caz cand te vor gasi la el acasa.Cam pacat la varsta ta sa pleci de acasa asa repede pentru un baiat. Te-as sfatui sa iti termini prima data scoala si apoi, pentru ca gandeste-te cine iti va plati scolarizarea, mancarea, hainele, etc.Gandestete bine inainte de a face un lucru regretabil. Oricum...
O zi buna.

| Miley a răspuns:

Cati ani are baiatul? Depinde de varsta lui dar pe tine te iau ori cum fiindca esti minora.

| hackey a răspuns:

Esti minora adica esti in grija parintilor happy
Chiar daca el ii major sau minor o sa raspunda penal in fata legii happy

| sasha_2369 a răspuns:

Atata timp cat esti inca minora, da, pateste ceva, viziteaza sediul politiei. Ofc, daca este el major. Tu nu mai pleca de acasa, vezi-ti de scoala!

| hsurtep a răspuns:

Eu ti-asi da alt sfat.Stai linistita cu parintii tai, nu zice nimeni sa nu ai un iubit la 16 ani ba poate chiar si mai mult decat iubit dar asta nu inseamna sa te muti cu el la varsta de 16 ani, mai incolo o sa. ti para rau.eu zic sa te mai gandesti...si nu un pic, chiar mai mult.
Oricum faci ce vrei, e alegerea ta dar mai asculta si lumea din jur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea nu are ce sa faca. daca pleci de buna voie.am o prietena care a facut asa. dar cand a plecat s-a dus de a dat declaratie inainte.ai 16 ani nu are cf.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca baiatul are peste 18 ani este major si il baga la parnaie de coruperede minori sau viol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu aceeasi problema ma confrunt si eusad

| Agliceriu_Andreea_1998 a răspuns:

Hey imi poti spune te rog daca ai mai plecat cu iubitul tau? Sunt in acceeasi situatie si vreau sa- mi spui ce s-a intamplat

| piticuta_8497 explică:

El are 21... da eu mai stiu un caz tot asa si parinti la fata s-a dus la politie tot asa a plecat de acasa si politia a intrebat-o pe fata daca a luat-o cu forta si ea a zis ca nu. si politia nu s-a bagat pentru ca nu a luat-o cu forta se poate si asa?

| piticuta_8497 explică:

Da da parinti mei nu o sa fie nici o data de acord ca el.
el mi-a zis sa vina sa vb ca ai mei da ei nu inteleg deloc... ce sa fac? parinti lui numi spun nimic da de ai mei mie mi-e frica sa nu pateasca el ceva. da eu nu inteleg de ce sa pateasca el ceva atata timp cat nu m-a luat cu forta?

| piticuta_8497 explică:

Sigur nu ii poate face nimic?

| piticuta_8497 explică:

Deci unii imi spun ca se baga politia unii imi spun ca nu se baga. Oare care e adevaru ca nu prea mai inteleg deloc. Faceti-ma si pe mine sa inteleg mai bine. Ca nu mai stiu. Va rog!

| Leu_Ilie_1992 a răspuns:

Toată lumea are dre
Poate in unele cazuri Da v-ați întrebat dc oare
Părinții nu le dau pace la copii să se întâlnească cu băiatul pe care îl iubesc ca dacă ar fi de acord sigur ele nu ar mai fugi si ar învăța pentru ca constanta lor e împăcată ca poate si sa învețe și să întâlnească cu băiatul nu mai forțați fetele să ia pe cine vreți voi lăsați să aleagă ele divorțul apare
Când fata e forțată de parinti
Bat

| Iordache_Gigi_1953 a răspuns:

Pina la 18 ani, nu ai nici o sansa