| PisiMaDa a întrebat:

Acum 4 zile am facut un chiuretaj, cand este urmatoarea menstruatie? Are importanta daca vine mai devreme?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Aparitia primei menstruatii de dupa efectuarea unui avort depinde de tipul avortului care a fost efectuat in cazul dumneavoastra. Daca vi s-a efectuat chiuretajul clasic (cel putin asa reiese din intrebarea d-voastra), atunci menstruatia de regula apare dupa 4 saptamani insa poate incepe si cu o mica intarziere, adica peste 5-6 saptamani si uneori chiar si mai mult. O astfel de intarziere a menstruatiei nu trebuie considerat ca fiind anormala sau sa va provoace un motiv de ingrijorare.Multa sanatate.

| PisiMaDa explică (pentru corbulalbrosu):

Dar daca de exemplu vine de la a patra zi de dupa chiuretaj?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru PisiMaDa):

Este considerat ca facand parte din normalitate aparitia in unele cazuri a unor mici/slabe sangerari, chiar si unele dureri abdominale similare celor menstruale o perioada de pana la o saptamana dupa avort; sa te simti puţin obosita (timp de câteva zile) si chiar sa manifesti usoare stari depresive. In general si nu de putine ori este posibila chiar si aparitia unor complicatii in primele 10 zile, putandu-se produce sangerari mai abundente, dar in aceste situatii femeia trebuie sa se intoarca cat mai urgent la ginecolog pentru o examinare amanuntita. Deci daca sangerarea nu este prea abundenta in primele 10 zile nu trebuie sa-ti faci probleme, insa daca ai posibilitatea nu ezita sa te adresezi fara retinere medicului ginecolog care te-a chiuretat.

3 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Era necesar chiuretajul? Alta crima?