| anonim_4396 a întrebat:

Buna >TPU Am 16 ani, iar acum o luna si ceva eu si prietena mea am vrut sa ne,, jucam " daca se poate spune asa.Am atins-o cu penisul pe vagin, nu l-am introdus inauntru, nu am ejcaulat, cred doar ca am eliminat lichid preejaculator, eu stiu ca are rol de lubrifiant doar.Toata,,chestia" asta s-a intamplat la 6 zile dupa ce ii s-a terminat ciclul.Tot in acea luna i-a venit ciclul, dar lunea aceasta deja i-a intarziat cu 4 zile.Va rog spuneti-mi daca poate ramane gravida, sunt foarte speriat, stiu ca am facut o tampenie, va rog fara comentarii rautacioase.Precizez ca ea este virgina.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-un raspuns anterior ti-am explicat ca in conditiile descrise de tine producerea une sarcini este aproape imposibila. Producerea menstruatiei reprezinta UN NOU CICLU MENSTRUAL si este intotdeauna GARANTIA in proportie de 99, 99% ca nu s-a produs fecundarea ovulului in ciclul menstrual anterior, adica nu s-a format si instalat prin nidatie o sarcina. Deoarece a trecut o perioada atat de lunga si nu v-ati gasit linistea sufleteasca, singura modalitate de a o redobandi poate fi obtinuta prin efectuarea unei analize de sange ce se realizeaza doar intr-un laborator de analize medicale, prin care sa se testeze existenta sau lipsa hormonul de sarcina hCG care este produs doar de placenta. Probabilitatea existentei unei sarcini in mod teoretic se poate considera ca fiind imposibila dar acest lucru poate fi confirmat doar prin testul de sarcina propus. Multa sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Ea a spus ca se simte balonata... asta ce inseamna?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Balonarea este o tulburare intestinala, cauzata in principal de obiceiul de a se ingurgita alimente dezordonat. Consumarea unor anumite alimente presupune producerea unei cantitati mai mari de gaze in stomac decat in mod normal. Trebuie schimbate anumite obiceiuri alimentare printre care pentru inceput ar fi un sfat sa nu mai manance in graba. In caz contrar presiunea din stomac creste, determinand sporirea productiei de gaze, de unde rezulta, evident, aparitia balonarii.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu stiu.E e balonata de 3 zile, e adevarat ca mananca foarte haotic si e stresata din cauza scolii, si alte chestii.e normal sa fie balonata atata timp?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie neaparat sa o consulte medicul de familie si eventual in caz de nevoie sa-i dea o trimitere/scrisoare medicala pe baza careia sa fie consultata de un medic gastroenterolog. Gastroenterologia este specialitate medicala care se ocupa cu preventia, diagnosticul si tratamentul afectiunilor sistemului digestiv (afectiuni gastrointestinale, hepatice, colecistice, pancreatice). Multa sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Balonarea are legatura cu faptul ca poate fi gravida?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

NU

11 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca dupa acel act sexual i-a venit ciclul, nu cred ca esti gravida.

| HereToHelp123 a răspuns:

Stiu ca stii deja ca ai facut o greseala. Nu iti reprosez pe aici si tin discurs, deoarece stiu ca ti-ai dat deja seama de ce ai facut. In primul rand, calmeaza-te. Sunt sanse destul de mici. Nu e chiar asa usor sa ramai insarcinata. E normal sa intarzie ciclul, iar daca nu are unul normal cu atat mai mult.Acum a venit frigul, sa stii ca si asta afecteaza. Daca e si ea stresata, speriata, etc si asta afecteaza mai mult. Daca nu vine in vreo 5-6 zile sa faca un test de sarcina happy Daca nu, poate fi o problema la ea, de cu totul alta natura decat un bebe ^_^ Calmeaza-te, iar data viitoare protejati-va, chiar si la o "joaca"winking

| anonim_4396 explică (pentru HereToHelp123):

Multumesc pentru raspuns.Mai am o intrebare.Am auzit ca poti sa ramai insarcinata doar de la un act sexual complet, incluzand penetrarea.E adevarat?

| florinacristina99 a răspuns:

Nu e gravida