| Pamela18 a întrebat:

am 18 ani, sunt căsătorită civil de 10 luni. Am o intrebare....As putea fi gravidă? Prima zi a ultimei menstruatie a fost pe 29 septembrie, menstruatia m-a ținut 7 zile(ca de obicei) si luna aceasta nu mi-a venit. Are 4 zile intarziere. Si vreau sa astept macar 7 zile cat ma ținea de obicei ciclul până sa fac un test. Dar am o pofta mai mare de mâncare, am niste crampe, spasme pe zona abdomenului. Si ma simt amețită, mai bine zis ma doare capul dar nu e o durere exagerată. Si uneori dupa ce mânca ceva picant sau ceapă sau usturoi sau dupa o masa mai mare am o senzatie de arsura in zona abdomenului.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in acest moment pornirea menstruatie prezinta o ''intarziere'' de 4 zile rezulta ca sangerarea menstruala ar fi trebuit sa porneasca in data de 29 Octombrie.
Pe baza acestui rationament rezulta ca lungimea ca numar de zile a ciclului de obicei este de 30 de zile (29.09 - 28.10 = 30 zile). In acest caz reiese ca OVULATIA s-a produs in data de 15 Octombrie iar PERIOADA FERTILA reala s-a situat in intervalul situat intre 13-16 Octombrie.
Daca in perioada saptamanii 11 - 17 Octombrie ai intretinut acte sexuale neprotejate terminate cu ejacularea spermei in vagin, probabilitatea de a se fi format o sarcina este foarte ridicata. Fiindca formarea SARCINII se putea intampla in jurul datei de 15-16 Octombrie adica in urma cu 16-17 zile, reiese ca in acest moment se poate face testul de sarcina cu urina colectata imediat dupa trezire fiindca testul va fi POZITIV in proportie de peste 90% in cazul in care esti insarcinata. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de stomac, arsurile si durerile de cap, nu ar putea fi de la o sarcina, dar ar putea fi de la o gastrita, ori migrena, gripa samd.

| Goete a răspuns:

Faptul ca esti casatorita nu este suficient pentru a fi gravida.
Trebuie sa faci sex si sa dai informatii despre cand s-a intamplat si ciclul tau menstrual.
Nu despre ce ai manca.
Fa un test de sarcina, nimic mai simplu

| Pamela18 explică:

Multumesc pentru răspunsuri!