| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU!
Am avut o relație de 2 ani jumătate, din care în ultimele 6 luni le-am locuit împreună. Ne-am despărțit în urmă cu 2 luni și ceva, din cauza faptului că ajunsesem în punctul în care nu ne mai înțelegeam deloc. Eu m-am mutat la o prietenă și la 2-3 zile, m-am cunoscut întâmplător cu un băiat cu care mă înțelegeam foarte bine, era un băiat educat, matur cu care eram pe aceași lungime de undă. Am ieșit cu el ceva timp, dar de fiecare dată mă simțeam vinovată față de fostul meu iubit și sincer, tot cu gândul la el eram, dar băiatul acela era refugiul meu de a uita de suferință. În urmă cu o săptămână, am reluat legătura cu fostul, pentru că am realizat cu timpul că orice aș face, nu reușesc să îl uit și mi-am dat seama că am greșit încercând să fac asta ieșind cu altcineva. Cumva ne-am împăcat, dar el nu mai e la fel, e foarte distant și rece, mă atacă de câte ori are ocazia, spunând că nu poate să treacă peste ce am făcut și că am greșit foarte mult. Eu știu că am greșit, dar asta nu înseamnă că nu-l iubesc, ci pur și simplu în disperarea aia, am crezut că așa voi trece peste. Fostul meu e din alt oraș și e mutat cu munca aici, iar acum vrea să-și facă cerere de transfer să se mute înapoi în orașul lui care e foarte departe de mine. A spus că mă iubește și nu vrea să mă piardă, dar pe de o parte vrea acasă pentru că nu mai merit să mai facă sacrificiul de a rămâne aici pentru mine. El nu a vrut după împăcare să ne mutăm din nou împreună, am impresia că vrea să mă țină la distanță. A spus că în următoarele 3 saptamani cat este in concediu, se va gandi bine la ce si doreste si vom vorbi sa-mi spuna ce hotarare a luat, dar in tot timpul asta isi doreste sa tinem legatura. Eu il iubesc din suflet si nu-mi doresc sa-l pierd, insa mai mult acum n am ce sa fac, lucrurile se demonstreaza cu timpul. Ce pot sa fac? Ajutati ma, sunt disperata.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu repeta greseala sa te intorci niciodata la cineva cu care nu te-ai inteles, fiindca nu vei fii niciodata fericita.
Iubitul asta doar al tau nu va aduce fericirea in cuplu si nu va face sa reziste o relatie.

Sfatul meu este sa uiti de "fostul" si sa-ti cauti un alt baiat, cu care esti compatibila!

Niciodata, dar absolut niciodata in viata sa nu te intorci acolo unde nu ai fost fericita, fiindca omul nu se schimba, doar se preface avand intentiile lui, pana se simte din nou confortabil sau gaseste pe alta si atunci te arunca ca o carpa folosita.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Iertare, e o vorbă: nu da pasărea din mână, pe cea de pe gard!
Pe scurt, ai rămas singură.
Primul nu suportă că l-ai înșelat și pleacă în orașul lui, cel de-al doilea o să fie și el supărat că te-ai folosit de el cât timp ai luat pauză de la prima relație.
Ori pleci cu primul în orașul lui, ori mai încerci încă o dată cu cel de-al doilea. Oricum, primul pare hotărât să îți dea papucii!

| carminalaura18 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Nici vorbă nu este vorba de înșelat, noi nu mai aveam o relație în momentul în care eu am ieșit cu cineva. Am greșit, sunt conștientă, dar orice om greșește, important e că mi-am dat seama și îmi doresc să repar asta

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru carminalaura18):

Orice ciorbă reîncălzită nu mai are același gust ca cea proaspăt făcută!
Pur și simplu nu mai ai ce să repari, dar ai demnitatea de a nu cerși iertare.