| Zuzabaaa a întrebat:

am facut 3 teste de sarcina si toate au iesit negative,mentionez ca de o luna si ceva nu imi vine menstruatia,ma gandesc ca intr-o luna si ceva imi iesea daca sunt insarcinata sau nu,plus ca mi se intareau si sanii, ce poate fii de nu imi vine menstruatia?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca toate cele 3 teste de sarcina au fost efectuate dupa ce au trecut cel putin 21 de zile de la intretinerea ultimului contact sexual neprotejat, de pe urma caruia ar fi existat posibilitatea de a se forma o sarcina ipotetica, doar atunci rezultatele obtinute pot fi considerate VALIDE/VALABILE si 100% CORECTE. Hormonul desarcina este produs si se acumuleaza in sange si urina doar daca exita o sarcina instalata in uter. Numai in acel caz va fi produs hormonul de sarcina denumit hCG si va incepe din momentul inradacinarii sale prin nidatie in endometru si numai/doar in acel caz prin acumulare continua se poate atinge in decurs de circa 7-10 zile asa numita CONCENTRATIE MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina. Daca acest prag minim detectabil (CMD) nu este atins, atunci rezultatul testului in mod invariabil va fi NEGATIV chiar daca exista o sarcina instalata, fiindca aceasta (adica sarcina) inca nu a reusit sa produca acea cantitatea minima de hormoni hCG care sa fie suficienta pentru a putea fi detectata de catre reactivul din tester. In baza celor prezentate reiese ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei pentru a fi 100% garantat, sigur si corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere fata de ziua calculata de pornire a menstruatiei. De asemenea rezultatul corect, exact si 100% precis al testul de sarcina pe baza analizei sangvine se poate obtine in cazul in care testul este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la intretinerea ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Deci in cazul tau fiindca ai afirmat ca intarzierea a depasit o luna si in aceasta perioada nu ai intretinut alte contacte sexuale cu risc potential de sarcina, rezultatele se pot considera ca fiind corecte ceea ce inseamna ca NU exista nici macar o sarcina ipotetica. In cazul tau neinceperea menstruatiei se datoreaza unor afectiuni de natura hormonala si ar fi indicat sa te prezinti la o consultatie de specialitate de natura endocrinologica ori ginecologica. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Ca idee....de unde tot scoate voi asta cu intaritul sanilor la sarcina?
Sau umflarea lor? Sau durerea sanilor?
N-ai frate nimic la sani cand esti gravida. Nici la burta nu ai nimic. Nu ti se umfla nimic. Nu nimic...
Putine sanse ca toate cele 3 sa fie gresite. Deci 90% nu esti gravida. Dar, de ce nu te duci la faci un control? Nu e ok sa te sara asa ciclul...

| gab0ru a răspuns:

Mergi la ginecolog