| Andrew9555 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor si sustinere, am aproape 18 ani si realitatea pe care am ajuns sa o traiesc in fiecare zi este una de suferinta si tristete, a ajuns sa imi fie frica sa mai privesc spre a 2-a zi fiindca imi e teama ca va fi din ce in ce mai rau ei eu deja am ajuns la capatul puterilor mele.

In ultimii 3 ani de zile am incercat sa imi impartasesc dragostea pentru niste fete, nu am mers niciodata si mi-a trebuit in fiecare caz aproape 1 an sa pot trece peste suferinta si regret.

Anul acesta am zis sa incerc din nou, fiindca am ajuns sa iubesc din nou o fata, dar imi era foarte frica de o dezamagire, si asa a fost din pacate. Fata a zis nu mai ales ca se despartise recent de prietenul ei. ( au fost impreuna 2 ani de zile).

Ea este acum intr-o depresie cumplita, spune ca nu isi mai poate imagina un viitor si ca viata ei nu mai are sens, eu am plans cand mi-a trimis mesajele acestea si pe cat am putut si eu am incercat sa o incurajez.

Am avut nevoie si eu la randul meu de incurajare si ajutor fiindca si eu sufar cumplit, prietenul meu cel mai bun din pacate este plecat din tara si nu putem vorbi, iar cand am fost la verisoara mea si ea suferea tot din cauza unei desparitir.

In momentul acesta nu stiu ce sa mai fac, eu simt ca nu mai am putere, incerc sa gasesc macar acel mic lucru care sa ma faca sa zambesc, si chiar daca il gasesc nu dureaza decat putin. Realitatea pe care o traiesc zi de zi este una cumplita, desi am familia alaturi si parintii, eu ma simt gol, simt cum nu mai pot continua. De 3 ani de zile ma lupt sa merg mai departe, acum 2 ani eram olimpic national, acum am ajuns un nimic si un nimeni.

Imi este rusine de mine, imi este frica de ce va urma si nici nu vreau sa ma gandesc ca situatia se poate inrautati.

Mi-as dori din tot sufletul sa o ajut si pe fata aceasta, fiindca eu o iubesc si ma doare cumplit sa o vad cum sufera.

Atat am putut spune, sper sa ma ajutati macar pe cat posibil. Apreciez orice opinie. Va multumesc!

8 răspunsuri:
| AlexyLuvvU a răspuns:

Buna.Imi pare tare rau pentru tine, se vede ca suferi din felul in care scrii. Incearca sa iesi pe afara, stai pe o banca in parc si observa cum in jurul tau sunt oameni fericiti si copii care se joaca, astfel iti vei da seama ca viata este frumoasa. Fetele acelea despre care ai spus te-au dezamagit fara sa isi dea seama ca esti un baiat sensibil. Dar intr-un final ai trecut peste, asadar atunci cand esti trist aminteste-ti ca esti puternic happy Incearca sa te apropii de fata pe care spui ca o iubesti, stii ca din prietenie se nasc cele mai frumoase relatii. Fii alaturi de ea si arata-i ca poate trece peste despartire, cu siguranta isi va da seama ca tii la ea si se va atasa de tine happy Multa bafta, daca mai ai nevoie de ceva lasa-mi un mesaj :*

| Oana92 a răspuns:

In primul rand daca simti ceva pentru ea ii vei respecta decizia si faptul ca momentan ea nu doreste o relatie. Si nici nu ar fi ok sa inceapa acum o noua relatie pentru ca fie va incerca sa retraiasca vechea relatie, fie va incerca sa se vindece si in consecinta cand va trece peste nu va mai avea nevoie de tine.
Apoi incearca sa o scoti pe ea din depresie si vei iesi si tu. Adica scoate-o la plimbare, mergeti sa mancati o inghetata, mergeti la un film, etc. Fa-o sa se simta bine si tu te vei bucura de compania ei. DAR fa asta in calitate de prieten, nu cauta momentan mai mult si explica-i si ei asta. Fi momentan prietenul ei, fi acolo cand are nevoie de tine, dovedeste-i ca are nevoie de tine si ca nu o vei dezamagi. Si poate in timp va veni si iubirea...

Si cel mai important: tine capul sus! Nu esti un nimeni, esti un om minunat si sensibil, capabil sa iubeasca si care merita iubit! Nu uita asta niciodata!

| sayWhaaat a răspuns:

Eu unul ma consider o persoana foarte sensibila si instabila dpdv emotional, dar nu am avut nevoie niciodata de mai mult de 6 luni sa trec peste un esec in dragoste, oricat de mult am iubit fata respectiva, deci daca ai avut nevoie de 1 an, tin sa-ti spun ca ai o problema.
Nu vreau sa par un nesimtit, insa e a naibii de trista lumea asta in care traiesti tu, toata lumea din jurul tau sufera, mie unuia mi se pare ca gandesti prea mult, si actionezi prea putin.
Te sfatuiesc sa vizitezi un psiholog, pentru ca perceptia ta asupra vietii e complet eronata si nu are nimic de a face cu realitatea.
Mult noroc!

| CorNNeL a răspuns:

Salut frate, acum 1 an de zile si eu m-am despartit de fata vieti mele, bineinteles ca din acel moment imi venea sa mor nu mai puteam zi de zi ma gandeam la ea si cat de frumoasa e si ce am pierdut, la fel ca tine eram distrus, prieteni buni nu am cas niste prosti, dar asta e povestea mea sa trecem al a ta, daca ai 18 ani si suferi cum pui suferinta in cuvintele pe care le scrii, mie imi e de ajuns sa cred ca ai nevoie de sustinere 100%. Desi tiera draga fata aceia fetele sunt mai crude ca sa zic asa in materie de iubire, nu le pasa ca zdorbesc inimi unele dintre ele. Parerea mea e sa te duci la un pshiatru pentru ati ridica moralul, esti un baiat sufletist din cate se vede si daca ai ajuns asa este rau, chiar daca fata aia tia rupt inima asta nu inseamna sfarsit de drum, viata e frumoasa si mai ai multe necazuri de trecut, nu numai necazuri si fericiri nu poti fi mereu trist dar fericit poti fi, tristetea este ca o boala si singurul medicament este iubirea, afectiunea de catre o persoana feminina, iubita prietena cu care te intelegi, intelegi? Eo te sfatuiesc sa stai pe langa fata aceasta care sufera si sa o inveselesti apropie-te de ea tine-o de mana consoleazo ia-o in brate pentru ca daca va simti iubirea ta ii va fi mai usor sa treaca peste depresie, tine minte orice s-ar intampla trebuie sa fim tari, indiferent cat de grea ar fi situatia, incearca sa iesi sa cunosti lume pe la discoteca la un bar cu un prieten sau scoateo la un suc pe fata aia care sufera, Succes in continuare, si nu uita mai ai un drum lung de strabatut, for fi si necazuri si fericiri i-ar noi trebuie sa ne confruntam alaturi de persoara iubita, daca ai iubita si o iubesti din suflet esti cel mai bogat din lume. Bft, si mult noroc nu uita consoleazo si fa-o sa se simta iubita si veti uita amandoi de probleme.

| TnCristinaa a răspuns:

Buna.Sincer mi-au dat lacrimile pe parcurs ce am citit ce ai scris tu.
Este foarte trist si imi dau seama prin ce trreci acum.
Sa stii ca in viata nu o sa ai mereu parte de lucruri bune fiindca asta e legea naturii.Cateodata suferi si cateodata zambesti asa e viata..mereu ne face sa ne schimbam parerea despre ea.Asa e viata cu suisuri si coborasuri in fond cine suntem sa ne opunem soartei asta ne este destinul sa plangem sau sa zambim.Cu bune si cu rele asa e viata ce sa ii faci cand nu te poti impotrivi.
Orice ar fiiii in viata trebuie sa tii capul sus.Tot ce se intampla e firesc. Dumnezeu converteste aceste lucruri cum trebuie si cum crede El de cuviinta. Orice face El rau sau bun pentru noi este cu un anumit rost. Poate ca aceste lucruri ne vor ajuta in viata. Dumnezeu face totul pentru a ne fiiii noua bine..toate au un rost fie ca sunt bune sau rele...ele ne intaresc pe parcursul vietii pentru a fiiii mai puternici pentru a ne intari.
Voi trebuie sa depasiti aceasta stare fiindca Dumnezeu pregateste ceva mai bun pentru voi de aceea va pune la incercare. Aveti incredere in El si o sa vedeti ca o sa fiti fericiti.El va da tristete pentru a va pregati pentru o fericire imensa trebuie sa intelegeti asta.Cu ajutorul credintei in Dumnezeu o sa treceti peste astA aveti incredere.Credeti in Dumnezeu fiindca El face toate astea cu rost.Asta trebuie sa intelegeti. Dumnezeu nu face niciodata ceva care sa ne raneasca fara a avea un motiv intemeiat pentru care o face.Calea care va va ajuta sa treceti peste asta este a Lui Dumnezeu.Nu mai privi viata cu tristete fiindca nu trebuie sa o faci ai incredere in Dumnezeu El o sa te ajute.Mergi inainte cu capul sus. Sper ca te-am ajutat.Succes in continuare.

| Patrick0Star a răspuns:

Poate o sa fie greu sa intelegi... dar viata insasi este frumoasa... uita-te in jur si vezi chestii frumoase aproape peste tot big grin tot ce trebuie sa faci este sa nu fi eclipsat de faptul ca esti trist, gen eu sunt mult prea disperat si nimic nu ma poate bucura. Cand mergi pe strada si vezi un parc, o cafenea, etc, de fapt vezi oameni fericiti happy iar fetei de care spui ca ii este greu, o poti ajuta spunandu-i ca tu ti la ea, ca ii esti aproape, etc. Si cu putin noroc, vei recapata fericirea. Iar cand ai parte de lucruri triste, gandeste-te ca poate nu te uiti unde trebuie, si ca multe chestii frumoase doar asteapta sa le privesti. Plus ca e foarte important sa treci peste orice, indiferent de ce se intampla. Ca pana la urma nu e un capat de lume. big grin si nu uita ca intotdeauna exista,, mai rau decat acum".

| Acidulat_Suculete_1996 a răspuns:

incearca sa lasi fetele prietene ceva timp, lasa ce-i mai bun sa iasa la iveala, nu mai pune sentimente din primele secunde...incearca sa te bucuri de micile bucurii ale vietii, de exemplu intr-o zi un pusti mic si foarte sarac m-a ajutat cu ceva cu asa zambet pe buze si apoi i-am dat pentru asta 3 lei,pentru o inghetata, era asa fericit...iar altii plang pentru un iphone, invata sa te bucuri de micile bucurii, iesi in parc si hraneste cu frimituri cativa porumbei sau pasari, o sa vezi ce bine te simti.bafta prietene, ai grija

| Andrew9555 explică:

Va multumesc tuturor din suflet, nu aveti idee cat de mult mi-a dat speranta tot ceea ce mi-ati spus, cu ajutorul vostru am reusit sa gasesc macar un strop de fericire si speranta pe care nu l-am gasit de multa vreme.