| Mirunaxx1 a întrebat:

Am nevoie urgenta de un raspuns!
De doua luni de zile nu am mai avut nici un contact sexual (inceputul lunii aprilie). Ultimele mele perioade de menstruatie au fost pe 16 Aprilie - 21 Aprilie, iar ultima a fost pe 17 mai - 23 Mai. Luna aceasta nu mi-a venit menstruatia si acest lucru ma ingrijoreaza pentru ca suntem deja in data de 22.
Mentionez ca in urma cu o saptamana am avut o problema de sanatate ( Probleme cu stomacul si cu fierea care era marita din cauza stresului pentru ca intr-o saptamana sustin examenul de Bacalaureat).
Acum ma simt balonata iar urina este destul de galbena, inchisa la culoare iar faptul ca menstruatia nu imi apare ma ingrijoreaza.
Este prosibila lipsa menstruatiei din cauza stresului sau este vreo sansa de sarcina? (am mai auzit cazuri de sarcina peste menstruatie).
Sunt destul de ingrijoarata! Va rog frumos sa ma ajutati.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca dupa intretinerea ultimului act sexual (in urma cu cca. 3 luni de zile) s-au produs si desfasurat 2 menstruatii care au avut fiecare lungimea de 6 si de 7 zile de sangerare, adica in ambele cazuri au fost in mod sigur menstruatii autentice, reiese ca unica presupunere logica si rationala este aceea ca d.p.d.v. teoretic cat si practic intr-o astfel de situatie este cu totul IMPOSIBIL sa poata sa existe o sarcina chiar si ipotetica care sa se fi format si sa fie instalata in uter.
Se poate aprecia ca neinceperea menstruatiei se datoreaza pur si simplu faptului ca activitatea hormonala este destul de sever dereglata cel mai probabil pe fondul functionarii incorecte a una sau a mai multe glande endocrine. Din acest motiv este indicat sa fii consultata si inca cat mai rapid atat endocrinologic cat si ginecologic. De asemenea pentru linistea ta sufleteasca poti sa faci un test de sarcina fiindca garantat rezultatul va fi NEGATIV. Multa sanatate!

| Mirunaxx1 explică (pentru corbulalbrosu):

Buna! Dar faptul ca ma aflu in febra bacului, adica stresul nu poate fi un factor ce duce la asta?

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai mai avut contact sexual din luna aprilie si ai avut doua cicluri menstuale de atunci, nu poti fi gravida.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ți-a venit menstruația după ultimul contact sexual atunci nu sunt șanse să fii însărcinată.
Dacă vrei poți să faci un test de sarcină sau să mergi la un ginecolog.

| Iasminai700 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un ginecolog, e posibil sa fie și sarcina poți să-ți cumperi un test și să vezi. Poate sa fie și alte probleme sa ai probleme cu menstruația.Sau îs și boli pe situatia asta.Dar ce l mai indicat este sa mergi la doctor și înainte să ți faci testul de sarcina și dacă nu ești e posibil chiar sa ai o problema destul de mare depinde ce simptome mai ai.Nu sta așa și mergi.