| siminaaaa a întrebat:

am niste probleme in zona genitala... Am 12 ani si am o senzatie de mancarime, tot incerc sa evit sa ma scarpin dar nu pot, mentionez ca ma spal cu apa dar nu ma ustura nu imi face nimic, si mereu cand ma ating de ceva cu zona genitala mereu ma mananca. Dar daca nu ating acea zona nu ma ustura, ce asi putea sa fac, au explicati-mi si mie de ce am aceasta senzatie de mancarime rog seriozitate. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Lia09 a răspuns:

Daca asta e singurul simptom, nu stiu ce ar putea fi. Iritatie nu cred, fiindca ar fi trebuit sa te si usture la contactul cu apa, macar putin.
Daca observi ca ai si niste scurgeri vaginale abundente, cu o culoare schimbata, ar putea fi candidoza. Dar in cazul tau nu cred.
Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa-i explici si asa scapi de griji. Cu siguranta te poate ajuta mai mult si o sa te inteleaga. Nu este o rusine, n-ai de ce sa-ti faci griji.

| MissDyDee a răspuns (pentru Lia09):

Ba exact aia e..candidoza...asa se manifesta...Am si eu si nu trebuie neaparat sa aiba scurgeri ca sa aiba mancarimi exterioare..mai intai cu mancarimi se manifesta si abia apoi incep scurgerile. daca ai scurgeri fa spalaturi interne cu Tantum rosa sau cu bicarbonat de la farmacie (asta daca numai esti virgina pentru ca spalaturile se fac cu irigator). Da-ti cu Nizoral crema sau cu Clotrimazol crema.Cu Nizoral faci 7 zile si cu Clotrimazol 14 zile de tratament.

5 răspunsuri:
| Anndddra a răspuns:

Este infectie urinara...si eu am avut aceeasi simptome

| roxaa15 a răspuns:

Probabil e candidoza, dar ca sa fi tu sigura vorbeste cu mamica ta si mergeti impreuna la ginecolog( la varsta ta trebuie sa fi insotita) nu te lua dupa leacuri babesti mai ales daca esti virgina, sa nu faci spalaturi vaginale

| Lia09 a răspuns:

Nu fa tratamente dupa ureche, ci du-te la un ginecolog sa te consulte! Poti da in altele mai grave.
Spune-i mamei tale si mergeti impreuna la un medic, fiindca candidoza poti face la orice varsta, iar daca despre asta este vorba, e mai bine s-o tratezi din timp!

| Simina2 a răspuns:

Buna, am observat ca avem acelasi nume, in fn trecem la problema ta. Incearca sa pui o compresa cu lapte rece si sa o ti cam 10 minute de 20 de ori pe zi. Sanatate multa!