| gigimuranus a întrebat:

am o intrebare: daca dupa ce faci sex, scapi foarte putina sperma in vagin, si fata merge rapid sa urineze, sperma iese afara complet? straight face Sau ar trebui luate medicamente de alea de 24h dupa concepere?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Urinatul nu are absolut nici un efect contraceptiv. Nu inteleg cum ai vrea sa iasa sperma din vagin daca urineaza (prin uretra, evident). Doar uretra si vaginul sunt complet separate.
Pilula de a doua zi nu poate fi luata dupa ureche, ci numai la indicatia ginecologului. De aceea se si numeste de a doua zi si se ia la 24 de ore, ca fata sa aiba timp sa mearga la ginecolog.
Asadar, daca ai avut un contact sexual neprotejat cu ejaculare (in orice cantitate) si nu va doriti copii (desi nu cred ca in ziua de azi exista cupluri care sa faca sex neprotejat daca nu-si doresc copii), fata trebuie sa mearga cat mai urgent (in primele 24 de ore) la ginecolog.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Urinatul după contact are rol de a combate infecțiile.
Complet nu iese imediat, pilula de urgență se administrează în cazuri excepționale, nu mereu. Se pot utiliza de maxim 2 ori pe an, în concluzie folosiți prezervativul.
Pa, pa.

| Vrajitor a răspuns:

Eu iti recomand personal, sa te interesezi la farmaciile Dona despre pilula de 72 de zile, daca fata depaseste 3 luni nici chiuretaj nici avorul spotan nu ti-l mai face nimeni. conteaza varsta fetei, daca intamplarea a avut loc in cel ptin 24-36 de H, iti recomand pilula de a doua zi ce, de 48 de ore, sunt 2 pastile in valoare de 80-120 lei care se ia la 12 ore! mult succes